Świąteczne wydarzenia WK

Zdjęcie kolorowych origami w tym samym kształcie ułożonych obok siebie na białym blacie.

Świąteczne wydarzenia Warsztatów Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Możesz przyjść na Sprawunki-Targi Wyjątkowych Rzeczy, zrobić drewnianą kozę i bociana, zaśpiewać dawne kolędy.

Warsztaty Kultury w świątecznym klimacie
Czy w środku Starego Miasta może wyrosnąć las? W czasie grudniowego oczekiwania na święta wszystko jest możliwe! Zielone choinki, które rozgoszczą się przy ulicy Grodzkiej 5a i 7, zaproszą Was do wizyty w kamienicach Warsztatów Kultury. W ich wnętrzach czekać będzie na Was wiele niezwykłych ozdób i postaci. Jakich? Tego dowiecie się, odwiedzając nas pomiędzy 6 grudnia 2021 a 7 stycznia 2022. W kolejnych tygodniach będziemy odsłaniać przed Wami nowe elementy naszej świątecznej aranżacji, dlatego pamiętajcie, że jedna wizyta to stanowczo za mało. Szczególnie warto zajrzeć do nas 18 grudnia, kiedy trwać będą Sprawunki, czyli Targi Wyjątkowych Rzeczy. Spotkacie na nich twórców i ich wyroby, które mogą stać się prezentami dla Was i Waszych bliskich. Tego dnia na patio naszej kamienicy swoje atelier otworzy także Roman Krawczenko, fotograf i specjalista od szlachetnych technik fotografii, który wykona Wam portret w stylu retro.
Kiedy:
6 grudnia 2021 – 7 stycznia 2022, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00
18 grudnia, godz. 14.00-15.30 – fotografie w plenerowym atelier Romana Krawczenki

Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz i patio oraz Grodzka 5a – korytarz
Wstęp wolny

Warsztat wykonywania postaci kolędniczych kozy i bociana
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czas zacząć! Stwórz razem z nami drewniane rekwizyty kolędnicze, z którymi wyruszysz składać najlepsze życzenia. Czas od świąt Bożego Narodzenia aż do dnia Trzech Króli to najlepszy moment na to, by życzyć sobie i innym szczęścia, zdrowia i pomyślności na cały nadchodzący rok. Zawodowcami w składaniu życzeń byli i nadal są kolędnicy. Każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany do pełnienia tej roli – potrzebna jest tu bowiem znajomość tekstów życzeń, kolęd i pastorałek, a czasami także specjalne rekwizyty. Jakie? Ile okolic, tyle tradycji kolędniczych. Z ogromnego wachlarza atrybutów wybraliśmy dwa. Wspólnie z Piotrem Rogalińskim stworzycie więc postać kolędniczej kozy lub bociana – maszkar, które towarzyszyły niegdyś kolędnikom podczas ich wizyt w okolicznych domostwach. Postaci będą wykonywane z drewna i naturalnych dodatków przyniesionych przez uczestników. Do stworzenia kozy lub bociana niezbędna będzie umiejętność posługiwania się takimi narzędziami jak toporek, nóż, piłka ręczna czy młotek. Wykonane prace zabierzecie ze sobą do domu.
Prowadzenie: Piotr Rogaliński
Kiedy: warsztat dwudniowy (obowiązuje uczestnictwo w obu dniach)
10 grudnia (piątek), godz. 16.00-20.00
11 grudnia (sobota), godz. 10.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: dla dzieci 12+ i dla osób dorosłych; zgłaszamy się w parach! (dziecko i opiekun lub para dorosłych znajomych)
Zapisy: obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej warsztatykultury.pl + opłacenie kaucji 50 zł (kaucja jest zwracana osobom, które wezmą udział w obu dniach warsztatowych w pełnym wymiarze godzin)
UWAGA! Weźcie ze sobą materiały przydatne do stworzenia postaci: stare skórzane buty, torby czy kurtki oraz futerkowe kołnierze. W czasie warsztatu będziecie używać piłek do drewna, młotków i noży.

Ozdoby świąteczne origami | warsztat rodzinny

Zapraszamy na kreatywne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych z Dobrze się składa. W przedświątecznej atmosferze spotkamy się w naszej przestrzeni, aby wspólnie nauczyć się sztuki składania papieru i stworzyć wyjątkowe ozdoby świąteczne.

Prowadzenie: Magdalena Rukasz (Dobrze się składa)

Kiedy: 12 grudnia 2021, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter

Dla kogo: dzieci w wieku 7-15 lat wraz z pełnoletnim opiekunem
Zapisy: udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń przez formularz on-line dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie

 

Przybywajcie, pastuszkowie ǀ Muzyczne spotkanie kolędnicze
Wbrew pozorom zaproszenie na nasze muzyczne spotkanie kierujemy nie tylko do pastuszków! Miło nam będzie gościć wszystkich, którzy chcą poznać melodie dawnych kolęd oraz historie, które kryją się w ich tekstach. Muzycznymi gospodarzami spotkania będą dzieci grające w Małej Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego oraz gościnna grupa śpiewacza. Wspólnie zaśpiewamy o kapelach, które odwiedziły stajenkę, o potrawach przynoszonych Dziecinie, dowiemy się też, co działo się, gdy Najświętsza Panienka po świecie chodziła. A to tylko niektóre z muzycznych opowieści, które Wam przedstawimy.
Wystąpią: Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego i Przemysław Łozowski, Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn
Kiedy: 15 grudnia, godz. 17.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: dla wszystkich zainteresowanych
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia. Podczas spotkania usta i nos należy mieć zakryte maseczką. Osoby z objawami przeziębienia prosimy o pozostanie w domu.

Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy
Grudniowe „Sprawunki” to już czwarta edycja Targów Wyjątkowych Rzeczy, organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Wydarzenie poświęcone jest twórczości projektantów, których wyroby powstają dzięki ich kreatywności, pomysłowości i talentom manualnym. Targi odbędą się 18 grudnia w godz. 10.00-18.00 przy ul. Grodzkiej 7 oraz Grodzkiej 5a.
Grudzień jest miesiącem wyjątkowym jeśli chodzi o zapotrzebowanie na upominki dla naszych najbliższych. Jak sobie pomóc, by babci ponownie nie obdarować kwiecistą chustą, taty skarpetkami w romby, a brata sweterkiem z czerwononosym reniferem? Nawet najbardziej kreatywni często łapią się na tym, że pula pomysłów niestety się wyczerpała, a gotowe zestawy z drogerii to jednak nie to. Tu z pomocą przychodzą Sprawunki, podczas których w przedświątecznej atmosferze i w formacie prezentowego last minute, będzie można zgromadzić naprawdę niebanalne drobiazgi pod choinkę. Na stoiskach pojawią się przedmioty produkowane w pojedynczych egzemplarzach, albo bardzo krótkich seriach, które zostały wymyślone i wykonane lokalnie, przez projektantów, artystów, rzemieślników i przedsiębiorców kreatywnych.

Do udziału w wydarzeniu w charakterze wystawców zapraszamy wszystkich kreatywnych – twórców, projektantów, rzemieślników, artystów i tych, którzy stoją za powstaniem unikatowych produktów i usług, które mogą stanowić niepowtarzalny podarunek świąteczny. Nie ograniczamy asortymentu do wybranych branż czy kategorii produktów, ale oceniamy go przez pryzmat jego jakości, autorskiego charakteru i formatu mieszczącego się pod choinką. Sprawunki są także okazją, by osobiście poznać utalentowanych twórców, często schowanych w internecie lub w czeluściach mieszkań i pracowni.
Kiedy: 18 grudnia, godz. 10.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
Wstęp wolny