II Green Week w Lublinie 2021r. 1-9.VI.

grafika przedstawia profil twarzy kobiety w wianku na tle pięknego krajobrazu składającego się z wodospadu, wody i gór w niej odbitych. Po prawej stronie oraz na dole grafiki znajdują się informacje o wydarzeniu oraz loga organizatorów.

II Green Week w Lublinie 2021. Spacer żywiołów: woda, ziemia, powietrze. Zero zanieczyszczeń.
1 - 9 czerwca 2021 

Green Week to europejska inicjatywa projektu, mającego na celu tworzenie przyjaznego dla nas wszystkich środowiska i dążenie do tzw. standardu „zero zanieczyszczeń”. Podczas wydarzeń będziemy poruszać zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej tematyki proekologicznej.

Organizatorami spotkania są: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Program:

01.06. (wtorek)

11:00 Ecotech-Complex, ul. Głęboka 39, Konferencja popularno-naukowa

Wykłady wygłoszą:

Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski - tytuł wystąpienia: „Fascynująca historia geologiczna Roztocza"

Prof. ucz. dr hab. Grzegorz Grzywaczewski - tytuł wystąpienia: „Lubelskie dziedzictwo przyrodnicze: zagrożenia i ochrona zwierząt”.

Nad przebiegiem obrad będzie czuwał Komitet Naukowy w składzie:

Prof. ucz. dr hab. Aneta Ptaszyńska
Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
Prof. ucz. dr hab. Grzegorz Grzywaczewski
Prof. ucz. dr hab. Joanna Czarnecka

Konferencja popularno-naukowa odbędzie się hybrydowo (stacjonarnie oraz on-line) 1 czerwca 2021 o godz. 11. Udział czynny w wydarzeniu jest bezpłatny. 

02.06. (środa)

19:00 Sala Kinowa CSK, „Kraina miodu” (2019), reż. Tamara Kotevska, Lubomir Stefanov, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 60 osób

06.06. (niedziela)

11:00-13:00 Spacer Żywiołów, spacer edukacyjny śladami miejskiej przyrody, bioróżnorodności ciekawych roślin, pszczół miodnych i nieoczywistych zakątków lubelskiego Śródmieścia. Zapraszamy rodziny, dzieci, dorosłych. Spotykamy się przy wjeździe do MPWiK od Alei Józefa Piłsudskiego 15 w Lublinie.

Spacer poprowadzą: prof. Aneta Ptaszyńska UMCS, dr Anna Rysiak UMCS, Marcin Sudziński pszczelarz, opiekun i koordynatora pasieki CSK, Barbara Wybacz kulturoznawczymi, menadżerka, prezeska Fundacji Dobre Towarzystwo.

Trasa spaceru: most na Bystrzycy (Al. Piłsudskiego) wzdłuż rzeki w kierunku ul. Muzycznej, przejście ul. Muzyczną do ul. A. Szczerbowskiego (pszczeli ogródek przy bloku, poczęstunek i rozmowa którą poprowadzi Barbara Wybacz i Marcin Sudziński) cmentarz przy ul. Lipowej i pomniki przyrody, zielone dachy i pasieka Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (oglądanie miejskiej pasieki z pszczelarzem). Wstęp wolny, liczba osób ograniczona do 12.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: booking@spotkaniakultur.com W tytule prosimy wpisać: „green week spracer żywiołów”.

07.06. (poniedziałek)

19:00 Sala Kinowa CSK „Antropocen: epoka człowieka” (2018), reż. Jenifer Baichwal / Edward Burtynsky / Nicholas de Pencier, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 60 osób

08.06. (wtorek)

17:00 Miejska Pasieka Artystyczna CSK, Sala Pszczelarska CSK zwiedzanie pasieki z miejskim pszczelarzem, wykład i prezentacja o miejskiej przyrodzie w kontekście atrakcyjności turystycznej miast

O godzinie 17:00 spotykamy się na parterze w holu przy wejściu głównym CSK. Marcin Sudziński oprowadzi po miejskiej pasiece i opowie o funkcjonowaniu pszczół w mieście.

O godzinie 17:30 zapraszamy na interesujący wykład „Jak walory przyrodnicze podnoszą atrakcyjność turystyczną miast”. Jeśli pogoda pozwoli wykład odbędzie się na dachu wśród zielonych ogrodów CSK.

Wykład poprowadzi Barbara Wybacz, kulturoznawczyni, menadżerka, Prezeska Fundacji Dobre Towarzystwo.

Liczba osób ograniczona do 15. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: booking@spotkaniakultur.com W tytule prosimy wpisać: „green week wykład na zielonych dachach”.

09.06. (środa)

10:00-12:00 proekologiczne warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Przedszkolu nr 4 im. Kaprala Niedźwiedzia Wojtka, w Świdniku ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1.