Czytelnia Dramatu:
KONGRES FUTUROLOGICZNY

16-17.08.2022, g. 19.00


Sala Czarna
Centrum Kultury w Lublinie

Spektakl KONGRES FUTUROLOGICZNY Teatru Czytelni Dramatu znalazł sie na liście zwycięzców programu Teatr Polska. Jest to konkurs ministerialny, organizowany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, którego komisja artystyczna wybiera najciekawsze polskie produkcje teatralne ostatnich dwóch lat, by następnie zaprezentować je w mniejszych miejscowościach, nie mających dostępu do teatru instytucjonalnego.

W tym roku spośród niemal 140 spektakli zgłoszonych do konkursu, wybranych zostało 16 spektakli – w tym lubelskie przedstawienie Teatru Czytelni Dramatu.

Spektakl miał premierę w lutym 2022 roku w Centrum Kultury w Lublinie. Od tego czasu zdobywa uznanie i popularność wśród lubelskiej publiczności. Każdy kolejny spektakl gromadzi komplet widzów. Teraz Czytelnia Dramatu ma szansę zaprezentować KONGRES FUTUROLOGICZNY szerszej publiczności. Jesienią poojedzie w trasę po 8 miejscowościach, w róznych częściach Polski.

“Bardzo cieszymy się z tego ogromnego wyróznienia. Właśnie skończyliśmy planowac trasę objazdu spektaklu. Oprócz tego spektakl cieszy się zainteresowaniem festiwali teatralnych – 20 sierpnia wystapimy na Retroperspektywach w Łodzi. A najbliższe spektakle w Lublinie będziemy mogli zobaczyć już 16 i 17 sierpnia w Centrum Kultury w Lublinie.”

Daniel Adamczyk i Małgorzata Lisowska-Źrebiec z Czytelni Dramatu.

Spektakl jest owocem spotkania dwóch twórców: reżysera Daniela Adamczyka i dramaturga Macieja Gorczyńskiego oraz ich teatralnych poszukiwań w bogatej twórczości Stanisława Lema. ,,Kongres futurologiczny” okazał się tekstem bardzo pociągającym oraz niezwykle aktualnym, satyrycznym i proroczym. Poruszane w nim z charakterystyczną dla Lema lekkością kwestie związane z modną w latach 70 XX wieku futurologią: przeludnienia, katastrofy ekologicznej, wojen, radzenia sobie z rzeczywistością za pomocą różnego rodzaju środków psychoaktywnych, zmuszają paradoksalnie do refleksji – w którym momencie jesteśmy jako cywilizacja, dokąd zmierzamy, jakie są możliwe lądowania? Jak będzie wyglądał nasz nowy wspaniały świat przyszłości? Czy politycy i naukowcy nie przypominają już dzisiaj futurologów z kongresu w roku 2098? I czy jest jeszcze miejsce na zachowanie własnej tożsamości, krytycyzmu i odrębności w świecie mediów i postprawdy?

Do tworzenia spektaklu, oprócz aktorów: Jarosława Tomicy i Michała Jóźwika, zostali zaproszeni znakomici muzycy: Joanna Szczęsnowicz, Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Jan Tarkowski. Współpraca z nimi zakładała skomponowanie muzycznej interpretacji „Kongresu futurologicznego”. Przy pomocy muzyki smyczkowej, trąbki, elektroniki oraz własnych głosów, tworzą na żywo tajemniczy świat science-fiction, funkcjonujący na scenie równorzędnie z aktorami.