Wykład Kai Klimek

plakat Akademii kina CSK20. odcinek Akademii Kina CSK 

Meandry oceny. Kategoria „Tak złe, że aż dobre” w popkulturze | Akademia Kina CSK

czwartek, 18 lutego, godz. 19:00

Raz na jakiś czas kultura popularna wydaje z siebie produkt tak zły, że nie jest się on w stanie wpisać nawet w kontinuum jej licznych nieudanych wytworów. Książka, film czy komiks niekiedy przekraczają granice złego smaku i choć w teorii niewarte, by o nich pamiętać, w praktyce nie pozwalają o sobie zapomnieć. Są bezwstydne – nie wystarcza im niesmak pozostawiony u tych, którzy mieli wątpliwą przyjemność zapoznać się z nimi. Mają jednak w sobie tajemniczą moc sprawiającą, że nie tracąc nic ze swojej niezwykle kiepskiej jakości, pojawiają się na przeciwnym biegunie jako (arcy)dzieła w specjalnej kategorii: „Tak złe, że aż dobre”.

Zapraszamy na subiektywną wyprawę po świecie dobro-zła i zło-zrywki – od Midnight Movies po (znowu! dzisiaj! jutro! zawsze!) filmografię Nicolasa Cage'a, od MST3K po Everyting is Terrible!

PROWADZĄCA: Kaja Klimek Kajutex – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy gdzie jest gospodynią Klubu Serialowego #wodcinkach. Obecnie prowadzi program "Seriaale" na TVN Fabuła - pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

JAK UCZESTNICZYĆ? Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3iYHzKn. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.

PARTNER WEBINARU: Filmy Najlepsze z Najgorszych.

Saint Maud | Kino CSK

czwartek, 25 lutego, godz. 19:00
sobota, 27 lutego, godz. 20:00
niedziela, 28 lutego, godz. 20:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Maud jest młodą dziewczyną, która przyjeżdża do luksusowej posiadłości Amandy – byłej tancerki, która w ostatnich miesiącach życia korzysta z niego bez skrupułów. Dziewczyna przekonana o swojej ważniejszej misji, niż tylko opieka nad konającą Amandą, postanawia ocalić jej grzeszną duszę, co wkrótce zamienia się w niebezpieczną obsesję...

Kolejny horrorowy triumf od studia A24 („Midsommar. W biały dzień”, „Dziedzictwo. Hereditary” i „To przychodzi po zmroku”) w diabelnie wizjonerskiej opowieści o opętaniu i zbawieniu.

Reżyseria: Rose Glass
Występują: Morfydd Clark, Jennifer Ehle, Lily Knight i inni
Horror / Wielka Brytania / 2019
1h 24min

___________________________________________________________________________________________

Bilety (12/15 zł) dostępne są w Kasie CSK oraz online na stronie https://bilety.spotkaniakultur.com/.
Szczegóły na Facebooku:
https://www.facebook.com/kinocsk/.

Ściana cieni (premiera) | Kino CSK

piątek, 26 lutego, godz. 18:00
sobota, 27 lutego, godz. 16:00
niedziela, 28 lutego, godz. 16:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów.

Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Reżyseria: Eliza Kubarska
Dokumentalny / Polska, Niemcy, Szwajcaria / 2020
1h 34min

___________________________________________________________________________________________

Bilety (12/15 zł) dostępne są w Kasie CSK oraz online na stronie https://bilety.spotkaniakultur.com/.
Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/kinocsk/.

Słudzy (przedpremiera) | Kino CSK

piątek, 26 lutego, godz. 20:00
sobota, 27 lutego, godz. 18:00
niedziela, 28 lutego, godz. 18:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy „Sługami” a „Idą”. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.

Reżyseria: Ivan Ostrochovský
Występują: Samuel Skyva, Samuel Polakovic, Vlad Ivanov i inni
Dramat / Czechy, Irlandia, Słowacja, Rumunia / 2020
1h 20min

___________________________________________________________________________________________

Bilety (12/15 zł) dostępne są w Kasie CSK oraz online na stronie https://bilety.spotkaniakultur.com/.
Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/kinocsk/.

Zapraszamy do Kina CSK!

Szczegóły wydarzeń znajdują się na Facebooku: https://www.facebook.com/kinocsk.

Od niedawna mamy też swój profil na Instagramie: https://www.instagram.com/kinocsk/.

Wirtualna sala Kina CSK na platformie MOJEeKINO.PL

W aktualnym repertuarze wirtualnego Kina CSK znajduje się około 200 filmów,
które można oglądać w dowolnym czasie!

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA WIRTUALNEGO KINA CSK:

  • Na platformie MOJEeKINO.PL należy wejść w zakładkę KINO CSK i wybrać film z repertuaru kina.
  • Po wybraniu filmu, dokonując zapłaty należy jeszcze raz zaznaczyć seans w KINIE CSK (ważne).
  • Program, tak jak w tradycyjnym kinie, jest cyklicznie zmieniany oraz wzbogacany.
  • Filmy na platformie można oglądać o dowolnej porze, wyjątkiem są przeglądy czy pokazy specjalne prezentowane w określonym terminie.
  • Część filmów w naszym repertuarze posiada audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących.
  • Wirtualne Kino CSK to miejsce spotkań z kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna oraz inspiracji.
  • Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, wspierasz funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK. Dziękujemy.

Link do naszej sali online: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.