Board Mania#10
Festiwal gier planszowych i karcianych

13-25 sierpnia

Centrum Spotkania Kultur

W dniach 13-25 sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się jubileuszowa – dziesiąta edycja festiwalu Board Mania. Na najdłuższy w Polsce konwent poświęcony  grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym zaprasza lubelska Fundacja Rozwoju Umysłu.

Przez cały okres trwania festiwalu, w foyer Sali Operowej (poziom +1) będzie można korzystać z wypożyczalni gier codziennie w godzinach od 12:00 do 20:00.

Biblioteka zostanie wyposażona w kilkaset tytułów przysłanych do nas przez współpracujące z fundacją FRU wydawnictwa. Tradycyjnie już, wydawnictwa prześlą nam ogromną ilość gier – zarówno najnowszych tytułów, jak również klasycznych pozycji i planszówkowych evergreenów.

Wypożyczalnia będzie podzielona na dwie części – w strefie „Junior” zlokalizowane będą gry rodzinne oraz te dla najmłodszych, a druga część biblioteki poświęcona będzie grom dla zaawansowanych graczy.

Gry zapewniać będą m.in. wydawnictwa: Hasbro Gaming, Albi, Bard Centrum Gier, Czacha Games, Egmont, Factory of Ideas, Fox Games, Funiverse, Galakta, G3 – wydawnictwo gier planszowych, Granna, Lucrum Games, Moria Games, Muduko, Nasza Księgarnia, OGRY Games, Portal Games, PHALANX, All in Games, Hobbity, Albi Polska, Lucky Duck Games, IUVI Games oraz Alexander Toys.

Szczegółowy program Festiwalu:

1.     Wypożyczalnia gier  13-25 SIERPNIA 2022   – FOYER SALI OPEROWEJ

Wyposażona w setki gier planszowych wypożyczalnia gier działa codziennie w godzinach od 12:00 do 20:00. Gry wypożyczamy i gramy na miejscu w foyer Sali Operowej.

2.      Turnieje 13-14 SIERPNIA i 20-21 SIERPNIA 2022 –   FOYER SALI OPEROWEJ

W weekendy odbywać będą się turnieje w wybrane gry. O tytułach turniejowych oraz nagrodach będziemy informować na bieżąco na stronie wydarzenia na Facebooku.

3.      Strefa „Board Mania Junior” 13-25 SIERPNIA 2022  FOYER SALI OPEROWEJ

Dodatkowa wypożyczalnia gier wyposażona wyłącznie w „lżejsze” tytuły przeznaczone dla rodzin i dzieci. Główny trzon biblioteki stanowią gry wydawnictw Hasbro Gaming i Alexander Toys, ale znajdą się w niej również inne, mniej wymagające tytuły oraz gry imprezowe.

4.      Analogowe „Nocne” Granie 20 SIERPNIA 2022  FOYER SALI OPEROWEJ

Gramy do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych! Tradycyjny punkt programu każdej Board Manii jest organizowany wspólnie z Neverlight i za każdym razem przyciąga zaawansowanych graczy oraz osoby, które mają ochotę na zagranie w bardziej wymagające i czasochłonne tytuły lub po prostu chcą spędzić sobotni wieczór przy stole, w gronie przyjaciół

5.      Warsztaty malowania figurek z Wargamer Lublin 21 SIERPNIA 2022| FOYER SALI OPEROWEJ| 14:00-16:00

Warsztaty malowania figurek już od pierwszej edycji naszego festiwalu cieszyły się dużą popularnością. Są kierowane do osób w każdym wieku oraz stopniu zaawansowania w tym ciekawym hobby. Każde spotkanie rozpoczyna krótki wykład – wprowadzenie pozwalające na rozpoczęcie przygody z malowaniem plastikowych elementów gier. Wszystkie materiały zapewnia Wargamer Lublin, a po zakończeniu malowania każda osoba uczestnicząca w warsztatach może zabrać ze sobą swoje dzieło.

6.      Grotwórcze szaleństwo

  • 13 SIERPNIA 2022 INAUGURACJA
  • 22 SIERPNIA 2022 FINAŁ | FOYER SALI OPEROWEJ

Jeżeli kiedykolwiek marzyliście o stworzeniu własnej gry – to wydarzenie jest właśnie dla Was! Podczas tych warsztatów osoby uczestniczące będą tworzyć gry w formacie „print’n’play”. Podczas pierwszego spotkania zostaną omówione podstawowe założenia, powstanie plan działania i ogólny zarys. Następnie pomysły zostaną przelane na papier, by docelowo znaleźć się w komputerach twórców w formie projektów, które zostaną przetestowane na kolejnym spotkaniu. A to wszystko pod okiem doświadczonych prowadzących.

7.      Weekendowe sesje RPG

  • 13-14 SIERPNIA 2022 | FOYER SALI OPEROWEJ |
  • 20-21 SIERPNIA 2022 | MAŁA KIESZEŃ SCENY POZIOM +1

Podczas tej edycji festiwalu po raz pierwszy pojawią się u nas gry RPG. O możliwości zagrania w kolejne tytuły będziemy informować na stronie wydarzenia na Facebook.

8.      Stoisko sprzedażowe „Gra na Czas”   13-25 SIERPNIA 2022 | FOYER SALI OPEROWEJ

„Gra na czas” to lubelski sklep internetowy z grami planszowymi, który od dwóch ostatnich edycji Board Manii odwiedza nas ze swoim stacjonarnym stoiskiem. Możecie tu kupić nowe gry, jak również zamówić interesujące Was tytuły z dostawą do domu.

9.      Gryneczek 20 SIERPNIA 2022 | FOYER SALI OPEROWEJ

Gryneczek, czyli lubelska giełda planszówkowa. Jeżeli masz w swojej kolekcji gry, które tylko zalegają na półce i zbierają kurz lub najzwyczajniej już Ci się znudziły – przynieś je na Gryneczek i wymień na inne! Wymiana na najprostszy sposób wejścia w posiadanie nowych tytułów i przy okazji pozbycia się tych niechcianych. Gryneczek odbył się już kilka razy i zawsze cieszy się dużą popularnością, a niektóre osoby gotowe do wymiany przynoszą ze sobą od kilku do nawet kilkudziesięciu gier.  

10.   Pokazy gier i prototypów  13-25 SIERPNIA 2022 | FOYER SALI OPEROWEJ

Podczas każdej kolejnej edycji otrzymujemy całą masę nowych gier od większości polskich wydawców. Odwiedzają nas również osoby, które chcą zaprezentować lub przetestować swoje prototypy gier. Również i tym razem będziecie mieli okazję zagrać w najnowsze tytuły, których zasady wytłumaczą sami twórcy lub osoby wyznaczone przez wydające je oficyny. O kolejnych tytułach poinformujemy Was na stronie naszego wydarzenia na Facebook, a w pokazach będzie można wziąć udział zapisując się wcześniej umieszczając komentarze pod postami informacyjnymi.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu odbywają się bezpłatnie.