TOP 20 finalistów konkursu Nagroda Jamesa Dysona

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę siedzącą przy biurku, na którym znajduję siem.in. przedmiot będący projektem inżynieryjnym biorącym udział w międzynarodowym konkursie.

TOP 20 finalistów konkursu Nagroda Jamesa Dysona

Sztuczna inteligencja wspierająca osoby niepełnosprawne, wykorzystanie biopolimerów uzyskanych z wodorostów do produkcji środka zmniejszającego palność, czy opatrunek z innowacyjnego „myślącego” tworzywa. Nie są to elementy scenariusza filmu sci-fi, ale pomysły zgłoszone do międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Po rozpatrzeniu ponad 2000 zgłoszeń jury składające się z pracowników firmy Dyson, wyłoniło TOP 20 najlepszych projektów konkursowych. Teraz sir James Dyson przyzna główne nagrody wybranym finałowym projektom. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 listopada 2021r.

Wraz z ogłoszeniem 20 finałowych projektów rozpoczął się międzynarodowy etap konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2021. Wszyscy finaliści mają szansę na otrzymanie nagrody głównej, która obejmuje wsparcie finansowe na rozwój projektu w wysokości 30 tysięcy funtów.

W sierpniu br. rozstrzygnięto etapy krajowe konkursu i przyznano nagrody oraz wyróżnienia w 28 krajach i regionach świata. W Polsce zwycięzcami etapu krajowego zostali Mike Ryan i Aleksander Trakul, którzy zaprojektowali maszynę Xtrude Zero, utylizującą zużyte maseczki chirurgiczne. XTRUDE ZERO to publicznie dostępna maszyna, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. Więcej o wynalazku młodych studentów można obejrzeć w dedykowanym filmie, dostępnym tutaj. Nagrodzono również inne najróżniejsze wynalazki z pozostałych 27 państw, jednak to dopiero początek kolejnych poszukiwań najbardziej obiecujących młodych wynalazców i wynalazczyń z całego świata.

20 finałowych projektów

Jako pracownicy firmy Dyson jesteśmy przekonani, że najlepsze pomysły powstają dzięki różnorodności perspektyw oraz doświadczeń. Nasi jurorzy posiadają rozległą wiedzę i kompetencje, które zdobyli pracując w różnych zespołach badawczych, projektowych i rozwojowych firmy Dyson. Specjalizują się w wielu obszarach, takich jak mikrobiologia, automatyzacja, zrównoważony rozwój, programowanie, projektowanie silników i rozwiązań technicznych, prototypowanie, medycyna czy produkcja. Dołączyli do nich najlepsi studenci Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, co pozwoliło uzyskać świeże spojrzenie na proces projektowania wynalazków.

Wierzę, że konkurs Nagroda Jamesa Dysona nad wyraz skutecznie zachęca młodych inżynierów do tego, aby koncentrowali się na swoich pomysłach i sprawnie wcielali je w życie. Konkurs tworzy podatny grunt do rozwoju innowacji, a ponadto zapewnia młodym wynalazcom wsparcie i uznanie, bez których trudno jest osiągnąć sukces, mówi John McGarva – Global Head of Design Engineering w firmie Dyson, członek jury konkursu.

Jurorzy przeanalizowali, omówili i ocenili wszystkie wynalazki, które dostały się do finałów krajowych, a następnie spotkali się zdalnie, aby wyłonić ostatecznych finalistów.

Kiedy wybieraliśmy 20 projektów finałowych, największe wrażenie zrobiło na mnie to, że w przypadku wielu zgłoszeń źródłem inspiracji była bardzo ludzka cecha, a mianowicie empatia. Wynalazki powstały po to, aby pomóc osobom zmagającym się z różnymi problemami: niepełnosprawnościami ruchowymi, wadami wzroku, barierami komunikacyjnymi itp. Zajmując się tymi kwestiami, młodzi wynalazcy dowiedli, że troszczą się o innych i naprawdę chcą zrobić coś dla dobra ludzi, którym na co dzień żyje się trudniej. Mówi Eilenne Loh – Floorcare Design Engineer w firmie Dyson, członkini jury konkursu.

Niewyczerpane źródło innowacji

Studenci z całego świata po raz kolejny dowiedli, że innowacja nie zna granic i że dzięki niej mogą się przyczynić do rozwiązania najtrudniejszych problemów współczesnego świata. Rok 2021 przyniósł kolejne rekordy: jeszcze nigdy nie zgłoszono do konkursu tak wielu projektów – tym razem było ich ponad 2000. Do międzynarodowego finału trafiły unikalne wynalazki, które mogą ułatwić rozwiązanie globalnych problemów. System rozpoznający różne rodzaje plastiku, urządzenie ułatwiające rysowanie osobom z niepełnosprawnościami, a może nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn? Wszystkie te projekty mogą zmienić nasz świat na lepsze. Wiele z nich opracowywano przez ostatnie dwa lata, czyli podczas pandemii. Członkowie zespołów musieli współpracować zdalnie i maksymalnie wykorzystać dostępne materiały, ponieważ liczne laboratoria były zamknięte.

Jaki projekt zasługuje na wejście do międzynarodowego finału?

Kay Yeong, Lead Technology Scout w firmie Dyson, wyjaśnia: Wynalazek powinien być dobrze zaprojektowany i rozwiązywać rzeczywisty problem w oparciu o rzetelne badania. Uczestnicy powinni pokazać, że naprawdę rozumieją naturę problemu, słuchają ekspertów i docelowych użytkowników oraz sprawdzają skuteczność swoich rozwiązań by stale je ulepszać.

Kluczowe jest to, żeby projekt był doskonale przemyślany. Warto pokazać, że świadomie zastosowało się podejście iteracyjne i było otwartym na błędy, z których wyciągnęło się wnioski, aby ulepszyć rozwiązanie. Opracowanie dobrego wynalazku wymaga czasu, a porażki są niezbędne do jego udoskonalenia. Mówi Alex Davison, student Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson

Jak wobec tego wyglądają wynalazki przyszłości? Poznaj 20 projektów finałowych, czytając opisy zamieszczone na stronie firmy Dyson.

Już wkrótce, bo 17 listopada 2021 roku, sir James Dyson ogłosi zwycięzców ostatniego etapu międzynarodowego konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursu

Zadanie konkursowe. Skonstruuj coś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę światową. Ważne jest to, by rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Co dalej? Wszystkie projekty, które trafiły do finałów krajowych, przechodzą do etapu międzynarodowego. Następnie jury złożone z inżynierów z firmy Dyson kwalifikuje 20 wynalazków do ścisłego, międzynarodowego finału. Na ostatnim etapie konkursu sir James Dyson przyznaje główne nagrody.

Kto może wziąć udział w konkursie? Konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona odbywa się w 28 różnych krajach i regionach świata. Są to: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Hong Kong, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Korea, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Polska, Rosja, Singapur, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W 2021 r. konkurs po raz pierwszy odbywa się w Polsce. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona.

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona. Do udziału w konkursie kwalifikują się ponadto uczestnicy brytyjskiego programu degree apprenticeship na poziomie studiów licencjackich (Level 6) lub magisterskich (Level 7), jak również osoby, które ukończyły taki program nie dawniej niż cztery lata temu.

Więcej informacji i aktualności dotyczących konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej, a także oficjalnych kontach na Facebooku i Instagramie. Na stronie Dyson Newsroom dostępne są ponadto artykuły o zwycięzcach poprzednich edycji konkursu.

[Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Singapur, Malezja, Filipiny i Japonia]

Fundacja Jamesa Dysona

Założona w 2002 r. Fundacja Jamesa Dysona realizuje projekty edukacyjne w takich obszarach, jak inżynieria, projektowanie i rozwój technologii, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Malezji, Japonii i na Filipinach. Do tej pory James Dyson wraz ze swoją fundacją przeznaczył ponad 125 milionów funtów na cele charytatywne, w tym 12 milionów funtów dla Imperial College London na potrzeby utworzenia Dyson School of Design Engineering oraz 8 milionów funtów dla University of Cambridge, dzięki którym powstały instytucje Dyson Centre for Engineering Design i James Dyson Building.

Dodatkowo fundacja przekazuje co roku łącznie 130 tysięcy funtów laureatom Nagrody Jamesa Dysona, czyli zwycięzcom międzynarodowego konkursu projektowego dla studentów i świeżych absolwentów. Fundacja Jamesa Dysona działa też na poziomie szkół średnich, organizując warsztaty z robotyki prowadzone przez inżynierów z firmy Dyson oraz tworząc bezpłatne materiały edukacyjne. Niedawno ukazały się na przykład scenariusze lekcji pt. Engineering Solutions: Air Pollution, które wprowadzają młodych ludzi w zagadnienie zanieczyszczeń powietrza i pokazują, jaką rolę w rozwiązaniu tego problemu mogą odgrywać inżynierowie.

Fundacja inwestuje ponadto w rozwój medycyny i wspiera lokalną społeczność w Malmesbury, gdzie znajduje się brytyjski oddział firmy Dyson. Ostatniego lata ruszyła budowa Dyson Cancer Centre przy Royal United Hospitals w Bath w Wielkiej Brytanii. Co więcej, Fundacja Jamesa Dysona w dalszym ciągu wspiera program Race Against Dementia, w ramach którego związana z firmą Dyson dr Claire Durrant poszukuje skutecznych metod terapii choroby Alzheimera.

Fundacja posiada własną stronę internetową, a także konta na Instagramie, Twitterze i YouTube.