Wielokulturowy Lublin – Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim / przestrzenie Lublina 28-30.VIII.

 

wielokulturowy-lublinWielokulturowy Lublin
28-30 sierpnia 2020
Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim / przestrzenie Lublina

To już 13. odsłona projektu przybliżającego kultury i tradycje mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w naszym mieście.

W tym roku Festiwal skupia się na wydarzeniach muzycznych – od głębi pieśni cerkiewnych i preludiów organowych poprzez nostalgię muzyki sefardyjskiej po radosne śpiewy z nurtu gospel oraz energetyczny bałkański folk.

Festiwal otworzy swoim koncertem Soul Connection Gospel Group – jeden z najdłużej działających chórów gospel w Polsce. W ich repertuarze znajdują się utwory reprezentujące różne odmiany muzyki wywodzącej się z tradycji kościelnej Afroamerykanów. Drugiego dnia Festiwalu na scenie Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego zaprezentuje się Kaja Mianowana & Gerard Edery z zespołem. Wokalistka wraz z wirtuozem pieśni sefardyjskiej odkryją bogactwo muzyczne średniowiecznej Hiszpanii. Podczas hipnotycznego koncertu usłyszymy mozaikę pieśni z kręgów żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Tuż po nich scena będzie należeć do grupy Sharena. Różnorodność i wielobarwność – to znaczenia macedońskiej nazwy zespołu Sharena, a równocześnie – słowa-klucze oddające specyfikę ich grania. Usłyszymy tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem.

W niedzielę przeniesiemy się do Kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, aby wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Adama Załęskiego. Organista zagra „Preludia Władysława Żeleńskiego” na zabytkowym instrumencie firmy Walcker. Z kolei wieczorem zapraszamy na wyjątkowy koncert tradycyjnych pieśni cerkiewnych w wykonaniu Chóru Katedry Prawosławnej w Lublinie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.