Teatr Imperialny – “Rytuał Przodków” – ACK UMCS Chatka Żaka 4.VII.

rytualSpektakle “Rytuał Przodków” w wykonaniu Teatru Imperialnego odbędą się w sobotę
4 lipca o godzinie 20:00 i 21:30 w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka przy ul. Radziszewskiego 16.

O spektaklu

Poprzez spektakl Rytuał Przodków wracamy do historii Chatki Żaka, czyli oddolnych inicjatyw studentów, wyrastających z ich własnych potrzeb, a nie przez kogoś im narzuconych. Bardzo cieszę się, że Teatr Imperialny działa w naszej instytucji i jego członkowie mogą tutaj rozwijać swoje pasje, eksperymentować z formami, na które pozwala teatr studencki - mówi Izabela Pastuszko, dyrektor programowy ACK UMCS Chatka Żaka. Rytuał Przodków jest wyjątkowy, ponieważ nie ma w nim jednej akcji fabularnej, a w zamian tego toczy się kilka różnorodnych tematycznie wątków pochodzących z różnych epok. Łączy w sobie sceny wybrane przez aktorów, które są emanacjami osobowości poszczególnych osób tworzących ten spektakl - stwierdza Przemysław Mrowiński, prezes Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowym Teatrologów
i koordynator Teatru Imperialnego.  

Spektakl podejmuje próbę adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury - Dziadów. Tajemnicza opowieść, która powoli wprowadza nas w klimaty pogańskiego świata, umożliwia nowe spojrzenie na tematy tradycyjne. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące ludzką psychiką, związane z potrzebą transcendencji, przekraczania progu wieczności i sięgania po wiedzę przodków w odpowiedzi na dręczące człowieka dwudziestego pierwszego wieku dylematy.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata. Chcą podzielić się z żyjącymi mądrością i przestrogami, które sprawiłyby, że ich losy potoczyłyby się szczęśliwiej. To spotkanie nie byłoby możliwe bez bogini Mary (Marzanny). To właśnie na cześć Zmory pierwotnie obchodzono to święto. Wierzono, że jest w stanie otworzyć drzwi między światami i nie tylko zabrać duszę zmarłych, ale i przywieźć je z powrotem.

Scena - miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz, wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania. Ogień nie tylko jest drogowskazem, ale także ma za zadanie uniemożliwić wyjście na świat demonom - duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójców, topielców, które jak wierzono, w tym czasie potrafiły wyrządzić wiele szkód.

Zburzenie czwartej ściany i włączenie widza w akcję, pozwala widowni poczuć obecność dusz wędrujących między światami. W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych, dają powód żywym do mówienia?

O Teatrze Imperialnym 

Teatr Imperialny to grupa artystyczna działająca w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Składa się ze studentów i doktorantów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Grupa działa przy Studenckim Kole Artystyczno-Naukowym Teatrologów (SKANT), którego opiekunem jest dr Jarosław Cymerman z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej UMCS. 

Widowiska znajdują się pod nadzorem Ekateriny Sharapovej - absolwentki Lubelskiego Studium Teatralnego CSK/UMCS, studium pantomimy w Krasnojarsku oraz teatrologii UMCS, która pełni rolę naszej reżyserki. Czuwa nad wymiarem artystycznym
i estetycznym naszej pracy, sprawiając, że wiele kreatywnych pomysłów staje się jednym wybitnym spektaklem. Natomiast kwestiami organizacyjnymi zajmuje się prezes SKANT, Przemysław Mrowiński, student Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.


Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/595819137723072/ 

Zapisy na spektakl przyjmuje Teatr Imperialny pod linkiem: https://tiny.pl/7c5l7