Jaki filtr wybrać do oczyszczania wody w basenie?

Jaki filtr wybrać do oczyszczania wody w basenie?

Jeśli woda w basenie nie zostanie oczyszczona, zaczną się w niej pojawiać niebezpieczne mikroorganizmy. Woda stanie się mętna, pojawi się nieprzyjemny zapach. Pływanie przestanie sprawiać przyjemność i może stać się niebezpieczne dla zdrowia. 

Filtry wody do basenu są niezbędnym wyposażeniem i spełniają jedną z najważniejszych funkcji – utrzymanie wody w czystości i zapewnienie bezpiecznej kąpieli. Istnieją trzy rodzaje filtrów do oczyszczania wody basenowej:

  • kartuszowe;
  • piaskowe;
  • okrzemkowe.

Filtr kartuszowy

Ten rodzaj filtra składa się ze zbiornika, w którym umieszczane są materiały eksploatacyjne – wyjmowane wkłady membranowe. Woda przepływa przez nie i jest oczyszczana. Ze względu na to, że wszystkie zanieczyszczenia osadzają się na elemencie filtracyjnym, wkłady należy okresowo myć. Nie wymaga to skomplikowanych czynności: wyjmij wkład z filtra i opłucz pod bieżącą wodą, na przykład z węża. Gdy wkład zostanie zanieczyszczony i przestanie działać, należy go wymienić.

Termin wymiany części eksploatacyjnych uzależniony jest od intensywności użytkowania basenu, wynosi on w przybliżeniu od jednego do kilku tygodni.

Zaletą filtrów kartuszowych jest dokładna filtracja. Istnieją modele filtrów kartuszowych, które zatrzymują najmniejsze cząsteczki kurzu, a nawet pyłki.

 

Filtr piaskowy

Taki filtr jest wykonany w postaci beczki, do której wsypywany jest piasek. Piasek należy wymieniać co kilka lat, więc modele piaskowe są bardziej ekonomiczne niż kartuszowe. Filtry piaskowe oczyszczają wodę z zanieczyszczeń o wielkości włosa. Nie jest to tak dokładna filtracja jak w przypadku filtrów kartuszowych. Jednak wśród modeli piaskowych są urządzenia o dużej mocy, które mogą czyścić duże baseny publiczne.

Filtr piaskowy

Filtr okrzemkowy

Ten rodzaj filtra posiada najlepsze właściwości filtrujące ze względu na element filtracyjny – ziemię okrzemkową. Filtr okrzemkowy jest w stanie wychwycić i zatrzymać najmniejsze zanieczyszczenia, w tym osady mułu i pleśni.

Zalety filtra okrzemkowego:

  • zmniejsza zużycie środków chemicznych średnio o 70-80%;
  • nasyca wodę dobroczynnymi właściwościami dla skóry człowieka.

Wadą filtra okrzemkowego jest jego wysoka cena. Ponadto stosowanie tego rodzaju filtra nie jest możliwe wraz z używaniem koagulantów i algicydów do basenu. Takie urządzenie powinno być serwisowane przez specjalistę.

filtr okrzemkowy

Jaki filtr do basenu wybrać?

Wybierając sprzęt filtrujący, należy wziąć pod uwagę wymiary basenu. Podziel pojemność niecki przez 4. Wynikowa liczba to objętość wody, która powinna przejść przez filtr w ciągu 1 godziny.

Filtr współdziała z pompą, która wymusza cyrkulację wody w basenie. Możesz kupić złożoną pompę filtrującą na jednej podstawce lub filtr i pompę osobno. W takim przypadku moc pompy powinna być zgodna z wydajnością filtra.

Zamontuj:

  • Filtr kartuszowy, jeśli nie będziesz pływać przez cały sezon i jednocześnie zapewnisz sobie regularne oczyszczanie wody preparatami zawierającymi chlor.
  • Filtr piaskowy, jeśli z basenu korzysta duża liczba użytkowników. Taki filtr nie zapewnia dokładnej filtracji jak filtr kartuszowy, ale także nie wymaga częstych zmian piasku. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze.
  • Filtr okrzemkowy, jeśli sprzęt będzie serwisowany przez specjalistę i nie planujesz stosować flokulantów ani algicydów.

Zamontuj sprzęt filtrujący, a otrzymasz czysty basen z czystą wodą bez żadnych kłopotów i wysiłku.