Ranking Dzielnic Otodom 2020 – SŁUŻBA ZDROWIA Konstantynów bezkonkurencyjny – tu najłatwiej dostaniesz się do lekarza

sluzba_zdrowia_lublin

Ranking Dzielnic Otodom 2020
– SŁUŻBA ZDROWIA

Konstantynów bezkonkurencyjny – tu najłatwiej dostaniesz się do lekarza

Szybki dostęp do lekarza w nagłej sytuacji jest niezwykle istotny, ale ważna jest również możliwość skorzystania z całodobowej apteki kiedy to konieczne. W tej edycji Rankingu Dzielnic Otodom dodaliśmy nową kategorie „dzielnica z łatwym dostępem do służby zdrowia”. Poprosiliśmy mieszkańców 12 miast Polski o ocenę w skali od 1 do 5 stwierdzenia „w mojej okolicy jest łatwy dostęp do służby zdrowia (przychodnia, szpital, apteka)”. Można zaryzykować stwierdzenie, że Polacy oceniają służbę zdrowia na trójkę z plusem. Dzisiaj prezentujemy szczegółowe wyniki w tej kategorii.

Jak wygląda dostęp do służby zdrowia w Lublinie? Czy łatwo jest umówić się do lekarza? W której części miasta jest najwięcej szpitali, przychodni, laboratoriów i prywatnych gabinetów? Gdzie z kolei opieka medyczna mogłaby być lepsza? Zbadaliśmy, w której dzielnicy Lublina chorzy mają najłatwiejsze życie. Poznaj wyniki naszego raportu!

Wyrównane wyniki rankingu dzielnic Lublina

Dostęp do opieki medycznej to ostatnio jeden z częściej dyskutowanych tematów w Polsce. Sporo mówi się o kolejkach do lekarzy specjalistów czy długim czasie oczekiwania badania. Mieszkańcy Lublina zdają się jednak nie mieć większych zastrzeżeń co do służby zdrowia w swoim mieście. Kategoria ta została co prawda oceniona słabiej od większości pozostałych – ale w minimalnym stopniu.

W oczy za to rzucają się bardzo wyrównane wyniki poszczególnych lokalizacji. O pozycji w Rankingu Dzielnic Otodom w wielu przypadkach decydowały dosłownie setne części punktu.

Konstantynów z najlepszą opinią wśród mieszkańców

W zgodnej opinii mieszkańców najłatwiej skorzystać z przychodni, szpitali, poradni i innych przybytków medycznych na Konstantynowie. Dzięki temu dzielnica ta zajęła pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. To jedyna lokalizacja, którą ankietowani nagrodzili notą wyższą niż 4 punkty w 5-stopniowej skali ocen.

Drugie miejsce przypadło w udziale Wieniawie, na trzeciej pozycji uplasował się zaś Czechów Południowy. Respondenci ocenili te dzielnice odpowiednio na 3,94 punktu i 3,88 punktu.

Szpital na Kraśnickich, szpital Wojskowy i pogotowie na Weteranów – to niewątpliwie podstawa tak wysokiej oceny Konstantynowa, Wieniawy i Czechowa Południowego. Ich mieszkańcy nie muszą jeździć po całym mieście, aby dostać się do lekarza – mają doskonałą opiekę medyczną tuż obok domu – ocenia Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

Recepta na Szerokie? Więcej przychodni

Na drugim krańcu Rankingu Dzielnic Otodom uplasowało się Szerokie. Ankietowani ocenili je na zaledwie 2,87 punktu, wyraźnie słabiej od pozostałych lokalizacji. To jasny sygnał, że w tej części miasta wyraźnie brakuje przychodni i gabinetów lekarskich. Mieszkańcy mieli też sporo zastrzeżeń co do sytuacji na Felinie oraz Sławinie.

Choć w kilku częściach Lublina nieco brakuje gabinetów lekarskich czy przychodni, to w większości dzielnic mieszkańcy oceniają dostęp do służby zdrowia bardzo dobrze. Najlepsze opinie zebrały Konstantynów, Wieniawy i Czechów Południowy. Z kolei Szerokie zdaniem respondentów ma osobom potrzebującym opieki medycznej do zaoferowania najmniej.

Lublin na tle innych miast

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Lublin pod względem dostępu do opieki zdrowotnej znajduje się w połowie stawki. Średnia ocena w mieście to 3,62, podczas gdy najwyższa padła w Katowicach (3,86), a najniższa - w Bydgoszczy (3,49).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

To już ostatnia kategoria Rankingu Dzielnic Otodom 2020 jaką prezentujemy, więcej informacji będzie dostępnych na www.otodom.pl .

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:Strefa prasowa: media.otodom.pl