Znamy zwycięzców Cyrkulacji 2021

Zdjęcie cyrkowców w różnych pozach zgromadzonych obok siebie na scenie.

Znamy zwycięzców Cyrkulacji 2021

Cyrkulacje, Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego

Lublin, 1-10 października 2021 r.

Długie podróże, wiele prób wspólnych i indywidualnych, trzy wyczerpujące spektakle, głośne oklaski oraz zachwyty publiczności i wreszcie ten najważniejszy moment: znamy zwycięzców tegorocznych Cyrkulacji, czyli Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego. Nagrodę główną otrzymał Aleksey Smolov z Łotwy za akrobacje na kole cyra.

- Jak trudna była to decyzja dla Jury można sobie wyobrazić śledząc komentarze publiczności, która na Cyrkulacjach zawsze przyznaje swoją własną nagrodę. Wszyscy podkreślali, że długo nie mogli podjąć ostatecznej decyzji - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

W tym roku w Lublinie na zwycięzców czekały nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, nagroda publiczności, mediów, za najlepszy trick a także nagrody specjalne ufundowane przez partnerów: Nagroda Specjalna Polskich ePłatności, Nagroda Specjalna Centrum Spotkania Kultur, Nagroda Specjalna MOSiR.

Zwycięzcą konkursu głównego został Aleksey Smolov z Łotwy za akrobacje na kole cyra. Drugie miejsce przypadło akrobatycznemu kwartetowi z Węgier One Thousand Faces (w składzie: Marta Martovelle Sanchez, Reka Zetelaki, Georgina Cassels, Dorottya Anna Podmaniczky). Trzecią lokatę zajął żongler Dima Bakhtin z Ukrainy. Najlepszy trick według jury wykonał żongler Aki Haikonen z Finlandii.

Serca oraz nagrodę publiczności skradła Anna Kawiak z Polski, która zajmuje się akrobatyką od 5 roku życia. Jury złożone z przedstawicieli mediów przyznało swoje wyróżnienie kwartetowi One Thousand Faces. Nagrodę specjalną Polskich ePłatności otrzymały Duo Elves (Anastasiia Onoiko, Albina Salieba)

wiczące na kole aerialowym.

Niespodzianką okazała się dodatkowa nagroda od członkini jury, Sandry Wawer, która zdecydowała się przyznać kontrakt Duo Elves w GOP Varieté-Theater w Hanowerze.

Nagrodę specjalną Centrum Spotkania Kultur otrzymała Anna Kawiak, a Nagrodę Specjalną MOSiR Arsenii Khrapeichuk z Ukrainy.

Jury Cyrkulacji rokrocznie składa się z uznanych specjalistów nowego cyrku. W tym roku w jego skład wchodzili:

  • Mara Pavula, dyrektorka ds. rozwoju strategicznego w Rigas cirks, a także dyrektorka Riga Circus School

  • Sandra Wawer z GOP Varieté-Theater w Hanowerze

  • Samuel Roy, talent skaut Cirque Du Soleil.

  • Steffi Haberl, Dyrektorka Kreatywna Palazzo Produktionen Gmbh

  • Tobias Fiedler, Założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu SOLyCIRCO

Skład jury nagrody mediów: Małgorzata Siennicka (TVP3 Lublin), Agnieszka Krawiec (Polskie Radio Lublin), Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin).

Zwycięzca cyrkulacji, Aleksey Smolov podczas Cyrkulacji wystąpił na kole cyra - bardzo widowiskowym lecz wymagającym rekwizycie. Aleksey jednak może być przyzwyczajony do ciężkiego treningu - osiągnął czarny pas Ju-Jitsu i purpurowy brazylijskiego Ju-Jitsu. Jest cyrkowym samoukiem i mówi, że to co umie, to wynik wielu spotkań z ludźmi cyrku z całego świata.

CYRKULACJE 2021, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.

Organizatorzy:

Fundacja Sztukmistrze

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.

Cyrkulację 2021, www.cyrkulacje.eu

Fundacja Sztukmistrze, https://sztukmistrze.pl/