5 dowodów na to, że wolontariat się opłaca

wolontariat35 dowodów na to, że wolontariat się opłaca

 

Jeśli wolontariat kojarzy Ci się z pracą za darmo i parzeniem kawy dla managerów to jesteś w błędzie! Wolontariusze potwierdzają, że dobrze zorganizowany wolontariat w uznanej organizacji to możliwość zdobycia cennego doświadczenia i nie tylko. Sprawdź co możesz zyskać zostając wolontariuszem Szlachetnej Paczki bądź Akademii Przyszłości.

Po pierwsze: rozwiniesz się

Wielu osobom wydaje się, że to darmowa praca za świstek papieru. Nic bardziej mylnego. Wybierając przemyślany projekt wiesz czego możesz się nauczyć.

W tym projekcie uczysz się naprawdę wielu rzeczy. O wielu z nich nawet byś nie pomyślał, że nauczysz się tego akurat w roli wolontariusza – mówi Karolina, wolontariuszka SZLACHETNEJ PACZKI. Dowiadujemy się jak rozmawiać z drugim człowiekiem, jak szukać płaszczyzny do tego, żeby mu pomóc. Jak to zrobić mądrze i dobrze. Uczymy się również rzeczy przydatnych w codziennym życiu i pracy tj. zarządzanie swoim czasem, interakcje międzyludzkie, zarzadzanie ludźmi i projektami. Możemy się sprawdzić w promocji, współpracy z mediami, logistyce, wdrożeniach, szkoleniach. Tu jest tyle możliwości do rozwoju, których trudno znaleźć w innych projektach – dodaje.

Po drugie: zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe.

Wolontariat w dobrze zorganizowanym projekcie daje wiele nieoczywistych możliwości oraz możliwości do zdobycia wartościowego doświadczenia przydatnego na rynku pracy. Nabyte umiejętności możesz śmiało wpisać w CV.

Damian został wolontariuszem na 1. roku studiów, nie miał żadnego doświadczenia zawodowego. Teraz jest już na trzecim roku i pracuje jako Project Manager w firmie IT. – W swojej pracy robię praktycznie to samo, co robiłem podczas wolontariatu: rozpoznaję potrzeby klienta, ustalam plan działania, deleguję zadania i pilnuję, żeby wszystko było wykonane na czas. Bez doświadczenia zdobytego na wolontariacie w życiu nie dostałbym tej pracy! – uśmiecha się Damian.

Po trzecie: zrobisz dobre wrażenie na rozmowach o pracę

Wolontariat to wartościowy punkt w CV, który śmiało można zamieścić w rubryce z doświadczeniem zawodowym, a nie gdzieś na końcu dokumentu. Często okazuje się, że właśnie to może okazać się największym atutem kandydata. Tak było w przypadku Bartka:

– Na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą do mnie bardzo ciekawi młodzi ludzie, ale zwykle ich hobby, polega raczej na inwestowaniu w siebie: jazda na koniu, gra w tenisa, turystyka… A tutaj młody człowiek napisał w CV, że swój wolny czas poświęca na aktywności społeczne. To jest coś niecodziennego – przyznaje Piotr Rak, prezes dużej spółki, który zatrudnił osobę z doświadczeniem w wolontariacie. – To nie była standardowa rozmowa. Zamiast rozmawiać o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, Bartek przez 2 godziny z pasją i zaangażowaniem opowiadał mi o swoich przeżyciach w wolontariacie. Kompetencje to jest rzecz nabyta, można je wypracować, można się ich wyuczyć. Z perspektywy pracodawcy można je nawet kupić, zatrudniając coraz lepszych pracowników. Ale ja chcę pracować przede wszystkim z ludźmi, dopiero później z menadżerami — mówi prezes Rak.

Po trzecie: poznasz niezwykłych ludzi

Wolontariat to okazja wejścia w nowe środowisko i poznanie ludzi, których nie mielibyśmy okazji poznać w innych okolicznościach.

Kiedy Tomek zaangażował się w wolontariat, miał już sporo doświadczenia zawodowego. Mimo tego, wolontariat dał mu nową perspektywę w prowadzeniu własnej firmy szkoleniowej. Kiedy jako wolontariusz nawiązywał kontakty z lokalnymi instytucjami, opowiadał jednocześnie o tym, czym zajmuje się na co dzień w pracy. Nowe znajomości zaowocowały zleceniami na szkolenia m.in. dla nauczycieli miejscowej szkoły czy harcerzy. – Zacząłem podejmować coraz więcej wyzwań w swoim życiu, uwierzyłem w siebie. Ostatnio udało mi się ukończyć kurs i uzyskać certyfikat coacha. A to wszystko przez wolontariat! – mówi Tomek.

Po czwarte: poczujesz satysfakcję

Radość, gdy widzisz, że obcy dotąd ludzie zostają przyjaciółmi. Łzy wzruszenia, gdy uświadamiasz sobie, że to dzięki Tobie czyjeś życie zmieniło się na lepsze. Duma po nieprzespanych nocach i tygodniach pracy, gdy osiągasz cel. Te emocje zna wielu wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Magda pamięta to jak dziś: Darczyńca zaprasza samotną panią Ninę na Wigilię. Mały Staś dostaje swoje pierwsze w życiu własne łóżko. Samotna pani Anna prosi wolontariuszkę o to, żeby została matką chrzestną jej dziecka.

- Pragnienie pomagania jest w każdym z nas. By mieć wpływ i zmieniać na lepsze świat oraz ludzi, którzy nas otaczają. Będąc Liderem Paczki lub innym wolontariuszem, można to pragnienie zaspokoić. To na naszych oczach zmienia się czyjeś życie - podsumowuje Magda.

Po piąte: może nawet dostaniesz pracę

Historia Wojtka, który dzięki byciu wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI dostał pracę jest jedną z wielu.

— Jechałem przez miasto i nagle zobaczyłem, że pali mi się rezerwa. Otwieram portfel, a tam ostatnie 10 złotych. Pomyślałem: "I co dalej, Wojtek?". Następnego dnia poszedłem na zajęcia. Jak co rano mijałem po drodze uczelniany basen. Olśniło mnie. Mam papiery ratownika, więc może tam się jakoś zahaczę? Wchodzę z CV w ręku, ale pani w sekretariacie mówi, że nikogo nie potrzebują. Wtedy w otwartych drzwiach gabinetu staje dyrektorka ośrodka.

— Proszę, niech pan wejdzie do gabinetu — mówi, zapraszając mnie gestem do środka. — Co pana sprowadza?

— Jestem ratownikiem, szukam pracy — mówię. Dyrektorka przyjrzała mi się uważnie i po chwili odparła: — Nie mamy wolnych etatów, ale ja panu załatwię coś na umowę zlecenia.

— Ale podobno nie ma pracy.

— No nie ma, ale ja panu załatwię, powiedzmy, po znajomości.

— Ale… ja pani nie znam.

— Ale ja pana znam.

— Skąd?

— Bo ja z mężem robiłam SZLACHETNĄ PACZKĘ. I widziałam Pana wczoraj w magazynie, był pan w takiej czerwonej koszulce wolontariusza.

Tego wszystkiego i jeszcze więcej możesz doświadczyć na własnej skórze zostając wolontariuszem. Właśnie trwa rekrutacja wolontariuszy do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI - znanych w całej Polsce wolontariatów organizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA. Warto się śpieszyć. Liczba miejsc ograniczona – nie zwlekaj!

Zgłoś się na: www.superw.pl