Symbol tysięcy istnień – “Listy do Henia” 19-22.IV.

Zdjęcie stosu zaadresowanych listów.

Symbol tysięcy istnień - “Listy do Henia”

19-22 kwietnia 2022 r.

Centrum Informacji, ul. Grodzka 21

Henio był niezwykle radosnym sześciolatkiem. Biegał, skakał, rodzina go uwielbiała. Gdy wychodził z mieszkania swoich dziadków, ci mówili „Ooo, znowu jest cicho”. Jego ojciec fotografował każdy rok życia Henia. Ostatnie zdjęcie zrobił w 1939 roku.

Tego roku Henio miał iść do po raz pierwszy do szkoły, jednak zamiast tego wybuchła wojna. W 1941 roku wraz z całą rodziną musiał przenieść się z zamieszkiwanej dotąd kamienicy przy ulicy Szewskiej 3 do getta – na ulicę Kowalską 11. Wiosną, 1942 roku rozpoczęła się akcja “Reinhardt”, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. Jednak tegoroczna edycja projektu jest również realizowana w obliczu wojny w Ukrainie, w której codziennie dochodzi do aktów przemocy noszących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

Pragniemy upamiętnić historię tego małego chłopca, który stał się symbolem dziesiątek tysięcy dzieci i dorosłych Żydów z Lublina. 19 kwietnia, w Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości, organizujemy akcję „Listy do Henia”. Już od 2005 roku młodzież wysyła tysiące listów do Henia. W tym roku uczestnicy i uczestniczki będą mogli napisać także do dzieci z Ukrainy, aby w sposób symboliczny okazać swój sprzeciw wobec trwającej tam wojny.

19 kwietnia skrzynka pocztowa Teatru NN zostanie ustawiona w Centrum Informacji przy ul. Grodzkiej 21. Tam w języku polskim i ukraińskim będzie można zapoznać się z historią Henia oraz napisać list. Po godzinie 16:30 rozpoczniemy spacer po miejscach związanych z historią życia Henia Żytomirskiego, której tłem są losy społeczności żydowskiej w Lublinie w czasie II wojny światowej. Na spacer obowiązują wcześniejsze zapisy. Dodatkowo w dniach 20-22 zostaną przeprowadzone działania edukacyjne dla młodzieży ze szkół z Lublina i Lubelszczyzny.

Linki do projektu:

Strona projektu: https://teatrnn.pl/henio

Formularz zgłoszeniowy “Spacer Śladami Henia”: https://bit.ly/zgloszeniaspacer