Viral ART Festival – Nowy festiwal ACK UMCS Chatka Żaka 20-21.XI

ViralARTFestival

Viral ART Festival - Nowy festiwal organizowany przez
Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka

20-21 listopada 2020 r.

 

20 i 21 listopada kontrolę nad Chatką Żaka przejmie Viral ART Festival. To nowy festiwal na mapie Lublina, którego celem jest odkrywanie aktualnych, a zarazem odważnych trendów panujących w sztuce.

Projekt jest zapowiedzią zmian, jakie przechodzi na nowo programowana Chatka Żaka. Festiwal wraca do nurtu sztuki awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich – zaznacza Izabela Pastuszko, komisarz Viral ART Festival, p.o. Dyrektora ACK UMCS Chatka Żaka.

Zamysłem festiwalu jest zarażanie sztuką eksperymentalną i awangardową, nie tylko w świecie realnym, ale także w cyberprzestrzeni. Chcemy zainfekować sztuką Wasze umysły! Jesteśmy przestrzenią, w której odnajdzie się każdy skryty buntownik! – mówi Maciej Lachowicz, współkurator Viral ART Festival.

Wydarzenie pozwoli młodym twórcom i adeptom kultury postawić pierwsze kroki w świecie sztuki oraz poddać się bezkompromisowej krytyce publiczności i profesjonalnego Jury.

Najważniejszym punktem festiwalu będzie pokonkursowa wystawa intermedialna, w której udział wezmą twórcy z całej Polski. Naszą misją jest promowanie młodych artystów, którzy buntują się przeciw sztuce komercyjnej i szablonowej – podkreśla Magdalena Markiewicz, współkuratorka Viral ART Festival.

Podczas Viral ART Festival koncert zagra wyjątkowy muzyczny duet – Jerzy Przeździecki i Andrzej Karałow, a Grupa Taneczna zMYsł wraz z Qsto i Magdaleną Markiewicz stworzą intermedialny performance łączący w sobie taniec, muzykę i wizualizacje.

Wszystkie wydarzenia odbędą się online na Facebooku Chatki Żaka: https://www.facebook.com/ack.umcs.chatkazaka

Link do Facebooka Viral ART Festival: https://www.facebook.com/ViralARTFestival

Program Viral ART Festival

>>> 20.11 / piątek

19:00 – Grupa Taneczna zMYsł & Qsto & Magdalena Markiewicz

Taniec, muzyka, wizualizacje – artyści z zupełnie różnych światów po raz pierwszy połączą swe siły, tworząc niepowtarzalne, interdyscyplinarne widowisko. W tym wszystkim najważniejsza jest improwizacja. Performance łamie stereotypy, pokazuje kontrowersyjne oblicza kobiet i może budzić skrajne emocje.

21.11 / sobota

18:00 – Otwarcie pokonkursowej wystawy intermedialnej

Wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści z całej Polski, wyłonieni w drodze konkursu przez Jury, w skład którego weszły znane i cenione autorytety ze świata sztuki. Bunt, kreacja i eksperyment to ważne potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce. Prace podejmują tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka.

20:00 – Koncert Przeździecki & Karałow

Performer i Sound Designer Jerzy Przeździecki nawiązał współpracę z pianistą i kompozytorem Andrzejem Karałowem, którego głównym obszarem działania jest muzyka klasyczna. Eksperymentalny projekt muzyczny, łączący w sobie klasyczną duszę instrumentu klawiszowego z elektronicznymi dźwiękami o industrialnym zabarwieniu. Duet nagrał wspólnie dwie płyty, pierwsza z nich nosi nazwę „WIR”, natomiast druga „Pedestal’s Complement” i jest zapisem koncertu z Ambient Festiwalu w Gorlicach.


W dniach 20-21 listopada w Chatce Żaka ruszy nowy, ogólnopolski projekt - Viral ART Festival. Wydarzenie pokaże nieszablonowe podejście do sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Jego ideą przewodnią jest interdyscyplinarność.

Festiwal ma na celu integrację działań, będących swego rodzaju buntem przeciwko skanonizowanym formom sztuki, a także sztuce komercyjnej. Jednym z założeń festiwalu jest zajrzenie w przeszłość kultury awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich. Kreacja i eksperyment to typowe potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa. Viral w znaczeniu dosłownym oznacza wirusowy - jest to ważny zamysł festiwalu w kontekście rozprzestrzeniania, a więc bezpośredniego zarażania sztuką odbiorców, nie tylko w cyberprzestrzeni, ale też w realnym świecie - mówi Maciej Lachowicz, kurator Viral ART Festival.

Najważniejszym elementem festiwalu będzie wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści wyłonieni przez profesjonalne Jury na drodze konkursu. Model i forma zgłoszonych prac będą odpowiedzią na to, w jakim kierunku będzie rozwijał się festiwal, ponieważ ma być on twórczy, a my chcemy na nowo rozpoznać środowisko akademickie - wspomina Magdalena Markiewicz, kuratorka festiwalu.

Prace mają być eksperymentem podejmującym tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka. Do konkursu można zgłaszać prace/projekty wykonane we wszystkich mediach i obszarach sztuki, m.in. działania multimedialne, wykorzystujące nowe technologie, sztuki cyfrowe, video, animację, obiekt, instalację, rysunek, malarstwo, rzeźbę itp.

Finałowa trójka artystów zostanie wyróżniona finansowymi nagrodami o wartości: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1000 zł, III miejsce - 500 zł.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów trzech ostatnich lat uczelni polskich (obrona w 2018, 2019, 2020 roku). Prace konkursowe przyjmowane są do 5 października. Regulamin i karty zgłoszeń dostępne na stronie: https://www.umcs.pl/pl/viral-art-festival,19042.htm.

Fanpage festiwalu: https://www.facebook.com/ViralARTFestival
Link do wydarzenia konkursowego na Facebooku: https://www.facebook.com/events/307799810192968/
Link do video promocyjnego: https://youtu.be/X2pGbl55sIo

Organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin. Kuratorzy festiwalu: Magdalena Markiewicz, Maciej Lachowicz. Komisarz projektu: Izabela Pastuszko.


O kuratorach Viral ART Festival:

Magdalena Markiewicz - operator kamery, montażysta, zajmuje się oświetleniem scenicznym, nowymi mediami i wizualizacjami do muzyki na żywo. Specjalizuje się w multimedialnych sztukach wizualnych na nietypowych podłożach takich jak tkaniny transparentne. Prywatnie i zawodowo związana także ze sztukami eksperymentalnymi, w tym video artem, malarstwem i muzyką. Absolwentka Wydziału Artystycznego w Lublinie, gdzie obroniła dyplom licencjacki z malarstwa pod kierunkiem dra hab. szt. Sławomira Tomana, a następnie intermedialny dyplom magisterski pod kierunkiem dra hab. szt. Jana Gryki.

Maciej Lachowicz - realizator dźwięku, operator kamery, producent techniczny wydarzeń artystycznych i produkcji filmowo telewizyjnych, związany z mediami i kulturą. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, w 2003 roku w zakładzie Animacji Kultury złożył licencjat i obronił dyplom specjalizacji teatralnej. Ukończył cykl szkoleń dla dyrektorów i menedżerów zarządzających placówkami kultury organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Współpracował z rozgłośniami radiowymi i stacjami telewizyjnymi. Prywatnie ściśle związany z nurtem muzycznym jako wykonawca, autor i producent.