Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy: około 3,5 miliona złotych

Zdjęcie flagi ukraińskiej uszytej z giętkiego materiału.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy: około 3,5 miliona złotych dla Fundacji Biedronki od Fundacji EDEKA

Fundacja Biedronki otrzymała wsparcie finansowe od Fundacji EDEKA (fundacja jednej z największych niemieckich sieci spożywczych). Darowizna w kwocie 750 000 euro (ok. 3 500 000 złotych) została przekazana na rozszerzenie programu kartowego dla uchodźców z Ukrainy. Wspólna inicjatywa to wyraz wyjątkowego partnerstwa pomiędzy wiodącymi sieciami handlowymi z Polski i Niemiec.

Fundacja EDEKA z Niemiec postanowiła przekazać 750 000 euro (ok. 3 500 000 złotych) dla Fundacji Biedronki w celu wsparcia programu pomocy dla uchodźców. Chodzi o program kart przedpłaconych na zakupy.

Założeniem programu jest przekazanie uchodźcom karty na zakupy do sklepu Biedronka zasilanej kwotą 300 złotych przez trzy kolejne miesiące. Karty będą otrzymywać uchodźcy w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Oprócz kart (i od nich odrębnie) Fundacja Biedronki będzie przekazywać uchodźcom również jednorazowe eKody na zakupy o wartości 50 złotych.

Pomoc Fundacji EDEKA jest dla nas niezwykle ważna. To kolejna uznana firma, która zdecydowała się wesprzeć działania pomocowe Fundacji Biedronki i przekazać darowiznę na program dla uchodźców. Tym samym łączna kwota, którą dysponuje Fundacja Biedronki na pomoc uchodźcom, wynosi ok. 23 milionów złotych.

Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki  

Grupa EDEKA jest wiodącym niemieckim detalistą spożywczym i posiada około 7000 sklepów EDEKA w Niemczech (prowadzonych głównie przez lokalnych niezależnych detalistów) oraz około 4000 sklepów Netto Marken-Discount.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Ukrainie. Dlatego cieszymy się, że nasza darowizna dla Fundacji Biedronki pozwoli szybko, lokalnie i bez zbędnej biurokracji wesprzeć uchodźców.

Markus Mosa, CEO EDEKA Group

Fundacja Biedronki powstała w 2020 roku. Jej misją jest wspieranie najbardziej wrażliwych grup społecznych, głównie seniorów. W odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Ukrainie Fundacja Biedronki uruchomiła programy pomocy, które zapewniają uciekającym przed wojną pomoc finansową w postaci karty na zakupy oraz tymczasowego zakwaterowania. Wartość programów pomocy dla uchodźców to ok. 23 mln zł. Łącznie Fundacja Biedronki i sieć sklepów Biedronka zadeklarowały wsparcie dla uchodźców z Ukrainy o wartości ponad 50 mln zł.