Ulgi dla ozdrowieńców za oddawanie osocza

krewUlgi dla ozdrowieńców za oddawanie osocza

 

Ozdrowieńcy, którzy oddadzą swoje osocze dla chorych zakażonych koronawirusem, mogą liczyć na przywileje. To m.in. ulgi podatkowa i na transport.

Ministerstwo Zdrowia zachęca osoby, które chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, do oddawania osocza. Może ono pomóc innym pokonać koronawirusa. Wystarczy zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz umówić się na wizytę.

- Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 min. może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Równocześnie prezes rady ministrów podkreślił, że osoby, które podzielą się osoczem, mogą liczyć na:
- ulgę podatkową na darowizny
- 2 dni wolne od prac
-  ulgi na transport kolejowy i miejski.
- pakietu konsultacji medycznych.

Jak oddać osocze

Oprócz pobierania krwi pełnej w RCKiK wykonuje się również pobieranie osocza metodą plazmaferezy automatycznej. Do przeprowadzenia tego typu zabiegów wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane separatorami. Pobranie osocza przy użyciu separatora polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy.

Jednorazowo od dawcy można pobrać 650 ml osocza,
- czas zabiegu ok. 30-40 min,
- przerwy pomiędzy pobraniami osocza metodą plazmaferezy automatycznej nie powinny być krótsze niż 2 tyg.,
- pobranie osocza metodą plazmaferezy automatycznej może być przeprowadzone po przerwie wynoszącej co najmniej 30 dni od pobrania krwi pełnej,
- od jednego dawcy nie można pobrać w ciągu roku więcej niż 25 litrów osocza,
- do zabiegów stosuje się wyłącznie zestawy jednorazowych