29. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 11-12 i 18-19.09.2021 r.

PLAKATB1_

 

29. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

11-12 i 18-19.09.2021 r.

 

29. Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczną się tradycyjnie w drugi weekend września. Przed nami bezcenne opowieści o smakach dziedzictwa, wspomnienia miejsc, których już nie ma, a pamięć o nich wciąż trwa. Spotkania, spacery, zwiedzanie, prelekcje czy występy teatralne – tak będziemy wspólnie szukali odpowiedzi jak smakuje dziedzictwo naszego regionu - dosłownie i w przenośni. Odkryjemy przepisy ze starych pożółkłych kart książek kucharskich, zawędrujemy na uliczki, gdzie niegdyś serwowano kulinarne specjały, wsłuchamy się także w historie poświęcone nie tylko słodyczy dziedzictwa, ale i jego gorzkiemu smakowi.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dwa weekendy września tj. 11-12 oraz 18-19.09.2021, jej hasło przewodnie to Smaki dziedzictwa. Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Muzea, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia i ośrodki kultury stworzyły szeroki wachlarz wydarzeń interpretujących Smaki dziedzictwa.

Tematyka przewodnia dała możliwość organizacji wystaw m.in. Sztućce znane i nieznane, na którą zaprasza Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Muzeum Sztuki Złotniczej. W ramach wystawy przewidziano oprowadzanie kuratorskie i wykład na temat staropolskiej zastawy stołowej. Z kolei Życie od kuchni to wystawa przygotowana przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Okazała ekspozycja, na którą zarezerwowano aż trzy sale wystawowe, będzie dawała zwiedzającym możliwość prześledzenia historii przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia od czasów starożytnych aż po współczesność. Poza ciekawymi i różnorodnymi artefaktami nie zabraknie również odniesień do szeroko rozumianej kultury duchowej i głęboko zakorzenionej lokalnej obyczajowości.

W ramach tegorocznych obchodów EDD odbędą się także wykłady i prelekcje: W gościnie u Kajetana Kraszewskiego to wydarzenie organizowane przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Podczas prelekcji zaprezentowana zostanie sztuka kulinarna jako część kultury narodowej i wyznacznik tożsamości regionalnej. Uczestnicy poznają zasady stołowej hierarchii, dowiedzą się co i kiedy jadano w XIX-wiecznych dworach ziemiańskich, jak wyglądały posiłki z okazji polowań, grzybobrania, wiosennych majówek czy świąt.

Natomiast Plujka, berlaj i Mehlsuppe - co jedli więźniowie Majdanka? to tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem, na które zaprasza Państwowe Muzeum na Majdanku. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się czym była plujka? Z czego przygotowywano Mehlsuppe? Jakie artykuły dostarczano osadzonym w paczkach żywnościowych wysyłanych przez Polski Czerwony Krzyż i Radę Główną Opiekuńczą. Które z nich faktycznie trafiały w ręce więźniów? Jaką wartość miała w realiach obozowych kromka chleba?

Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej to wydarzenie poświęcone postaci wybitnej XVIII-wiecznej właścicielce miasta, znanej reformatorce swoich dóbr. Podczas spotkania swoich sił w odtworzeniu XVIII-wiecznych przepisów spróbują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Malwianki z Kocka. Nie zabraknie także opowieści o ówczesnych obyczajach. Wydarzenia dopełni występ grupy tańca dawnego Belriguardo. Dwórki nie tylko zaprezentują stroje i pokaz tańca, ale także nauczą chętne osoby tańczyć na ówczesną modę. Dzięki smakom, strojom, tańcom, muzyce i opowieściom rodem z XVIII wieku będzie można poczuć się jak w gościnie u samej księżnej Anny.
Powyższe wydarzenia to jedynie część atrakcji organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wydarzeń przygotowanych przez lokalnych organizatorów.

Szczegółowe informacje znajdują się na ogólnopolskiej stronie www.edd.nid.pl.

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, najważniejszym świętem zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

*Od 2014 roku Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie pełni funkcję koordynatora EDD w województwie lubelskim.