Porozmawiajmy o hałasie

Grafika przedstawia ludzie ucho i odchodzące od niego czerwone linie symbolizujące dzwięk. Na końcu znajduje się czerwony wykrzyjnik.

Porozmawiajmy o hałasie

Lublin to ciche czy głośne miasto? Pozwala odnaleźć przestrzenie, gdzie możemy uciec przed zgiełkiem czy wręcz przeciwnie – otacza nas nim nieustannie, gdziekolwiek się udamy? Na te pytania postaramy się znaleźć bezstronną odpowiedź podczas spaceru dźwiękowego, który Warsztaty Kultury w Lublinie zaplanowały na koniec czerwca. Dziś natomiast zapraszamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami z hałasem.

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje hałas jako drugie najgroźniejsze zanieczyszczenie na Ziemi, po zanieczyszczeniu powietrza. Badania nad tym, jak nadmiar głośnych dźwięków wpływa na zdrowie, prowadzone są przez wiele jednostek uniwersyteckich na całym świecie od pierwszych lat XX-wieku i naukowcy już dawno temu stwierdzili, bez cienia wątpliwości, że przebywanie w hałasie wpływa destrukcyjnie na ludzkie zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Tak samo jak nie możemy przestać oddychać i nie być narażonym na działanie smogu, tak też nie możemy przestać słyszeć i nie odbierać negatywnych bodźców niesionych przez hałas. Dlatego oba te zanieczyszczenia mają do ludzkiego organizmu całodobowy dostęp. Niestety wiedza społeczna na temat szkód wyrządzanych przez hałas jest w Polsce wciąż bardzo mała, a on sam nieustannie wzrasta, w miarę jak z każdym rokiem przybywa urządzeń umożliwiających jego wytwarzanie. Zmieniło się coś jeszcze: już nie obowiązują powszechnie zasady dobrego wychowania, które niegdyś wpływały na regulację zarówno natężenia, jak i częstości hałasu.

Co z tego wynika? Najpowszechniejsze rezultaty wszechobecności hałasu w naszym życiu to problemy ze słuchem, na które uskarżają się coraz młodsze osoby, a nawet dzieci, uporczywa bezsenność, migreny, problemy z koncentracją, trudności w nauce powodowane przez ciągłe bodźce rozpraszające. Do puli rezultatów ekspozycji na hałas zaliczają się jednak także skutki nie kojarzone z nią w sposób oczywisty, takie jak choroby serca i krążenia, stany rozdrażnienia, napięcie, agresja.

Miasta są przestrzenią, gdzie hałas dokucza nam w sposób szczególnie intensywny. Nie brakuje osób, które hałasy z sąsiednich mieszkań słyszą przez całą dobę, wielu z nas spędza osiem godzin w głośnych miejscach pracy, musi do nich dojechać, narażając się na hałas uliczny, a osoby mieszkające w sąsiedztwie ruchliwych ulic mają z nim do czynienia nawet nocą. Są wśród nas i tacy, którzy z powodu hałasu musieli się wyprowadzić, ponieważ w ich okolicy otworzyły się biznesy, generujące głośne dźwięki, jak i tacy, których dzieci po pobycie w szkole, będącej jednym z najgłośniejszych miejsc w ogóle, przez długi czas nie mogą się uspokoić i na niczym skupić.

Czy któreś z powyższej opisanych doświadczeń jest Twoim udziałem? Jeśli tak, to zapraszamy do podzielenia się opowieścią o tym, w jaki sposób hałas wpływa na Twoje życie.

Otrzymane odpowiedzi pomogą nam w ułożeniu mapy hałaśliwych miejsc w Lublinie i wpisaniu w nią trasy spaceru dźwiękowego, podczas którego profesjonalny akustyk opowie nam dlaczego wskazane miejsca są aż tak głośne i czy cokolwiek można na to poradzić.

Na wiadomości od Państwa czekamy pod adresem e-mailowym: e.orzeszko@warsztatykultury.pl.