Ranking Dzielnic Otodom 2020 – KOMUNIKACJA w Lublinie

ranking-komunikacja

Ranking Dzielnic Otodom 2020
– KOMUNIKACJA

Za Cukrownią i Śródmieście najbardziej zakorkowanymi dzielnicami

Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód - szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji.

W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem jak poszczególne dzielnice Lublina wypadły w tej kategorii.

Mało kto ma to szczęście, by wszystko mieć “pod nosem”, w promieniu kilku minut spaceru. Codzienne dojazdy potrafią podkradać całkiem sporo naszego czasu. Dlatego ważnym aspektem wyboru miejsca do życia jest jego dobre skomunikowanie. Sprawdź w Rankingu Dzielnic Otodom, które dzielnice Lublina wypadły pod tym względem najlepiej!

Transport publiczny w Lublinie

Przesycenie miasta ruchem samochodowym ma negatywny wpływ na środowisko, wiąże się bowiem ze zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza, korkami, przekształcaniem terenów zielonych na miejsca parkingowe, a obciążenie dróg powoduje szybsze ich zużycie. Dlatego tak ważne jest, aby władze miasta zapewniły sprawną sieć transportu publicznego i alternatywne formy przemieszczania się po mieście.

Transport publiczny w Lublinie opiera się na autobusach i trolejbusach, funkcjonuje też węzeł kolejowy. Wprowadzenie tramwajów jest tu niemożliwe ze względu na specyficzną topografię miasta. W Polsce trolejbusy nie są zbyt popularną formą transportu publicznego, a Lublin jest jednym z czterech miast w Polsce, obok Gdyni, Sopotu i Tychów, w których działają te elektryczne pojazdy.

W Lublinie od 2014 można wypożyczyć rowery, w ramach Lubelskich Rowerów Miejskich. Od momentu powstania system został dwukrotnie rozbudowany. Miasto rokrocznie rozszerza swoją sieć dróg rowerowych – na przestrzeni 2019 roku powstało nowych (albo zostało przebudowanych) ok. 18,8 km dróg i pasów rowerowych.

Czechów Północny najlepiej ocenianą dzielnicą

Okazuje się, że pod względem komunikacji w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 wyniki czołowych dzielnic Lublina są bardzo zbliżone, a o kolejności decydowały ułamki punktów. W ogólnej klasyfikacji na pierwszym miejscu sytuuje się Czechów Północny, chociaż nie triumfuje on w żadnej ze składowych kategorii. Na Czechowie Północnym podkreśla się sprawną sieć komunikacji miejskiej i łatwy dostęp do alternatywnych form przemieszczania się – w obrębie dzielnicy stacjonują rowery miejskie, znajduje się również pętla autobusowa. Najgorzej wypada tam kwestia miejsc do parkowania.

Na Czechowie Północnym infrastruktura związana z komunikacją jest znakomicie rozwinięta. Lublin swego czasu zasłynął z największej ilości wypożyczonych rowerów w rankingu w porównaniu nawet z Krakowem, czy Poznaniem. Lublin to miasto kompaktowe, ani za duże, ani za małe, dlatego rowery to świetny środek komunikacji. Liczba uczelni państwowych oraz prywatnych jest ogromna, a to właśnie studenci często wybierają rower jako środek transportu – podkreśla Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

Tłoczno w komunikacyjnej czołówce

Oceniając wyniki Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w kategorii komunikacja, warto zwrócić uwagę na fakt, że czołowe miejsca zostały przydzielone w oparciu o minimalne różnice, sięgające dosłownie setnych części punktu. Zwycięski Czechów Północny oceniony był na 3,91, drugie miejsce zajął o jedną setną punktu gorszy Sławinek, a na trzecim ex aequo znalazły się Konstantynów i Felin, ocenione na 3,89. Jeśli dodać do tego, że kolejne w rankingu Abramowice i Szerokie były z kolei od przed chwilą wspomnianych dzielnic gorsze o zaledwie dwie setne punktu – obrazuje to jak wyrównana była rankingowa stawka.

Problematyczne dzielnice Lublina

Za najbardziej zakorkowane dzielnice uznaje się Za Cukrownią i Śródmieście. Brak miejsc do parkowania najdotkliwiej odczuwają mieszkańcy dzielnicy Głusk, chociaż to nie jedyny problem, z którym muszą się borykać - na tle pozostałych dzielnic najgorzej wypada też kwestia związana ze sprawnością komunikacji miejskiej.

Lublin w szerszym kontekście

Na tle innych polskich miast pod względem komunikacyjnym Lublin wypada całkiem nieźle. Zajął wysokie, trzecie miejsce w zestawieniu 12 polskich miast - z oceną 3,66, wyprzedzony jedynie przez Gdynię (3,69) oraz Białystok (3,75). Ostatnie miejsce pod względem komunikacji zajęły ex aequo dwa miasta: Łódź i Kraków (3,32).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu przedstawimy następne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.


Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl