Fundacja Banina – Letni obóz teatralny „Starzyzna”

Grafika składa się z e zdjęcia z teatralnego przedstawiania oraz z, pisanych czarnym kolorem na białym tle, informacji o wydarzeniu.

Fundacja Banina

Letni obóz teatralny „Starzyzna”

11-25 lipca w Guciowie koło Zwierzyńca

Fundacja Banina przyjmuje zgłoszenia na letni obóz teatralny „Starzyzna”, który odbędzie się w dniach 11-25 lipca w Guciowie koło Zwierzyńca. Poza warsztatami i pracą nad spektaklem, zorganizujemy spływ kajakowy oraz wspólne wieczory przy ognisku. Zapraszamy młodzież od 14. roku życia.

Letni obóz teatralny “Starzyzna” organizowany przez Fundację Banina to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które łączy twórczą formę letniego wypoczynku z pracą nad spektaklem muzycznym w plenerze. Fundacja chcąc wykorzystać zainteresowanie młodzieży konwencją musicalu oraz spektaklu muzycznego, przedstawia historię dziejącą się w pobliżu Zwierzyńca, a jednocześnie zapewnia młodzieży twórczo spędzony czas wakacyjny. Zaproszeni przez Baninę profesjonalni artyści, pedagodzy, prowadzący warsztaty, a także młodzież z całej Polski (pochodząca w dużej mierze z powiatu zamojskiego) przyjedzie do Guciowa koło Zwierzyńca, by wspólnie pracować nad premierą spektaklu, a także doskonalić umiejętności aktorskie. Dołączy do nich młodzież ukraińska przebywająca w tym regionie. Praca nad spektaklem będzie trwała od 11 do 24 lipca, a zwieńczeniem owego wysiłku będzie premiera spektaklu „Starzyzna” zorganizowana w Guciowie oraz pokazy popremierowe w Józefowie, Narolu i Lubyczy Królewskiej.

„Starzyzna” to spektakl plenerowy o charakterze komediowego horroru, który stworzymy w oparciu w cykl powieściowy pt. „Czarny Wygon” - drugą część zatytułowaną „Starzyzna” autorstwa Stefana Dardy – pisarza pochodzącego z Lubelszczyzny. W trakcie obozu będziemy pracować nad adaptacją tekstu literackiego i przekujemy go w spektakl, który dostarczy rozrywkę i skrajne emocje. Akcja powieści rozgrywa się w lasach między Zwierzyńcem a Krasnobrodem, w okolicach Guciowa, tak więc jest to historia znana lokalnej społeczności, którą zaprezentujemy dokładnie w tym samym miejscu.

W obozie wezmą udział: dzieci i młodzież od 14. roku życia ze Zwierzyńca i okolic, w tym także młodzież z Domu Dziecka w Zwierzyńcu, młodzież z powiatu zamojskiego oraz z innych części Polski, aktorzy, tancerze, muzycy, uczniowie szkół artystycznych oraz młodzież z Ukrainy przebywająca na tych terenach. Codziennie poza warsztatami (choreograficznymi, tanecznymi, charakteryzacji, aktorskimi, dykcji, muzycznymi, śpiewu) będziemy pracować nad spektaklem. Dzięki muzyce spektakl będzie utrzymany w lekkiej konwencji. W próby zostaną zaangażowane mieszkanki Zwierzyńca i okolic, oprócz młodzieży w spektaklu wystąpią aktorzy po szkołach aktorskich, dzięki czemu nawiąże się między nimi międzypokoleniowa współpraca. Celem projektu jest nie tylko zapewnienie młodzieży aktywnie spędzonego letniego czasu, ale przede wszystkim zaangażowanie osób z Ukrainy, ich integracja i budowanie długofalowej współpracy w działaniu. Historia z kart powieści Stefana Dardy stanie się żywa, a Fundacja Banina na jeden wieczór zaprosi widzów do Starzyzny – nieodkrytej wioski, w której dzieje się akcja powieści.

Koszt udziału w obozie to 1190 zł lub 490 zł (dla mieszkańców gminy Zwierzyniec).

Więcej informacji oraz zapisy mailowo pod adresem fundacjabanina@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 575909100.

Projekt jest współfinansowany ze środków Powiatu Zamojskiego, realizowany przy wsparciu Gminy Zwierzyniec oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu.

Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się nowoczesną, włączającą, równościową edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Spektakle pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Obca”, czy „Marzenie Nataszy” dopełniają rozmowy z widzami prowadzone przez pedagogów. Swoje spektakle fundacja prezentuje również na festiwalach teatralnych (Malta 2018, Kontrapunkt 2018, Klamra 2019 i 2020, Pol’and’Rock Festival 2018 i 2019, 2020 (online), 2021; Teatron 2019 i Emploi 2019 – oba na Ukrainie), w teatrach, na uniwersytetach (UW, UKSW, UMK). Fundacja Banina realizuje swoje cele statutowe, podejmując się tworzenia spektakli edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem regionalizmu przedstawianych historii. Spektakle łączy oryginalne spojrzenie na problem i nastawienie na przekazanie odbiorcy istotnych społecznie treści.