Sportowy ranking województw. Lubelskie drugie… od końca

  Sportowy ranking województw. Lubelskie drugie… od końca

Lubelskie nie daje dobrych możliwości miłośnikom sportu. Tak wynika z najnowszego rankingu porównującego sportowy potencjał polskich województw. Lubelszczyzna, ex aequo z woj. łódzkim, zajęła w nim drugie od końca miejsce.

Sportowy ranking województw przygotowany przez internetowy sklep 50style.pl porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS, biorąc pod uwagę także kilka niezależnych opracowań. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.

Jak już wspomnieliśmy, w klasyfikacji generalnej Lubelszczyzna zajęła dalekie, przedostatnie miejsce. Region zaprezentował się najsłabiej pod względem dostępności obiektów sportowych. 452 hale, boiska, baseny i stadiony dają 2,12 obiektu na 10 tys. mieszkańców; niemal identyczny wynik zanotowało zamykające ranking województwo świętokrzyskie.

Podobnie blado woj. lubelskie wypadło w porównaniu sportowej oferty lokalnych szkół. Tylko 52 placówki mogą się pochwalić co najmniej dwiema klasami o profilu sportowym lub przynajmniej jedną klasą mistrzostwa sportowego. Daje to wynik znacznie poniżej ogólnopolskiej średniej (2,45/100 tys. mieszk. wobec średniej 3,52).

Nie mogą imponować także nakłady samorządu na kulturę fizyczną. W ubiegłym roku wyniosły one 2,24 zł na każdego mieszkańca. To wynik daleki nie tylko od rekordzisty w tej kategorii (woj. dolnośląskie: 10,26 zł/mieszk.), ale też znacznie poniżej średniej (4,08 zł/mieszk.)

Autorzy raportu dodają, niejako na pocieszenie, że lubelskie nienajgorzej poradziło sobie w zestawieniu porównującym dostępność siłowni i klubów fitness, których w regionie znajdziemy 69 (3,25 placówki na 100 tys. mieszkańców). To jednak również wynik poniżej krajowej średniej (4). Stosunkowo nieźle wypadł też bilans organizowanych tutaj wydarzeń sportowych, których w ostatnim roku odbyło się tu 191; w tej kategorii lubelskie uplasowało się dokładnie w połowie tabeli.

Pełny ranking znaleźć można na blogu 50style.pl: https://50style.pl/sportowy-ranking-wojewodztw-lubelskie

Pełny raport https://www.ikalkulator.pl/blog/raport-najlepsze-miasta-dla-seniorow-2019/