Grudzień w DDK “Czuby Południowe”

Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    
ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    
telefon: (81) 466 59 18    
e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

WYDARZENIA W GRUDNIU 2019 W DDK „CZUBY POŁUDNIOWE”

 * 2.12.2019, godz. 17.00-19.30
Zapakowane – warsztaty ozdobnego pakowania prezentów w ramach cyklu Rękodzielnica.
Pakowanie prezentów to dla Ciebie koszmar? A może chcesz nauczyć się nowych sposobów ozdobnego składania papieru? Przynieś prezenty dla bliskich i zapakuj je na warsztacie. Do każdego z nich zostaną przygotowane spersonifikowane bileciki.
Cykl Rękodzielnica to twórcze warsztaty rozwijające pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas, przeznaczone dla osób dorosłych.


 * 4.12.2019, godz. 10.00-12.00
Klub Bombonierka Życia. Wyjście w teren: Trasa podziemna, Rynek (Trybunał Koronny wejście boczne). Zbiórka o godz. 10.00 przed wejściem do Trasy Podziemnej.


 * 6.12.2019, godz. 18.00
Spotkanie z Jackiem Dehnelem w ramach cyklu Ciąg Dalszy. Wstęp wolny.
Jacek Dehnel – pisarz, poeta, tłumacz. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Literatura (2007). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Angelus za: Lalę (2007), Saturna (2012) i Matkę Makrynę (2015). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike za: Balzakianę (2009), Ekran kontrolny (2010), Saturna (2012), Matkę Makrynę (2015) i Krivoklatę (2017). Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za Języki obce (2014). Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015). W czerwcu 2019 wydał książkę Ale z naszymi umarłymi, o której opowie podczas spotkania.
Cykl Ciąg dalszy to kontynuacja spotkań w ramach Z kim do łóżka… rozmowy o autorkach, autorach i tytułach. Zapraszamy na kolejne spotkania z literaturą w roli głównej. Gościnie i Goście będą pytani właśnie o ciąg dalszy książki, gdy ta już ukaże się drukiem. Będą rekomendować to, co sami czytają oraz opowiadać o wybranych przez siebie publikacjach własnego autorstwa.
Prowadzenie spotkań: Joanna Chapska, Magdalena Wójcikiewcz


 * 7.12.2019 r., godz. 10.00-13.00
Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy. Warsztaty z wykonywania świątecznych ozdób i dekoracji.
Grudzień jest miesiącem świątecznych przygotowań, spotkań w gronie najbliższych, prezentów i zimowych dekoracji. Dlatego zapraszamy Wszystkich na Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy.

Spotkajmy się przed świąteczną przerwą, wykonajmy razem świąteczne ozdoby i dekoracje, złóżmy sobie życzenia i radośnie spędźmy ten czas. Zabierzcie ze sobą Dzieci, Dziadków, Rodziców, Kolegów, Koleżanki oraz Sąsiadów, aby wspólnie radośnie wejść w okres przygotowań do Gwiazdki.

Tradycyjnie będzie na Was czekać dedekowa choinka, na której będziecie mogli zawiesić pomarańczową bombkę z wypisanymi na niej życzeniami. Podczas Warsztatu wspólnie wykonamy także recyklingowo-papierowy łańcuch.

Zapraszają: Katarzyna Fariaszewska, Magdalena Piotrowska, Katarzyna Potakiewicz, Monika Trypuz i Julita Zielewicz – nasze Sąsiadki, Domowniczki, stałe Bywalczynie Dedeku.

Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy to wydarzenie rodzinne, skierowane do tych, którzy chcą wziąć udział w warsztatach robienia ozdób choinkowych i ozdób na świąteczny stół czy śpiewania kolęd. Gwiazdkowe atrakcje przygotowują oraz prowadzą Pracownice i Pracownicy, Instruktorki i Instruktorzy, Uczestniczki i Uczestnicy warsztatów prowadzonych w DDK „Czuby Południowe”, Mieszkanki i Mieszkańcy dzielnicy. Gwiazdka w Dedeku jest połączeniem działań w ramach cykli: Dedek czyta!, Rękodzielnica i Twoja kolej!.

Wstęp wolny!
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy


 * 11.12.2019, godz. 10.00-12.00
Klub Bombonierka Życia. Rękodzieło: Świąteczne renifery metodą decoupage.


 * 13.12.2019, godz. 18.00  - Wigilia a’la PRL

Obywatelki i Obywatele! Sympatyczki i Sympatycy! Przyjaciółki i Przyjaciele obu Dedeków w każdym wieku! Zapraszamy na Wigilię a’la PRL. U nas pomarańczy na pewno nie zabraknie, a do tego będzie można powspominać, jak to kiedyś podczas Świąt było.
Spotkania z rzeczywistością PRL-u. Rozmowy z twórczyniami i twórcami, pokazy filmów, dyskusje o książkach związanych z tym okresem. Opowieści o przeżyciach związanych z PRL-em. O tym, czy „kiedyś było lepiej”.
Ten cykl to propozycja zarówno dla tych, którzy za PRL-em tęsknią, chcą podzielić się swoimi wspomnieniami, znane jest im pojęcie stacza kolejkowego, jak i tych, którzy „szczególnie nie chodzą na filmy polskie”. To będzie prawie, jak cofnięcie się w czasie.


 * 16.12.2019, godz. 17.00-20.00
To się połączy – warsztaty przerabiania nieużywanego ubrania w ramach cyklu Rękodzielnica – Przymiarka.
Za długa sukienka, która się już znudziła. Kurtka, która w tym sezonie nie jest już modna. Upcykling ubraniowy. Przyciąć, połączyć i zszyć, scalić różne części ubrania. Warsztaty przerabiania nieużywanego ubrania (uczestnicy przynoszą własny, dowolny ciuch lub ciuchy, których nie noszą).
Moda jest obecna we wszystkich kulturach, w których ubiór nie posiada jedynie funkcji użytkowej. Źródłem mody jest potrzeba ozdabiania i wyróżniania się. Jaka jest historia zmian na światowych wybiegach, kiedy i co było marzeniem kobiet i mężczyzn, co królowało w szafach na przestrzeni dziejów? Dokąd zmierza współczesna moda? Czym jest etyka w modzie, jak kupować ubrania w sposób przemyślany i dobry dla planety?
Historia mody, stylów oraz tego co dzieje się aktualnie w modowych trendach światowych to punkt wyjścia do wykonania ciekawych odzieżowych alternatyw przez Uczestniczki i Uczestników zajęć. To nie kolejne warsztaty szycia, to krok w stronę kreatywnej i zrównoważonej mody.
Prowadzenie zajęć – Marta Sienkiewicz


 * 18.12.2019, godz. 10.00-12.00
Klub Bombonierka Życia. Gość: Joanna Bochyńska: Wokół stołu i bochenka chleba. Pogadanka.