Tęskno, Baasch i Marek Dyjak w Wirydarzu! 1, 7, 8 VIII.

W tym roku w Wirydarzu CK usłyszycie najbardziej intrygujących polskich artystów i ich premierowe projekty.
1 sierpnia zapraszamy na koncert Tęskno. To projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Natychmiast rozpoznawalne brzmienie jej muzyki łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami.
Z kolei Marek Dyjak zaprezentuje w Wirydarzu materiał ze swojej nowej płyty „Piękny instalator”. Jak mówi o premierowym materiale sam artysta: „Będzie to inny rodzaj muzyki, nie umiem tego opisać. Musicie Państwo posłuchać. Wydaje mi się, że nastąpił jakiś zwrot, jakaś progresja.”
Kolejnym artystą, którego usłyszycie w sierpniu w Centrum Kultury, będzie Baasch. Jego trzeci album to kontynuacja dialogu muzyki tanecznej z dark-popem. Nowe piosenki artysty są rejestracją życia toczącego się pod osłoną nocy. Duszny klimat nocnego życia ujął w odważnych tekstach, po raz pierwszy sięgając w swoich utworach po język polski. Ponadto Baasch przywiązuje dużą wagę do wizualnej strony swoich koncertów – scenografia i światło dodatkowo podkreślają charakter jego występów.
Nie przegapcie też sierpniowych koncertów Jazzpospolitej, Alamedy 5 oraz Limboskiego&Sosnowskiego

>>>Tęskno - 1 sierpnia 2020 r, g. 20:00

Najgłośniejszy debiut ostatnich lat na polskiej scenie muzycznej. Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić.
Koncert poprzedzi solo act Janjiggah.

Natychmiast rozpoznawalne brzmienie jej muzyki łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. 17 kwietnia ukazała się płyta artystki zatytułowana po prostu „Tęskno”, którą poprzedziły single „Między nami”, „Walc” i „Frajda”. Debiutancki album „Mi” z 2018 r. pojawił się w najważniejszych zestawieniach płyt roku. Od tego czasu Tęskno otrzymało m.in. Mateusza radiowej Trójki, nominację do Fryderyków i Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, jednocześnie regularnie wyprzedając trasy klubowe oraz grając na
największych scenach w kraju i za granicą: m.in. Primavera Sound Barcelona, Open’er Festival, Colours Of Ostrava, OFF Festival Katowice, Męskie Granie.

skład:
Joanna Longić – wokal, looper, skrzypce
Gabriela Ziniewicz – flet poprzeczny
Jakub Grott – skrzypce
Artur Wieczerzyński – altówka
Mateusz Błaszczak – wiolonczela

Janjiggah – Janek Michalec solo act
(before przed koncertem Tęskno)

Producent muzyczny, zajmujący się tworzeniem podkładów, do których dogrywa partie trąbki poddanej obróbce efektami dźwiękowymi. Czasami to tylko pogłos i delay, chociaż trudno odróżnić wcześniej przerobiony, syntetyczny synth od dźwięku spreparowanej trąbki. Po serii koncertów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą muzyk pojawi się z projektem w Wirydarzu Centrum Kultury.

Janek Michalec – trąbka, elektronika

 


>>> Marek Dyjak - 7 sierpnia 2020 r.  20:00

Artysta zaprezentuje materiał ze swojej nowej płyty „Piękny instalator”, której premiera odbyła się 29 listopada 2019 r.

Tytuł albumu został zaczerpnięty z piosenki do tekstu Jana Kondraka, nawiązującej do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą piosenką Marek Dyjak w 1995 r. wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam mówi, „Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona”. Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiłasię także Renata Przemyk oraz Zosia Hiszpańska – młoda skrzypaczka, grająca temat do muzyki z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Do tego tematu na potrzeby piosenki „Miriam” słowa napisał Robert Kasprzycki. Wokalista przyznaje, że zmienia się nieco brzmienie i klimat tego albumu. Jak mówi „Będzie to inny rodzaj muzyki, nie umiem tego opisać. Musicie Państwo posłuchać. Wydaje mi się, że nastąpił jakiś zwrot, jakaś progresja.” Na płycie znalazły się też piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga, oraz temat z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z artystą, tworząc część jego zespołu.


>>> Baasch - 8 sierpnia 2020 r, g 21:00

Muzyk dał się już poznać jako producent o własnym, rozpoznawalnym stylu. Przeplata industrialny chłód i EDM-owy trans w świetnie skomponowanych, mrocznych piosenkach. Po rocznej przerwie wraca pod osłoną „Nocy”.

Jego muzyka to też chwytliwe, zapadające w pamięć refreny i hipnotyzujący wokal. Trzeci album Baascha to kontynuacja starannie wypracowanej stylistyki poprzednich krążków – dialogu muzyki tanecznej z dark-popem. Nowe piosenki są rejestracją życia toczącego się pod osłoną nocy. Baasch w charakterystyczny dla siebie sposób pisze o uczuciowości i relacjach. Duszny klimat nocnego życia ujął w odważnych tekstach, po raz pierwszy sięgając w swoich utworach po język polski. Całość została napisana i skomponowana pod osłoną nocy. Baasch odstawił na bok ballady, pozwalając zdominować nowy krążek rytmicznym, tanecznym brzmieniom, satysfakcjonującym zarówno fanów dotychczasowej twórczości, jak i sympatyków klubowych parkietów.

Baasch – wokalista, producent, kompozytor, autor tekstów. Od kilku lat aktywny na polskiej scenie alternatywnej i elektronicznej. Oba jego albumy studyjne wydane w NEXTPOPie zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach końcoworocznych jako jedne z najlepszych polskich płyt. Baasch współpracuje z dużą częścią polskiej ambitnej sceny elektronicznej. Nagrywał z artystami takimi jak m.in. Rysy, BOKKA, Mary Komasa, Novika, Wojtek Urbański, Agim, Piotr Bejnar i wielu innych. Skomponował także muzykę do głośnego filmu „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Grał na najważniejszych festiwalach w kraju: Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver Festival, Orange Warsaw Festival, T-Mobile Nowe Horyzonty. Koncertował też zagranicą (Niemcy, Francja, Norwegia, Islandia, Chiny, Czechy, Litwa, Rumunia).

Baasch przywiązuje dużą uwagę do wizualnej strony swoich koncertów – scenografia i światło to bardzo ważny element jego występów.

skład:
Baasch – wokal, elektronika
Robert Alabrudziński – perkusja
Aleksander Żurowski – elektronika

 

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.

8.08 — nd. — 21:00