lublin-kamienica-kryminalow

Biznes24:
Kontrowersje przy lubelskiej
“Kamienicy Kryminałów”

“W Lublinie realizowany jest właśnie projekt  „Awatary Miasta”, którego celem, jak możemy wyczytać na stronie https://mapadotacji.gov.pl/projekty/781881/,   jest stworzenie innowacyjnego, sieciowego produktu turystycznego bazującego na potencjale historyczno-kulturowym 700-letniego Lublina. Wartość projektu wyceniona została na 59 315 807,96 zł, zaś wysokość  dofinansowania uzyskanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wyniosła 32 046 160,40 zł. Inwestycja dokonywana jest przez konsorcjum złożone z czterech firm. W jej ramach powstają  „Kamienica Legend”, w której dzieci będą mogły poznać historię miasta w oparciu o legendy i zagadki historyczne oraz  „Kamienica Kryminałów”, w której historię Lublina odtworzymy dzięki historycznym zagadkom kryminalnym, a także baza hotelowo-gastronomiczna”

– informuje Biznes24pl.com

Projekt nie powinien budzić kontrowersji. Jest jednak całkowicie odwrotnie. Zdaniem portalu biznesowego “na tyłach jednej z głównych ulic wiodących przez zabytkową zabudowę, powstaje budynek, który jedynie kubaturą może nawiązywać do obiektów architektury zabytkowej, niestety tej o charakterze warownym. Usytuowanie tak ogromnej i ciężkiej bryły budynku nie tylko zaburza ład kompozycyjny przestrzeni, ale oddziałuje na istniejące w pobliżu kamienice i inne obiekty. Monumentalność obiektu, doskonale widocznego z innych punktów miasta, psuje krajobraz i bulwersuje część społeczeństwa, przez co stała się przedmiotem dyskusji publicznej toczącej się na internetowych forach”.

“Skomplikowany projekt, w którym udział bierze czterech beneficjentów środków unijnych, musi być krok po kroku realizowany ze szczególną dbałością, bowiem w przypadku rażących uchybień grozi utrata środków przyznanych na realizację inwestycji. Budowlanka rządzi się jednak swoimi prawami i pewne zdarzenia ciężko jest przewidzieć. „Kamienica Kryminałów” graniczy z kwartałem Grodzka 16/Rybna 11, którego zarządca został postawiony pod ścianą i nie może w sposób skuteczny dociekać swoich podstawowych praw, związanych z ochroną jego kamienicy przed zgubnym wpływem prowadzonych po sąsiedzku prac budowlanych”

– relacjonuje Biznes24pl.com

Sednem problemu jest konflikt pomiędzy dwoma – mówiąc skrótowo – numerami na ulicy Grodzkiej. Chodzi o numer 16 i 18-20…

“W wyniku intensywnej rozbudowy budynku przy ul. Grodzkiej 18-20, w kamienicy zarządzanej przez pana Jacka Lakomego (Grodzka 16 – dop. Red.) destrukcji i destabilizacji uległy fundamenty domu, popękały ściany, odkształciły się otwory okienne i drzwiowe. Mimo wielokrotnie zgłaszanych do instytucji nadzoru budowlanego uwag, dotyczących sposobu wykonywania prac w sąsiednim budynku, które mają widoczny wpływ na stan kamienicy przy Grodzkiej 16 oraz próśb o zgodę na interwencyjne zabezpieczenie kamienicy, pan Jacek bezskutecznie czekał na kontrolę i zgodę na przeprowadzenie niezbędnych czynności zabezpieczających. Postanowił zatem dokonać zabezpieczeń we własnym zakresie, by nie dopuścić do pogorszenia ówczesnego stanu i nie czekać biernie w sytuacji, w której wykonywane po sąsiedzku prace, potencjalnie doprowadzić mogły do zawalenia się budynku. Wówczas zaczęły się liczne kontrole… w kamienicy pana Jacka”

– opisuje sprawę portal biznesowy.

Do sytuacji odniósł się także sam Jacek Lakomy.

“Ogólnie odnoszę takie wrażenie, że praktycznie blokuje się mnie na poziomie składania wniosków o pozwolenie na budowę czy zabezpieczenie tych obiektów. (…) Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego wszczął postępowania ze względu na nieprawidłowe użytkowanie, co mogło spowodować zamknięcie lokali w naszej kamienicy. Moim zdaniem próbowano nas zniszczyć finansowo. Później były dziesiątki kontroli zakończone kolejnymi postępowaniami w sprawie samowoli budowlanej. Zaskarżyliśmy je jednak i wszystkie zostały umorzone”

– twierdzi.

Artykuł na temat kontrowersyjnej “Kamienicy Kryminałów” znajduje się na portalu Biznes24 pod adresem https://biznes24pl.com/2022/11/16/lublin-kamienica-kryminalow-swiatlo-zawsze-zielone/

 

fot.wikipedia