Ogólnopolski Dzień Marzeń z Lubelskim Oddziałem NFZ

28 maja 2024 r.

Czy profilaktyka może być marzeniem? Czy można pragnąć, żeby ludzie regularnie robili badania?

Tego właśnie chciał dla swoich rówieśników Krystian – podopieczny fundacji Mam Marzenie. Chciał, żeby przebadać jego kolegów i koleżanki pod kątem wykrywania nowotworów, „aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja”.

Z tego marzenia narodziła się cykliczna akcja Ogólnopolski Dzień Marzeń, w której realizację włączył się w tym roku Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ.

28 maja 2024 r. w Lublinie odbędzie się akcja profilaktyczna pod hasłem Ogólnopolski Dzień Marzeń. Celem tej akcji jest podkreślenie jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, ponieważ dbałość o zdrowie zaczyna się od najmłodszych lat.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiła nas nasza koleżanka Agata, która jest od wielu lat woluntariuszką fundacji Mam Marzenie. Gdy Agata przedstawiła nam na czym polega akcja bez wahania zaangażowaliśmy się w organizację wydarzenia. Zachęcanie do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie jest jednym z naszych priorytetów – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Szczególnie cieszę się, że adresatami tej akcji są młodzi ludzie. To właśnie kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych w tej grupie wiekowej jest kluczowe i zaprocentuje w przyszłości – dodaje dyrektor Piróg

Ogólnopolski Dzień Marzeń w Lublinie będzie zorganizowany w Zespole Szkół Nr 1
im. Władysława Grabskiego przy ulicy Podwale 11. Akcja skierowana jest do młodzieży w wieku 16-18 lat. Początek spotkania o 9.30.

W ramach tego wydarzenia w sali gimnastycznej szkoły staną kąciki zdrowia, stanowiska informacyjne, odbędą się warsztaty i pokazy, uczniowie będą także mogli wysłuchać wykładów i prelekcji. Do współpracy w realizacji Ogólnopolskiego Dnia Marzeń zaprosiliśmy Powiatową Stację Sanitarną-Epidemiologiczną w Lublinie oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Na stanowisku Lubelskiego OW NFZ uczniowie będą mogli zrobić pomiary na przenośnym analizatorze składu ciała, a otrzymane wyniki skonsultować z doradcą do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Poznają dostępne dla pacjentów serwisy internetowe, takie jak Akademia NFZ, Diety NFZ, Pacjent.gov, aplikacje mobilne i nasze konta w mediach społecznościowych.

Będzie również stanowisko poświęcone profilaktyce i badaniom profilaktycznym. Uczniowie będą mogli skonsultować się z edukatorami zdrowia i pielęgniarkami oraz nauczyć się na specjalnych fantomach samobadania piersi.

Stanowisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie będzie poświęcone chorobom zakaźnym i sposobom ich zapobiegania. Będzie można pod specjalną lampą sprawdzić skuteczność mycia i dezynfekcji rąk.

Powtarzamy to przy każdej okazji: profilaktyka i zdrowy styl życia, to nie tylko moda, ale i konieczność. Chcemy młodym ludziom uświadomić jaki wpływ na ich zdrowie mają ich decyzje dotyczące stylu życia. Ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli gdzie szukać ważnych i wiarygodnych informacji na temat zdrowia. Wiedza to świadomość i bezpieczeństwo – dodaje dyrektor Piróg