Misterium_Dzwonu_baner

Głos sprzed lat. Misterium Dzwonu AD 2022
 29 września 2022 r, godzina 17:40
Wieża Trynitarska


Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.

Początki Fary wiążą się z legendą, według której w 1282 roku książę Leszek Czarny podczas wyprawy przeciw Jadźwingom zatrzymał się w Lublinie. W czasie odpoczynku zapadł w sen, w którym zobaczył Michała Archanioła. Wysłannik z niebios wręczał księciu miecz, zwiastując zwycięstwo. Po pokonaniu wojsk nieprzyjaciela Leszek Czarny ufundował w Lublinie kościół pod wezwaniem św. Michała, który przez następne stulecia był najważniejszą miejską świątynią. Niestety, w XIX wieku Fara zniknęła z krajobrazu miasta, a obecnie mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć jedynie plac z rekonstrukcją jej fundamentów.

29 września, w dzień św. Michała Archanioła, który był patronem Fary, a także Lublina chcemy przypomnieć o tej wyjątkowej świątyni, która przez ponad pięć wieków górowała nad miastem. Dlatego, tak jak co roku, Lubelska Trasa Podziemna (Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”) organizuje Misterium Dzwonu.

Pierwsze Misterium Dzwonu odbyło się w 2001 roku, kiedy to w dzień św. Michała zabrzmiał dzwon jego imienia, na co dzień eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej. Moment uderzenia w dzwon miał wówczas znaczenie symboliczne: oznajmiał nowe tysiąclecie dla miasta Lublina, a także przypominał o najważniejszej niegdyś miejskiej świątyni. Od tamtego momentu co roku staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie – św. Michale Archaniele, poprzez uderzenie w dzwon jego imienia.

Centrum Misterium stanowi jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem, dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu, będziemy mogli wejść na Wieżę i punktualnie o godzinie 18.00 poruszyć serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chęć uczestnictwa należy zgłosić, pisząc na adres: podziemia@tnn.lublin.pl, w wiadomości podając swoje imię i nazwisko oraz liczbę osób zainteresowanych uczestnictwem w Misterium.

Linki do projektu:
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2daC2YfPN
Wpis w Kalendarium: https://teatrnn.pl/kalendarium/informacje/misterium-dzwonu-1/
Więcej o Kościele pw. św. Michała: https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/kosciol-farny-pw-sw-michala-w-lublinie-nieistniejacy/