Wieś, której nie ma – Dziwowisko „Ciemna Woda” / DRAMATOPISANIE. 

grafika przedstawia ludzką postać wpadającą do wody. Jej ciemny odcień na tle granatowej wody kontrastuje z białymi literami, którymi wyodrębniono tytuł.

Wieś, której nie ma - Dziwowisko „Ciemna Woda” / DRAMATOPISANIE. 

Termin: 18.09 godz. 19:00 / 19.09 godz. 19:00

Miejsce: Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach, Piotrowice 94A 23-107 Strzyżewice

Liczba miejsc ograniczona, zapisy są prowadzone pod adresem: pr@teatrnn.pl oraz pod numerem 81 532 58 67 (w godzinach 9:00-15:00). Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 r.ż

Zbliża się premiera nagrodzonej w konkursie DRAMATOPISANIE koncepcji reżyserskiej Witolda Dąbrowski i Arkadiusza Ziętka. Dramat „Ciemna Woda”, konfrontujący widzów z niewygodnymi cechami polskiej mentalności, zostanie wystawiony jako teatr hybrydowy, łączący kilka form: słuchowisko, teatr żywego planu i teatr przedmiotu.

To się naprawdę nie wydarzyło / nie ma takiej wsi na mapie / jak nasza / w ogóle nie ma takich / ludzi jak my” – skanduje Chór w prologu „Ciemnej Wody”. Jest to jednak tylko maska – w rzeczywistości tragigroteskowy dramat Amanity Muskarii ukazuje prawdziwą Polskę i realny konflikt pokoleniowy, który dzieli Polaków.

Spektakl pomyślany został jako swoista wizja lokalna w miejscowości, której według autorek dramatu nie ma, wśród i przez ludzi, którzy nie istnieją. Reżyserzy zakładają (i jest to założenie artystyczne oraz logistyczne), że stworzą teatr zaangażowany, czyli taki, który angażuje się w jakąś zmianę. Wierzą bowiem, że zmiana jest jedną z najważniejszych funkcji sztuki teatru. Premiera będzie miała miejsce w szczególnym dla nich miejscu – w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach.

Współpraca duetu reżyserskiego trwa już od siedmiu lat, a jej efektami są plenerowe spektakle (łączące teatr z muzyką na żywo, nowym cyrkiem, performance, tańcem, fire show) realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Dodatkowo Witold Dąbrowski (animator kultury, aktor i opowiadacz) pełniący funkcję zastępcy dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” od 30 lat spotyka się w swojej codziennej pracy z trudnymi, kontrowersyjnymi, często niechcianymi tematami. Arkadiusz Ziętek natomiast od ponad 20 lat jako twórca niezależny angażuje się w projekty teatralne nakierowane na zmianę społeczną.

W spektaklu grają manekiny, a aktorów jest dwóch: Przemysław Buksiński i Kacper Kubiec. Do współpracy zaproszono: Konrada Biela odpowiedzialnego za ścieżkę dźwiękową spektaklu, Łukasza Jemiołę – autora muzyki, Błażeja Wojciechowskiego – tworzącego oprawę świetlną i Lindę Mikolaskovą, która przygotowała kostiumy.

Dramat „Ciemna Woda” jest wystawiany w ramach programu DRAMATOPISANIE. Jego celem jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym.

Amanita Muskaria to pseudonim literacki dwóch sióstr: Gabrieli Muskały (ur. 1969), aktorki filmowej i teatralnej oraz Moniki Muskały (ur.1966), germanistki i tłumaczki literatury niemieckojęzycznej. Duet stworzył do tej pory następujące dramaty: „Podróż do Buenos Aires” (prapremiera w Teatrze im. Stanisława Jaracza w Łodzi, 2001), „Daily soup” (prapremiera w Teatrze Narodowym, 2007), „Cicha noc” (zrealizowana w ramach Teatroteki WFDiF, 2017),”Tożsamość Wila” (prapremiera w Teatrze Ludowym w Krakowie, 2017).

Organizatorem programu DRAMATOPISANIE jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt jest dofinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.