Różaniec i Gwiazda Dawida – prezentacja dewocjonaliów 24.X.

mężczyzna patrzy na zawartość pudełka wypełnionego dewocjonaliami.

Różaniec i Gwiazda Dawida – prezentacja dewocjonaliów ze zbiorów Muzeum

24 października 2021 r. o godz. 11.00

Centrum Obsługi Zwiedzających

Muzeum na Majdanku

Różaniec wykonany z chleba, modlitewniki i talit to tylko niektóre z przedmiotów, jakie pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku zaprezentują podczas spotkania z cyklu „Świadkowie Historii”. Wydarzenie odbędzie się 24 października 2021 r. o godz. 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Wśród ponad 150 tys. osób deportowanych do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie w latach 1941-1944 byli wyznawcy różnych religii – m.in. żydzi, katolicy, świadkowie Jehowy. Mimo codziennych różnic łączyła ich wspólna obozowa niedola i poszukiwanie oparcia w wierze. Niektórzy więźniowie KL Lublin odnajdywali pocieszenie i nadzieję w indywidualnej modlitwie odmawianej podczas apelu. Wśród nich był Leon Bochenek, który po latach wspominał: „Z drugiego pola miałem widok na odległy Lublin i na dwie wieże kościelne. Przenosiłem się wzrokiem i myślą do świątyni”. Inni nie zważając na ryzyko, gromadzili się na wspólne rozważania i potajemnie uczestniczyli w sakramentach.

Spotkanie będzie składało się z dwóch części. Po prezentacji muzealiów, w trakcie której uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się eksponatom, odbędzie się bezpłatne zwiedzanie terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku z przewodnikiem.

Na wydarzenie obowiązują zapisy telefoniczne: 81 710 28 33 lub mailowe: centrum@majdanek.eu. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kontakt:

Agnieszka Kowalczyk-Nowak

Rzecznik Prasowy PMM

tel. 81 710 28 75

kom. 511 939 616

e-mail: a.kowalczyk@majdanek.eu