E-booki z serii Wschodni Express już w sprzedaży!

Grafika przedstawia grubą książkę w niebieskiej okładce, od której odchodzi przewód połączony z telefonem komórkowym. Tło białe.

E-booki z serii Wschodni Express już w sprzedaży!

Męczy Cię dźwiganie książek, a zagięte rogi kartek doprowadzają do szału? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Poza papierową wersją wybranych książek z serii Wschodni Express, dostępnych w sklepie Warsztatów Kultury, pojawiła się możliwość zakupu dzieł ukraińskich autorów w wersji epub i mobi! Elektroniczne książki dostępne są na stronie www.legimi.pl.

Do tej pory nasze książki były dostępne wyłącznie w tradycyjnej wersji papierowej, ale od teraz dajemy wybór. Wydawanie e-booków to stawianie na wygodę i ekologię – wyjaśnia Przemysław Głuchowski z Warsztatów Kultury. – Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek, Twoje spojrzenie Cio-Cio-San, Szatański pomiot i Ten sam kurz drogi to pierwsze tytuły ukraińskich autorów, które od teraz można czytać na swoich czytnikach, telefonach lub tabletach – dodaje.

Pierwszą książką, dostępną w wersji elektronicznej, jest dzieło Ukrainki Kateriny Babkiny – Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek. Jest to seria połączonych ze sobą opowiadań ułożonych w jedną historię o pięciu rodzinach, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku uzyskania przez Ukrainę niepodległości i pozostają przyjaciółmi na całe życie. To bestseller, którego nakład w wersji papierowej wyprzedał się już dwukrotnie! Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek to także laureat podwójnej nagrody w konkursie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2021.

Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San to kolejna ukraińska książka, którą można kupić w wersji e-booka. Andrij Lubka w swojej nowej powieści rozpoczynającej się jak społeczny thriller obnaża korupcję współczesnego państwa ukraińskiego. Rozwój fabuły na różnych płaszczyznach czasowych zaskakująco jednak zmienia pierwotną perspektywę. Andrij Lubka to zdecydowanie jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia, którego twórczość przyciąga czytelników na całym świecie.

Szatański pomiot to książka autorstwa Zoltána Mihály’a Nagy’ego. Poetycka powieść opowiada o losach młodej Węgierki z Zakarpacia, na której życiu cieniem położyły się burzliwe dzieje regionu naznaczone wkroczeniem Rosjan pod koniec II wojny światowej oraz deportacjami węgierskiej ludności do Związku Radzieckiego – tzw. „maleńkij robot”. Zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.

Warto zaznaczyć, że w rankingu Legimi, książką tygodnia została powieść Wasyla Słapczuka pt. Ten sam kurz drogi, którą można kupić w wersji epub i mobi. – informuje Przemysław Głuchowski z Warsztatów Kultury. Książka Wasyla Słapczuka to spojrzenie w głąb ludzkiej egzystencji oraz próba uporządkowania świata, ponownego określenia czym dzisiaj jest dobro i zło, wytyczenia granic, po przekroczeniu których jednostka traci swoje człowieczeństwo i staje się agresywnym, niebezpiecznym zwierzęciem. Główny bohater – pisarz i weteran wojny w Afganistanie – w wyniku kryzysu wieku średniego decyduje się na wyjazd do sanatorium. Zawarte tam nowe znajomości i przebyte doświadczenia zmuszają go do refleksji nad sobą. Ukraiński pisarz został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wkrótce do kolekcji e-booków z serii Wschodni Express zostaną dodane kolejne tytuły książek, które również cieszą się dużą popularnością wśród miłośników literatury. Wśród nich pojawi się opowieść Marka Liwina pt. Riki i drogi oraz Punkt Zerowy Artema Czecha.

O autorach:

Kateryna Babkina (ur. 1985 r. w Iwano-Frankowsku) – ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka kilku tomików poezji (debiut Ognie św. Elma, 2002), powieści Sonia (2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztuki Hamlet Babylon wystawianej w Kijowie, Genewie i Wiedniu.

Andrij Lubka (ur. 1987 r. w Rydze) – jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia. Poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. Debiut (2007) oraz Kijowskie Laury (2011). Dwukrotny stypendysta (2010, 2012) programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik festiwali literackich na całym świecie – od Rio de Janeiro do Stambułu.

Zoltán Mihály Nagy (ur. 1949 r. w Mużijewie/Nagymuzsaly) – poeta, prozaik, redaktor, jeden z ważniejszych reprezentantów literatury węgierskiej tworzonej na Zakarpaciu w Ukrainie. Laureat m.in. Nagrody im. Attili Józsefa (2005) i Sándora Máraiego (2021).

Wasyl Słapczuk (ur. 1961 r. w Nowym Zboryszowie na Wołyniu) – poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, tłumacz. Autor kilkunastu tomików poetyckich, powieści i opowiadań, z których w Polsce ukazały się drukiem Kobieta ze śniegu (2012) oraz Księga zapomnienia (2014), nominowana do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Wschodni Express to seria wydawnicza, której celem jest prezentacja czytelnikom najnowszych tekstów literatury wschodniej poruszającej najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionej krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę. W serii Wschodni Express Warsztaty Kultury w Lublinie publikują przede wszystkim zróżnicowaną gatunkowo prozę i eseistykę, ale także wiersze. Premiery wydawnicze odbywają się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w lipcu.