VII Festiwal „Spotkania z Opowiadaczami Świata” 19-21.XI.

opowiadacze-plakat

VII Międzynarodowy Festiwal „Spotkania z Opowiadaczami Świata”

 19-21 listopada 2020 roku

Miejsce: online, strona festiwalu (http://teatrnn.pl/opowiadacze), Facebook Bramy Grodzkiej (https://www.facebook.com/brama.grodzka) oraz Domu Słów (https://www.facebook.com/domslowlublin)

Każdy, kto decyduje się opowiedzieć jakąś historię sprawia, że ta historia zaczyna żyć, a on staje się jej opiekunem. Nieopowiedziane historie umierają. Celem Międzynarodowego Festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata” jest właśnie dawanie historiom życia.

Festiwal odbywa się od 2012 roku i jest wspólną inicjatywą aktorki Ewy Benesz oraz Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Na scenie Teatru NN wystąpili znakomici reprezentanci teatralnej sztuki opowiadania, artyści z Włoch, Bułgarii, Francji, Grecji, Ukrainy, Izraela, Maroka, Rosji, Hiszpanii, Singapuru, USA i Polski.

Hasło tegorocznej VII edycji festiwalu to TRADYCJA I MY i znajduje ono odzwierciedlenie w repertuarze. Artyści przedstawią widzom szeroki wachlarz opowieści: od naszej epopei narodowej „Pan Tadeusz”, przez bretońską baśń oraz wyśpiewane legendy Calabrii, po opracowania tekstów noblisty Dario Fo i jego żony Franki Rame. Spektakle będą prezentowane w oryginalnych wersjach językowych (polski, francuski, włoski, hiszpański) z tłumaczeniem na język polski oraz angielski.

Niestety, w tym roku nie możemy się spotkać twarzą w twarz. Chcemy jednak kontynuować tradycję spotkania z opowiadaczami, wykorzystując przestrzeń Internetu. 19, 20 i 21 listopada na naszej stronie internetowej (http://teatrnn.pl/opowiadacze i w naszych social mediach) będzie można zobaczyć spektakle opowiadaczy z różnych części Europy.

Od początku realizacji idei festiwalu skupialiśmy się na promocji sztuki opowiadania. Gromadziliśmy i gromadzimy materiały dotyczące teoretycznych i praktycznych aspektów tej sztuki. Stworzyliśmy portal http://teatrnn.pl/opowiadacze. Powstała internetowa baza informacji, gdzie, poza wiedzą dotyczącą programu festiwalu i jego gości, publikujemy materiały o sztuce opowiadania: czym ona jest, jaka jest jej geneza, jak rozwijała się w różnych kręgach kulturowych i jaki jest jej aktualny status.

Program:

> 19 LISTOPADA, godz. 17.30

1. BLANCHE TIRTIAUX (Belgia)

ŻARŁOCZNOŚĆ (Ventre a terre). Opowieść w języku francuskim z akompaniamentem własnym na akordeonie.

2. ALESSIO DI MODICA (Włochy, Sycylia)

WĘDRÓWKI SYCYLIJSKIEGO CUNTO (Le vie dei cunti) Tekst autorski. Fragmenty spektakli w języku włoskim.

> 20 LISTOPADA, godz.17.30

1. NANDO BRUSCO (Włochy, Kalabria)

BĘBĘNEK I GŁOS...PULS HISTORII ŚPIEWANEJ (Tamburo e voce… Battiti di un Cantastorie). Fragmenty opowieści w języku włoskim.

2. LUIS ALVAREZ AUZZANI i Luz Luján (Hiszpania)

DWA PRZYPADKI SUMIENIA (Dos Casos de Conciencia). Fragmenty spektaklu w języku hiszpańskim.

> 21 LISTOPADA, godz.18.00

1. BRUNO DE LASALLE (Francja)

CIAŁO BEZ DUSZY” (Le corps sans âme). Muzyka i akompaniament Léonid Karev. Bretońska baśń w języku francuskim

2. EWA BENESZ (Polska – Włochy)

Adam Mickiewicz: PAN TADEUSZ, KS. XI ROK 1812. Fragmenty eposu w języku polskim.