Pajdokracja: III Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci-CK VII-X.

pajdokracja

Pajdokracja: III Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci
trwa do października
w Centrum Kultury w Lublinie

 

Trwa dziecięce święto zmysłów, którego główną ideą jest powrót do doświadczania. W tym roku Pajdokracja została zaprojektowana tak, by w bezpieczny sposób dać dzieciom wrażenia artystyczne na najwyższym poziomie. Rozciągnięcie Festiwalu w czasie na 5 miesięcy i przewaga form instalacji artystycznych zapewnia swobodny i bezpieczny udział małych, wielkich odbiorców.

Z pierwszą odsłoną tegorocznej Pajdokracji spotkaliśmy się już w czerwcu, kiedy otwieraliśmy wystawę ilustracji Katarzyny Barej — „Czarno na białym”. Grafiki, będące jednocześnie identyfikacją wizualną III edycji festiwalu, są również wydarzeniem sensorycznym dla najnajmłodszych. Wystawa, którą można zobaczyć do 20 września, została opracowana tak, by doświadczane ilustracje czy ciągi deseni miały walor poznawczy zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Kolejną ekspozycją, jaką zobaczymy w Galerii Sztuczki, będą ilustracje Agnieszki Rzążewskiej — „Ziarenko”, nawiązujące do tradycyjnej japońskiej sztuki Kamishibai.
Przed nami też wrześniowe przedpremiery dwóch niezwykłych spektakli, które zostały wyłonione w konkursie na teatr witrynowy. Spektakl „Z koparką wśród zwierząt” będzie pretekstem do dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań w temacie modernizacji infrastruktury i ekologii. Jego twórcy skupili się na wspieraniu umiejętności krytycznego, konstruktywnego myślenia u dzieci oraz na tym, aby aktywizować postawę obywatelską od najmłodszych lat i utrwalać pozytywne nastawienie do przyrody. Z kolei w spektaklu „Smocza Wieża” twórcy prosto, lecz niebanalnie ukazują problem przełamywania stereotypów oraz kwestię oceniania drugiego człowieka przez pryzmat wyglądu, pochodzenia czy religii.
Swoją premierę będzie miała też sztuka „Niesamowite przygody skarpetek” w reżyserii Małgorzaty Neczyperowicz i Ismeny Maślankiewicz. Reżyserki próbują uświadomić młodym widzom, jak piękne jest to, że każdy może mieć inne marzenia i dążenia, inną wrażliwość oraz inny sposób postrzegania świata. 
Instalacja rytualna „Smocze drzewo” pomoże tym najmłodszym rozstać się ze swoim smoczkiem. Stanowi pewną podpowiedź dla rodziców: może warto pomyśleć o tym momencie w życiu dziecka inaczej i uczynić z tego prawdziwy rytuał przejścia,  w którym to dziecko samo uwalnia swojego smoczka, pozwala mu odejść i żyć smoczym życiem…
Tegoroczna Pajdokracja to też niepowtarzalna szansa na spotkanie z zabawkami: znalezionymi, otrzymanymi, z różnych lat, a przede wszystkim z tymi bezdzietnymi, czyli takimi, którymi nikt się już nie bawi. Mikromuzeum Dzieciństwa: Gabinet małych osobliwości to zalążek przestrzeni, która ma rejestrować historię zabawki i zabawy, jak również pobudzać do kreatywności w tym obszarze.
Jednak wrzesień to nie koniec wspólnego doświadczania! W październiku zaprosimy m.in. do atelier fotograficznego Budka dla owadów, zobaczymy także instalację ekologiczno-teatralną „Plastic story”. 

Zapraszamy!

Szczegółowy program i opisy wydarzeń dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Wydarzenia
 na stronie CENTRUM KULTURY