Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to już norma, szczególnie tam, gdzie nie ma innej możliwości odprowadzenia zanieczyszczeń. Instalacja tego typu znajduje się w większości przypadków niemal w całości pod ziemią, co otwiera wiele możliwości jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób urządzić ogród nad przydomową oczyszczalnią ścieków.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to prawdziwy hit ostatnich lat. Cieszą się ono popularnością głównie wśród właścicieli domów znajdujących się na wsiach lub obrzeżach miast, gdzie nie dociera sieć kanalizacyjna. Oczyszczalnie ścieków są najlepszą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, a przy okazji mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – o czym mowa?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią instalację przepływową, która składa się przede wszystkim z podzielonego na komory zbiornika. To właśnie tam zachodzą procesy biologiczne przy udziale bakterii beztlenowych oraz tlenowych, co prowadzi do pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczone ścieki, pozbawione szkodliwych substancji, drobnoustrojów itp., są następnie odprowadzane z powrotem do środowiska. Mogą być też wykorzystane np. do napełnienia oczka wodnego lub innych podobnych celów. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest niezwykle korzystną inwestycją długoterminową, a sama instalacja jest prosta w montażu, bezawaryjna, bezobsługowa i tania w eksploatacji.
Oczyszczalnia ścieków w ogrodzie – jak zaplanować?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków musi być poprzedzona przygotowaniem projektu, opisu technicznego oraz zgłoszeniem inwestycji w odpowiednim urzędzie. Przy planowaniu budowy należy wziąć pod uwagę warunki miejscowe, poziom wód gruntowych, wielkość terenu, jakość gleby i wiele innych czynników. Mają one bowiem wpływ przede wszystkim na to, jaki rodzaj oczyszczalni będzie najlepszy w danych okolicznościach. Nowoczesne oczyszczalnie niemal całkowicie znajdują się pod powierzchnią gruntu, dzięki czemu można swobodnie zagospodarować ten teren. Kluczowe jest jednak takie zaaranżowanie przestrzeni, aby było zarówno funkcjonalnie, pięknie, ale też bezpiecznie. Jeżeli zamierzamy postawić na oczyszczalnie z drenażem rozsączających, powinniśmy unikać sadzenia nad oczyszczalnią drzew czy krzewów, ponieważ rozrastające się korzenie mogą w przyszłości uszkodzić elementy instalacji. Problem znika w przypadku większości oczyszczalni biologicznych, ale i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i postępować w przemyślany sposób.
Ogród z przydomową oczyszczalnią – sprawdzone koncepcje
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nad oczyszczalnią ścieków stworzyć ogródek, w którym będzie się uprawiać warzywa czy owoce. Właściwie zaizolowana instalacja nie ma bowiem żadnego wpływu na jakość gleby. Jeżeli jednak mamy w tym względzie jakiekolwiek wątpliwości, można obsadzić teren wszelkiego rodzaju kwiatami i roślinami, które nie posiadają rozbudowanego systemu korzeniowego.