Okra i pokrowiec na matę do jogi

zdjęcie przedstawia kobietę z plecakiem stojące na tle rosnącej okry.  Kobieta stoi bokiem i uśmiecha się do obiektywu, trazyma w dłoniach pasy niebieskiego plecaka. Ma różową koszulkę, która odsłania jej ramiona.
Okra i pokrowiec na matę do jogi

Siedząc w domu nie trzeba się nudzić! Z Warsztatami Kultury samodzielnie wyhodujesz przepyszną okrę i uszyjesz praktyczny pokrowiec na matę do jogi.

  • Okra – ogrodnicze wyzwanie!

Okra, inaczej piżmian jadalny lub ketmia jadalna to mało znane w Polsce warzywo i roślina ozdobna. Owoce okry przypominają z wyglądu duże, grube strąki (długość 10-20 cm), a kwiaty są podobne do malwy. Najpopularniejsza odmiana ma zielony kolor. Jest pyszna, ale trudno dostępna w naszych sklepach, więc warto o nią zawalczyć! Tym bardziej, że można uprawiać ją w Polsce. Zróbmy to razem! Wszyscy uczestnicy dostaną darmowe nasiona.

 Okra lubi ciepło i dużo słońca, można ją uprawiać w donicach (w ogrodzie i na balkonie) i w gruncie. Przygodę z rozsadą rozpoczynamy w kwietniu, a w pierwszym tygodniu czerwca możemy sadzić rośliny do gruntu. Jeśli wszystko się uda, już w lipcu będą pierwsze zbiory! Owoce zbiera się stopniowo, także jest szansa na smakołyki z okrą w lipcu i sierpniu.

Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, to może być Twój debiut! Jedyne, co musisz mieć, to słoneczne miejsce.

 Krok po kroku:

 

  1. do 10 kwietnia zgłoś się za pomocą formularza online – dostaniesz od nas pocztą zestaw nasion (mamy 50 zestawów, a dla pierwszych 10 osób także niespodziankę);
  2. 19 kwietnia o godz. 11.00 na fanpage Warsztatów Kultury opublikujemy wideo, w którym pokażemy, jak zasiać okrę i opowiemy o jej właściwościach i uprawie;
  3. w maju będziemy relacjonować postępy naszej hodowli, wymieniać się spostrzeżeniami i zdjęciami;
  4. w czerwcu (dokładną datę podamy bliżej terminu), na fanpage Warsztatów Kultury pojawi się drugie wideo, z którego dowiecie się jak zrobić rozsadę do gruntu;
  5. lipiec i sierpień to czas zbiorów i przepisów kulinarnych z okrą w tle i roli głównej.

Kiedy: do 10 kwietnia prowadzimy zapisy chętnych na nasiona

Gdzie: filmy instruktażowe będą pojawiać się na fanpage Warsztatów Kultury
Zapisy: zapraszamy osoby pełnoletnie, udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury

  • Uszyj pokrowiec na matę do jogi

Praktykujesz jogę? Martwisz się, że twoja mata się zniszczy? Uszyj razem z nami swój niepowtarzalny pokrowiec! W wygodnym pokrowcu zabierzesz swoją matę nawet na ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Kiedy: 13 kwietnia, godz. 18.00 (czas trwania – do 1,5h)
Gdzie: warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom
Zapisy: zapraszamy osoby, które mają maszyny do szycia i podstawowe umiejętności ich obsługi, udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.
Prowadzenie: Luiza Zaporowska

Co będzie potrzebne?

Do szycia potrzebujesz maszyny z podstawowym ściegiem, materiałów do przygotowania pokrowca oraz 60 minut wolnego czasu. Dokładną listę z wymiarami i ilościami materiałów prześlemy zapisanym uczestnikom.