Ranking Dzielnic Otodom 2020 – mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Lublina

ranking-dzielnic-lublinRanking Dzielnic Otodom 2020

PODSUMOWANIE
– mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Lublina

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Lublina – tym razem najlepiej zostały ocenione Abramowice, co zaskakujące to w porównaniu do rankingu z 2017 roku miejsce to znacznie zyskało w oczach mieszkańców miasta.

Najlepiej na peryferiach miasta

Abramowice, położona w południowej części Lublina, stosunkowo młoda dzielnica bo administracyjnie została do niego włączona dopiero w 2009 roku,. Dlatego cała infrastruktura dla mieszkańców dynamicznie się rozwija. W oczach mieszkańców Abramowice zdecydowanie zyskują na atrakcyjności, w ocenie ogólnej uzyskały 3,73 punktów i z osiemnastego miejsca sprzed 3 lat znalazły się obecnie na pierwszym.

Zdaniem mieszkańców Abramowic, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to naprawdę dobre miejsce do mieszkania. Jest dużo terenów zielonych, las i spokój. Jednocześnie widać jak duży potencjał rozwojowy ma ta dzielnica. Mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości, choć nadal są tańsze niż w innych częściach Lublina, a dostępność sklepów czy usług jest coraz lepsza. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Lublinie wzrosła między rokiem 2016 a 2019 o nieco ponad 20%, i za jeden metr mieszkania na ryku wtórnym trzeba było zapłacić w zeszłym roku przeciętnie 5 492 zł, a pierwotnym 5 879 zł. Lublin nazywany stolicą Polski wschodniej, mimo dynamicznego rozwoju ma nadal stosunkowo niskie ceny mieszkań w porównaniu ze średnią krajową, która wynosi 7 249 zł za metr mieszkania w 2019 roku. – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Abramowice zajęły pierwsze miejsce pod względem kosztów życia, a drugie w aż czterech kategoriach: bezpieczeństwa, zadbanej okolicy oraz relacji sąsiedzkich oraz infrastruktury dla zwierząt. Mieszkańcy chwalą sobie również komunikację oraz ścieżki rowerowe i dostępność do służby zdrowia. Należy zwrócić uwagę, że w tej okolicy zlokalizowany jest największy w Polsce szpital neuropsychiatryczny, w którym opiekę może znaleźć aż 1200 pacjentów. Trochę gorzej zostały ocenione dostępność atrakcji oraz sklepów, ale wynika to z położenia Abramowic na mapie Lublina.

Na podium również Konstantynów oraz Czechów Północny i Czuby

Na kolejnych miejscach Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Konstantynów oraz Czechów Północny i Czuby Północne, a zaraz za nimi Czuby Południowe

źródło: Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł spektakularne wzrosty i spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Lublina. W ocenie ogólnej mocną drugą lokatę stracił Węglin Południowy, który znalazł się dopiero na dwunastej pozycji. Mniej, ale również o kilka miejsc spadły Sławinek, Węglin Północny oraz Czechów Południowy. Zyskały natomiast wspomniane Abramowice oraz Wieniawa i Śródmieście.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 2 315 mieszkańców Lublina, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Każdego dnia
z Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.