Bitwa o kulturę/literaturę -spotkania on-line w TS

bitwa-o-k_l

 Bitwa o kulturę

Bitwa o literaturę

Spotkania on -line w Teatrze Starym

 

>>> 16.02.2021 G. 18:00 - Bitwa o literaturę. Maria i Kornel / SPOTKANIE ONLINE

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy

Wydarzenie transmitowane online na stronie oraz na Facebooku Teatru Starego

Goście: Justyna Sobolewska, Agnieszka Dauksza
Prowadzący: Michał Nogaś

Ona zwykle mówiła o sobie Jarema, inni o niej - Jaremianka. On był Mironem, Ilią, Kornelem. Ona - rzeźbiarka, malarka, scenografka, współtwórczyni awangardowej Grupy Krakowskiej. Żyła i tworzyła w zgodzie ze sobą, odważna, radykalna. On - pisarz, poeta, autor opowiadań, scenarzysta. Przyjaciel Przybosia, Różewiczów, mistrz i wzór dla wielu ważnych autorów, nie tylko dla Jerzego Pilcha. Małżeństwo, przyjaciele. Przez lata ich nazwiska pojawiały się we wspomnieniach o życiu innych - cho by Szymborskiej czy Kantora. W ostatnich latach - wreszcie! - doczekali się opowieści biograficznych.
Michał Nogaś

Justyna Sobolewska – Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam" w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Autorka książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

Agnieszka Dauksza – Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za najlepszą biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki „Gryfia 2020”, a także finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię „Jaremianka”. Laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za „Klub Auschwitz i inne kluby”. Laureatka wielu innych, prestiżowych nagród.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


>>> 23.02.2021 G. 18:00  - Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów / SPOTKANIE ONLINE

 

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy

Wydarzenie transmitowane online na stronie oraz na Facebooku Teatru Starego

Goście: Radek Rak, Adam Leszczyński
Prowadzący: Michał Nogaś

Od lat wybitni polscy pisarze (choć, co oczywiste, nie tylko oni), zdobywcy Nagrody Literackiej Nike - Wiesław Myśliwski i Marian Pilot - postulowali, by nasza rodzima literatura rozliczyła się z niełatwą historią chłopów, by zaczęła opowiadać językiem współczesnym o wyzysku, którego ofiarami padli przodkowie większości z nas. Jak się zdaje, wreszcie głos ten został usłyszany.
Nagrodę Literacką Nike w roku 2020 otrzymał Radek Rak, autor "Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli", rozgrywającej się w czasach rabacji galicyjskiej historii fantastycznej. Kilka tygodni później ukazała się "Ludowa historia Polski" autorstwa Adama Leszczyńskiego. W planach wydawców na rok 2021 znaleźć można kolejne pozycje poświęcone zmitologizowanej opowieści o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, niewolnictwu chłopów, przemocy, uciskowi, klasowym podziałom.

Radek Rak –laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią "Kocham cię, Lilith" (2014). Znany jest z projektu "Legendy polskie. Allegro" realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, "Puste niebo" (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry.

Adam Leszczyński - Historyk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, a także współzałożyciel oraz dziennikarz OKO.press (od 2016 r.), wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005–2017). Komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich, między innymi:„ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016). W 2017 r. ukazała się jego głośna książka, w której krytycznie analizuje autoportret Polaków – „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”. Jego najnowszą książką jest wydana w 2020 roku „Ludową historią Polski”.