Weekend Otwarcia akcji lokalnych z Operacją Czysta Rzeka

Grafika składa się ze zdjęcia chłopca z wiaderkiem śmieci w dłoni oraz, pisanych na żółtym tle, informacji o wydarzeniu.

Weekend Otwarcia akcji lokalnych z Operacją Czysta Rzeka

W najbliższy weekend sztab główny Operacji Czysta Rzeka symbolicznie inauguruje akcje sprzątania przy terenach przygranicznych. 1 kwietnia odbędzie się akcja w Mielniku nad Bugiem, a 2 kwietnia akcja w Cieszanowie nieopodal granicy z Ukrainą.

Sztab główny w tegorocznej edycji odwiedza sztaby podczas organizowanych przez nie akcji sprzątania. Na początek pojawi się w miejscach, które są związane z Operacją Czystą Rzeka od 2019 roku, czyli od momentu startu inicjatywy.

„Nasza inicjatywa odbywa się w tym roku w niecodziennych okolicznościach. Z jednej strony mamy część terenów zielonych, położonych w strefie nadgranicznej z Białorusią, gdzie nie będziemy mogli dotrzeć – stąd inauguracja akcji lokalnych w Mielniku nad Bugiem, znajdującym się tuż poza obszarem obostrzeń. Z drugiej strony wszyscy żyjemy sytuacją w Ukrainie, gro naszych sztabów działających na wschodzie Polski aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom. Tak jest z ekipą z Gorajca, która już na początku konfliktu utworzyła w Cieszanowie Ambasadę Wolności i właśnie tam symbolicznie organizujemy kolejną akcję” – wyjaśnia Daniel Parol.

Akcja otwarcia w Mielniku odbędzie się w piątek (1 kwietnia). Tradycyjnie sztab lokalny zaprasza do udziału mieszkańców gminy. Do akcji zgłosił już m.in. Zespół Szkół w Mielniku.

„Zależy nam na tym, aby jak co roku akcja przyniosła zakładane efekty, żeby wokół zrobiło się czysto i przyjemnie. Doceniamy bliskość rzeki Bug i walory natury, bo w takich okolicznościach żyjemy na co dzień. Widzimy sens naszych działań i nie mieliśmy wątpliwości, że posprzątamy także w tym roku. Zbieramy się o godzinie 11 na stadionie, wyznaczamy miejsce do sprzątania, rozdajemy operacyjne worki i rękawice. W teren ruszamy o godzinie 11.30 i po dwóch godzinach podsumujemy tegoroczną akcję, wręczając uczestnikom w podziękowaniu dyplomy. Chętnych do sprzątania nie brakuje, dlatego dodatkową akcję organizujemy jeszcze w sobotę, 2 kwietnia” – mówi Arek Panasiuk, koordynator sztabu z GOKSIR w Mielniku.

W sobotę (2 kwietnia) sztab główny dotrze do sztabu Chutor-Gorajec, działającego 30 km od granicy z Ukrainą. Jednak tym roku razem zamiast posprzątać nad rzeką, akcja sprzątania będzie miała wymiar symboliczny. Zostanie przeprowadzona przy granicy z Ukrainą w Cieszanowie oraz w Miasteczku Humanitarnym przy przejściu pieszym Budomierz-Hruszów w Ukrainie.

„Chętni do sprzątania powinni być w gotowości o godz. 14 przy magazynie z pomocą humanitarną w Cieszanowie. Akcję na terenie Ukrainy przeprowadzą wolontariusze Miasteczka Humanitarnego w tym samym czasie. Z kolei o godz. 18 zapraszamy na koncert do cerkwi w Cieszanowie, gdzie zagra ukraiński artysta, Gordiy Starukh. Wstęp po dostarczeniu 5-kilogramoej paczki z żywnością dla ukraińskich uchodźców, bo tego nam obecnie brakuje najbardziej na granicy” – mówi Marcin Piotrowski z Fundacji Folkowisko, szef sztabu w Gorajcu,.

Rejestracja sztabów do tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka ruszyła 25 marca na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl. Po 2 dniach w systemie zarejestrowano 99 sztabów, 73 akcje i 306 uczestników.

Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja.

Wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Do udziału w akcji może zgłosić się osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą to zrobić wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów - uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

Szczegółowe informacje:

www.operacjarzeka.pl

https://www.facebook.com/Operacjarzeka

Uwaga! Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl.