“Walka postu z karnawałem” – instalacja artystyczna J. Koziary  na odwołaną NOC KULTURY zostanie dokończona

miastoczuloscWalka postu z karnawałem -
instalacja artystyczna J. Koziary  na odwołaną
NOC KULTURY zostanie dokończona

Walka postu z karnawałem

Tegoroczna Noc Kultury (9-11 października 2020, Lublin) została w ostatniej chwili odwołana ze względu na dramatycznie pogarszającą się sytuację pandemiczną i wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju. Częściowo porozmieszczane na lubelskim Starym Mieście instalacje artystyczne, trzeba było demontować, zanim jeszcze zobaczyła je publiczność. Wszystkie, poza jedną!

Jarosław Koziara – artysta wizualny, który przygotowywał na tegoroczną Noc Kultury instalację „Walka postu z karnawałem”, wspólnie z organizatorami festiwalu z Warsztatów Kultury w Lublinie, postanowił dokończyć przerwaną pracę. Jej fragment już dziś, możemy zobaczyć na kamienicach na ulicy Grodzkiej w Lublinie, w pobliżu Placu po Farze. Instalację wkrótce zobaczymy w pełnej okazałości.

Dlaczego, akurat tę? - Instalacja jest wymownym komentarzem tego, co się dzieje wokół nas, kiedy chcielibyśmy normalnie żyć, cieszyć się i realizować marzenia, a nadszedł czas przymusowej izolacji i lęku przed drugim człowiekiem. „Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. Podczas pandemii taka walka postu z karnawałem toczy się w każdym z nas – mówi Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury.

Instalację będzie można oglądać od piątku (16 października 2020) na ulicy Grodzkiej w Lublinie.

Czym jest Noc Kultury? Organizowana od 14 lat Noc Kultury to eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie – instalacji artystycznych, koncertów, spektakli pod gołym niebem. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących pięknymi uliczkami w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka magiczna noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe… Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy.

- Tegoroczna Noc Kultury miała odbyć się pod hasłem Miastoczułość. Mieliśmy spoglądać na nasze miasto inaczej niż zwykle; dostrzec to, co na co dzień ukryte, zachwycić się tym, co za dnia niedoskonałe – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. W trosce o bezpieczeństwo związane z panującą pandemią COVID-19 tegoroczna Noc Kultury była zaplanowana w formie spaceru w dniach 9-11 października uliczkami i zaułkami Starego Miasta w Lublinie, aby odwiedzić miejsca, w których ukryją się świetlno-muzyczne niespodzianki dodaje.

Jarosław Koziara – polski artysta plastyk. Autor plastycznej strony działalności zespołu Voo Voo – projektował scenografie ich koncertów, okładki płyt, a także osobiście występował na happeningach przed, w trakcie i po koncertach zespołu. Również autor scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych. Twórca obrazów ziemnych w Janowcu. Autor scenografii wielu koncertów organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i projektu wystroju wnętrza klubu Stodoła. Od początku artystycznie związany z Nocą Kultury.