Carnaval Sztukmistrzów

grafika przedstawia wiszącego mężczyznę, który żongluje białymi piłeczkami nad czarnym wiaderniem. Pod spodem widnieje napis CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW oraz data trwania tegorocznej edycji.

Lipcowe święto Carnavalu

Carnaval Sztukmistrzów  - 22-25 lipca 2021

Lublin, Stare Miasto i okolice

Wstęp na większość wydarzeń bezpłatna. Wybrane spektakle biletowane.

Scena Polska i UHF na Carnavalu Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów jak co roku pokazuje najlepszych polskich artystów cyrkowych. Także podczas tej edycji festiwalu zobaczymy 5 występów wybranych drogą konkursu na najlepszy pokaz buskerski. W programie nie zabraknie także Urban Highline Festival. To wszystko w dniach 22-25 lipca 2021 w Lublinie.

Scena polska – Konkurs buskerski

Pan Ząbek „Król Cyrku”

Spektakl nawiązuje do znanej wszystkim bajki „Król Lew”. W przedstawieniu poznajemy alternatywną historię bohatera, którego los potoczył się zupełnie inaczej i jako małe lwiątko trafił do cyrku. Później, już jako dorosły lew, staje się Królem. Cyrku i gwiazdą areny. Pan Ząbek wciela się w dyrektora cyrku,

którego celem jest przygotować i wyszkolić naszego bohatera na artystę i władcę estrady. Do odegrania postaci Króla Cyrku zapraszane są natomiast osoby z publiczności.

Kiedy: 22 lipca, godz. 20.00, 23 lipca, godz. 19.00, 24 lipca, godz. 18.00, 25 lipca, godz. 16.00
Gdzie:
Plac Po Farze

Mr & Mrs Frantic

Bajkowa opowieść o przyjaźni cyrkowej lalki z osobliwym klaunem. Ich spotkanie rozpoczyna się niefortunnymi próbami komunikacji i prowadzi do odkrycia niezwykłych talentów, takich jak manipulacja kryształową kulą, taniec z hula-hop, akrobatyczna gibkość czy poskramianie ognia. Wszystko to przeplata się z humorystycznymi skeczami. Zapraszamy Cię do niezwykłego świata na granicy realności, w którym logika nie zawsze ma sens i w którym przedmioty mogą ożywać… Do świata, w którym klaun i lalka mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi.
Kiedy: 22 lipca, godz. 19.00, 23 lipca, godz. 18.00, 24 lipca, godz. 17.00, 25 lipca, godz. 19.00

Gdzie: Plac Po Farze

Krzysztof Kostera

Krzysztof Kostera, absolwent Szkoły Cyrkowej w Julinku, zabiera nas w pełen dramaturgii świat cyrkowych umiejętności. Napięcie podczas spektaklu narasta wprost proporcjonalnie do trudności prezentowanych przez artystę sztuczek. Żonglerka piłkami i maczugami (do pięciu sztuk!) poprzedza coraz trudniejsze i efektowniejsze rzeczy jak żyrafa (wysoki monocykl) i żonglerkę na niej. W finale podziwiać będziemy artystę żonglującego trzema płonącymi toporami na szczycie wolnej drabiny ekwilibrystycznej. Przed nami cyrkowe umiejętności na najwyższym poziomie!

Kiedy: 22 lipca, godz. 18.00, 23 lipca, godz. 17.00, 24 lipca, godz. 20.00, 25 lipca, godz. 18.00

Gdzie: Plac Po Farze

Marcin Ex Styczyński „Plucie ogniem”

Odważny bohater w pomarańczowym stroju dzieli się sekretami najbardziej niebezpiecznej i tajemniczej formy sztuki – plucia ogniem. Podczas przedstawienia można podziwiać żonglowanie, triki polegające na kręceniu ogromnymi podpalonymi linami, połykanie ognia oraz konkurs nadmuchiwania balonów, mający pokazać, jak artyści cyrkowi mogą doskonalić swojego umiejętności. Całość zwieńczy popis specjalny Marcina Styczyńskiego oraz ulubiona część publiczności – plucie ogniem.

Kiedy: 22-25 lipca, godz. 21.00

Gdzie: Plac Po Farze

Człowiek Siano „Siano Show”

Familijny pokaz iluzji komediowej, w trakcie którego normą jest NIEMOŻLIWE! W interaktywnym przedstawieniu improwizacji taneczno-komediowej, zawierającym elementy akrobatyki, ukryta jest także zabawna historia. Pokaz przeznaczony dla publiczności z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Kiedy: 22 lipca, godz. 17.00, 23 lipca, godz. 20.00, 24 lipca, godz. 19.00, 25 lipca, godz. 17.00

Gdzie: Plac Po Farze

Urban Highline Festival

Urban Highline Festival to najstarszy festiwal highlinerów w Europie i największy oficjalny festiwal highline świata w przestrzeni miejskiej. To międzynarodowe święto odbywa się w Lublinie od 2009 roku i od tego czasu miasto odwiedziły tysiące highlinerów z 56 krajów świata. Widzowie obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich śmiałków, jednak dla uczestników z całego świata festiwal jest czymś dużo większym. Jesteśmy dumni, że wydarzenie o takiej skali odbywa się w Lublinie.

Kiedy: 22-24 lipca 2021, godz. 12.00-21.00, 25 lipca 12.00-20.00
Gdzie: Trybunał Koronny, Brama Krakowska– Ratusz, Centrum Spotkania Kultur – Lubelskie Centrum Konferencyjne
Urban Highline Festival powstanie przy wsparciu: Fundusze Europejskie - Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Lubelskie Smakuj Życie oraz Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wydatek współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”

Ponadto w programie:

Plac Litewski zagospodarują Race Horse Company z energetycznym spektaklem „Motosikai” pełnym pokręconego humoru i akrobatycznych sztuczek! Poetycki spokój udzieli się nam dzięki Les Chaussons Rouges z produkcją „Nadir”, w której grupa eksploruje tradycyjną sztukę chodzenia po stalowej linie. Atmosferę do czerwoności podgrzeje ogniowe widowisko „The Propane Punk Show” kolektywu MansterVille & Blackout Paradox. Czesi zagoszczą na zielonych terenach Browaru Perła, gdzie w ciągu dnia prowadzić będą animacje dla dzieci, a po zmroku zaprezentują widowiskowy spektakl w formule fireshow.

Do przestrzeni publicznych powrócą ulubieńcy widzów – buskerzy. Plac przed Centrum Kultury i Plac Łokietka zamienią się w sceny, na których zobaczymy show „Bubble Street Cirkus”, Matteo Galbusera, Rolando Rondinelliniego i Che Cirque.

Frunący nad głowami widzów akrobaci zawsze wywołują niezwykłe emocje i niezapomniane doznania estetyczne. Taniec na szarfach, akrobacje na kole cyrkowym, sztrabatach (pasy), linie czy trapezie to jedne z najbardziej zachwycających oblicz sztuki cyrkowej. Uczestnicy stworzonej w ramach Carnavalu przestrzeni aerialowej wezmą udział w szeregu warsztatów doskonalących ich umiejętności. Zwieńczeniem tych spotkań będzie spektakularny Aerial’owy JAM otwarty dla publiczności.

Wszystkie te wydarzenia są darmowe i nie wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Przypominamy, że nadal można kupić bilety na spektakle: StOïk” grupy Les GüMs – duetu współczesnych klaunów, którzy zaprezentują najpopularniejszy ze swoich spektakli, grany w całej Europie i wielokrotnie nagradzany (m.in. Lauréat Mim’off 2014, Prix du Groupe Geste(s) 2014) oraz „Der Lauf”, spektaklu – gry opartej na interakcji z publicznością. Bilety dostępne na stronie internetowej sztukmistrze.eu

Uwaga! Wszystkie wydarzenia Carnavalu Sztukmistrzów będą dostosowane do aktualnych obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią Covid-19.

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji

Partnerzy: Institut Français Pologne, Walonie-Bruxelles International, Fundacja Firmament, Arche Hotel Lublin, Elmax

Patroni medialni: TVP Polonia, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, e-teatr.pl.

Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW
PROGRAM

22-25.07 2021
Lublin, Stare Miasto |
Old Town


WYDARZENIA BEZPŁATNE

FREE EVENTS

CZWARTEK
THURSDAY | 22.07

Cały Dzień | „Cyrk i dziewczyna” Honoraty Drążyk – wystawa malarstwa | Arche Hotel Lublin
All day | Honorata Drążyk’s “The circus and the girl” – exhibition of paintings | Arche Hotel Lublin

12.0021.00 Urban Highline Festival | Trybunał Koronny / Brama Krakowska – Ratusz / Centrum Spotkania Kultur – Lubelskie Centrum Konferencyjne
Urban Highline Festival | The Crown Tribunal / Krakowska Gate – The City Hall / Centre for the Meeting of Cultures – Lublin Conference Centre

16.0020.00 Spotkania AeriaLove | Scena powietrzna na Błoniach pod Zamkiem
AeriaLove Performances and Workshops | Aerial Stage in Błonia near the Castle

17.00 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

17.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Człowiek Siano „Siano Show” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Człowiek Siano „Siano Show” | Po Farze Square

18.00 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

18.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Krzysztof Kostera | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Krzysztof Kostera | Po Farze Square

19.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Mr & Mrs Frantic | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Mr & Mrs Frantic | Po Farze Square

19.30 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

20.00 Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” „Przyjaciele Sztukmistrza” | Plac Litewski
“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre “The Magcian’s friends” | Litewski Square

20.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Pan Ząbek „Król cyrku | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Pan Ząbek “The Circus King” | Po Farze Square

20.30 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

21.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Marcin „Ex” Styczyński „Plucie Ogniem” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Marcin “Ex” Styczyński “Fire Breathing Show” | Po Farze Square


PIĄTEK
FRIDAY | 23.07

Cały Dzień | „Cyrk i dziewczyna” Honoraty Drążyk – wystawa malarstwa | Arche Hotel Lublin
All day | Honorata Drążyk’s “The Circus and the girl” – exhibition of paintings | Arche Hotel Lublin

10.3021.00 Urban Highline Festival | Trybunał Koronny / Brama Krakowska – Ratusz / Centrum Spotkania Kultur – Lubelskie Centrum Konferencyjne
Urban Highline Festival | The Crown Tribunal / Krakowska Gate – The City Hall / Centre for the Meeting of Cultures – Lublin Conference Centre

11.0018.00 Spotkania AeriaLove | Scena powietrzna na Błoniach pod Zamkiem
AeriaLove Performances and Workshops | Aerial Stage in Błonia near the Castle

17.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum” | Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

17.00 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “THE LOSER” | Square by the Centre for Culture

17.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Krzysztof Kostera | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Krzysztof Kostera | Po Farze Square

18.00 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

18.00 Che Cirque „Aide-moi” | Plac Łokietka
Che Cirque “Help me” | Łokietka Square

18.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Mr & Mrs Frantic | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Mr & Mrs Frantic | Po Farze Square

19.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum” | Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

19.00 Race Horse Company „Motosikai” | Plac Litewski
Race Horse Company “Motosikai” | Litewski Square

19.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Pan Ząbek „Król cyrku” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Pan Ząbek “The Circus King” | Po Farze Square

19.30 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Łokietka Square

20.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Człowiek Siano „Siano Show” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Człowiek Siano “Siano Show” | Po Farze Square

20.30 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

21.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Marcin „Ex” Styczyński „Plucie Ogniem” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Marcin “Ex” Styczyński “Fire Breathing Show” | Po Farze Square


SOBOTA
SATURDAY | 24.07

Cały Dzień | „Cyrk i dziewczyna” Honoraty Drążyk – wystawa malarstwa | Arche Hotel Lublin
All day | Honorata Drążyk’s “The Circus and the girl” – exhibition of paintings | Arche Hotel Lublin

10.3021.00 Urban Highline Festival | Trybunał Koronny / Brama Krakowska – Ratusz / Centrum Spotkania Kultur – Lubelskie Centrum Konferencyjne
Urban Highline Festival | The Crown Tribunal / Krakowska Gate – The City Hall / Centre for the Meeting of Cultures – Lublin Conference Centre

11.0018.00 Spotkania AeriaLove | Scena powietrzna na Błoniach pod Zamkiem
AeriaLove Performances and Workshops | Aerial Stage in Błonia near the Castle

13.0018.00 Parada, warsztaty, animacja rzeźb interaktywnych – MansterVille | Perła – Browary Lubelskie S.A. – Bernardyńska 15
13.00-18.00 Parade, workshops, interactive sculptures– MansterVille | Perła – Lublin Breweries S.A. – Bernardyńska 15

16.00 Les Chaussons Rouges „Nadir” | Plac Litewski
Les Chaussons Rouges “Nadir” | Litewski Square

16.00 Che Cirque „Aide-moi” | Plac Łokietka
Che Cirque “Help me” | Łokietka Square

16.00 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

17.00 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

17.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum” | Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

17.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Mr & Mrs Frantic | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Mr & Mrs Frantic | Po Farze Square

18.00 Les Chaussons Rouges „Nadir” | Plac Litewski
Les Chaussons Rouges “Nadir” | Litewski Square

18.00 Che Cirque „Aide-moi” | Plac Łokietka
Che Cirque “Help me” | Łokietka Square

18.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Pan Ząbek „Król cyrku” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Pan Ząbek “The Circus King” | Po Farze Square

18.30 Matteo Galbusera „THE LOSER” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

19.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum”| Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

19.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Człowiek Siano „Siano Show” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Człowiek Siano “Siano Show” | Po Farze Square

19.30 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

20.00 Race Horse Company „Motosikai” | Plac Litewski
Race Horse Company “Motosikai” | Litewski Square

20.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Krzysztof Kostera | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Krzysztof Kostera | Po Farze Square

20.00 Aerial Jam – pokaz | Scena Powietrzna na Błoniach pod Zamkiem
Aerial Jam – performance | Aerial Stage in Błonia near the Castle

21.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Marcin „Ex” Styczyński „Plucie Ogniem” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Marcin “Ex” Styczyński “Fire Breathing Show” | Po Farze Square

22.00 MansterVille & Blackout Paradox „The Propane Punk Show” | Perła – Browary Lubelskie S.A. – Bernardyńska 15
MansterVille & Blackout Paradox “The Propane Punk Show” | Perła – Lublin Breweries S.A. - Bernardyńska 15


NIEDZIELA
SUNDAY | 25.07


Cały Dzień | „Cyrk i dziewczyna” Honoraty Drążyk – wystawa malarstwa | Arche Hotel Lublin
All day | Honorata Drążyk’s “The Circus and the girl” – exhibition of paintings | Arche Hotel Lublin

10.0020.00 Urban Highline Festival | Trybunał Koronny / Brama Krakowska – Ratusz / Centrum Spotkania Kultur – Lubelskie Centrum Konferencyjne
Urban Highline Festival | The Crown Tribunal / Krakowska Gate – The City Hall / Centre for the Meeting of Cultures – Lublin Conference Centre

11.0014.00 Spotkania AeriaLove | Scena powietrzna na Błoniach
AeriaLove Performances and Workshops | Aerial Stage in Błonia near the Castle

13.0018.00 Parada, warsztaty, animacja rzeźb interaktywnych – MansterVille | Perła – Browary Lubelskie S.A. – Bernardyńska 15
Parade, workshops, interactive sculptures– MansterVille | Perła – Lublin Breweries S.A. Bernardyńska 15

16.00 Les Chaussons Rouges „Nadir” | Plac Litewski
Les Chaussons Rouges “Nadir” | Litewski Square

16.00 Matteo Galbusera „The Loser” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

16.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Pan Ząbek „Król cyrku” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Pan Ząbek “The Circus King” | Po Farze Square

16.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum” | Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

17.00 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus” | Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

17.00 Che Cirque „Aide-moi” | Plac Łokietka
Che Cirque “Help me” | Łokietka Square

17.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Człowiek Siano „Siano Show” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Człowiek Siano “Siano Show” | Po Farze Square

18.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Krzysztof Kostera | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Krzysztof Kostera | Po Farze Square

18.00 Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum” | Plac Łokietka
Rolando Rondinelli “Tip Tap Poum” | Łokietka Square

18.30 Matteo Galbusera „The Loser” | Plac przed Centrum Kultury
Matteo Galbusera “The Loser” | Square by the Centre for Culture

19.00 Che Cirque „Aide-moi” | Plac Łokietka
Che Cirque “Aide-moi” | Łokietka Square

19.00 Les Chaussons Rouges „Nadir” | Plac Litewski
Les Chaussons Rouges “Nadir” | Litewski Square

19.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Mr & Mrs Frantic | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Mr & Mrs Frantic | Po Farze Square

19.30 Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus”| Plac przed Centrum Kultury
Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” | Square by the Centre for Culture

21.00 SCENA POLSKA – Konkurs buskerski – Marcin „Ex” Styczyński „Plucie Ogniem” | Plac po Farze
Polish Artists – Busking contest – Marcin “Ex” Styczyński “Fire Breathing Show” | Po Farze Square

21.00 MansterVille & Blackout Paradox „The Propane Punk Show” | Perła – Browary Lubelskie S.A. – Bernardyńska 15
MansterVille & Blackout Paradox “The Propane Punk Show” | Perła – Lublin Breweries S.A. Bernardyńska 15


WYDARZENIA PŁATNE
PAID EVENTS

Bilety do kupienia za pośrednictwem aplikacji Going.
Tickets can be purchased via the mobile app Going.

CZWARTEK
THURSDAY | 22.07
21.00 Les GüMs “StOïk” | Błonia pod Zamkiem
Les GüMs “StOïk” | Błonia near the Castle

PIĄTEK
FRIDAY | 23.07

21.00 Les GüMs “StOïk” | Błonia pod Zamkiem
Les GüMs “StOïk” | Błonia near the Castle


SOBOTA
SATURDAY | 24.07
21.00 Vélocimanes Associés/Le Cirque du Bout du Monde „Der Lauf” | Błonia pod Zamkiem
Vélocimanes Associés/Le Cirque du Bout du Monde “Der Lauf” | Błonia near the Castle


NIEDZIELA
SUNDAY | 25.07
20.00 Vélocimanes Associés / Le Cirque du Bout du Monde „Der Lauf” | Błonia pod Zamkiem
Vélocimanes Associés/Le Cirque du Bout du Monde “Der Lauf” | Błonia near the Castle

 

KLUB FESTIWALOWY I STREFA FOOD TRUCK | Błonia pod Zamkiem
FESTIVAL CLUB AND FOOD TRUCK ZONE | Błonia near the Castle

CZWARTEK
THURSDAY, 22.07

16.00–2.00 Klub Festiwalowy „Bar Żongler” | “Juggler Bar” – Festival Club
16.00–2.00 Strefa Food Truck | Food Truck Zone
22.002.00 After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat! | After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat!

 

PIĄTEK
FRIDAY, 23.07

11.00–2.00 Klub Festiwalowy „Bar Żongler” | “Juggler Bar” – Festival Club
11.00–2.00 Strefa Food Truck | Food Truck Zone
22.002.00 After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat! | After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat!


SOBOTA

SATURDAY | 24.07

11.00–2.00 Klub Festiwalowy „Bar Żongler” | “Juggler Bar” – Festival Club
11.00–2.00 Strefa Food Truck | Food Truck Zone
22.002.00 After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat! | After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat!

 

NIEDZIELA
SUNDAY | 25.07

11.00–2.00 Klub Festiwalowy „Bar Żongler” | “Juggler Bar” – Festival Club
11.00–2.00 Strefa Food Truck |
Food Truck Zone
22.00–2.00 After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat! | After Party Dj Taki Mały Lew aka Ganz Privat!

 

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW
OPISY SPEKTAKLI

22-25.07 2021
Lublin, Stare Miasto
12. edycja Carnavalu Sztukmistrzów przebiegnie pod znakiem powrotu do korzeni. W nowej, pandemicznej rzeczywistości postaramy się wykreować przestrzeń dla nieskrępowanego karnawałowego ducha miejskiego święta. Na Błonia pod Zamkiem powróci strefa festiwalowa, gdzie w Namiocie cyrkowym zobaczymy spektakl „StOïk” grupy Les GüMs – duetu współczesnych klaunów i belgijską produkcję „Der Lauf”, opartą na interakcji z publicznością. Plac Litewski zagospodarują Race Horse Company z energetycznym spektaklem „Motosikai” pełnym pokręconego humor i akrobatycznych sztuczek! Poetycki spokój udzieli się nam dzięki Les Chaussons Rouges z produkcją „Nadir”, w której grupa eksploruje tradycyjną sztukę chodzenia po stalowej linie. Atmosferę do czerwoności podgrzeje ogniowe widowisko „The Propane Punk Show” kolektywu MansterVille & Blackout Paradox. Czesi zagoszczą na terenie Browaru Perła, gdzie w ciągu dnia prowadzić będą animacje dla publiczności, a po zmroku zaprezentują widowiskowy spektakl w formule fireshow. Do przestrzeni publicznych powrócą ulubieńcy widzów – buskerzy. Plac przed Centrum Kultury i Plac Łokietka zamienią się w sceny, na których zobaczymy show „Bubble Street Cirkus”, Matteo Galbusera, Rolando Rondinelliniego i Che Cirque. Rodzimi artyści zaprezentują się w ramach Sceny Polskiej na Placu po Farze. Po raz pierwszy na Carnavale Sztukmistrzów wystąpią z pokazami w formule konkursowej. W szranki na śmiechy, gagi i sztuczki zmierzą się Pan Ząbek, Człowiek „Siano”, plujący ogniem Marcin Ex Styczyński, duet Mr & Mrs Frantic i Krzysztof Kostera. Na Błoniach pod Zamkiem zagości klub festiwalowy i wesoła ekipa cyrkowego Baru „Żongler”. Nowością będą Spotkania AeriaLove – spotkanie amatorów i profesjonalistów tańca i akrobatyki powietrznej. Nie zabraknie również highlinerów – 13 edycja Urban Highline Festiwal powróci z taśmami do znanych przestrzeni w mieście.

Życzę wszystkim udanej zabawy!

Rafał Sadownik

Dyrektor artystyczny festiwalu

SPEKTAKLE SCENICZNE

Vélocimanes Associés / Le Cirque du Bout du Monde „Der Lauf”

Kraj: Belgia
Czas trwania: 55’
Wiek: 8+
Język: polski, wykorzystanie tekstu pisanego

żonglerka, manipulacja przedmiotami

Der Lauf to eksperymentalny i interaktywny spektakl, w którym publiczność odgrywa bardzo ważną rolę. Żongler z wiadrem na głowie na ślepo rozpoczyna serię eksperymentów. Przed nami pięć krótkich i absurdalnych etiud żonglerskich, w których publiczność staje się jedynym przewodnikiem poruszającego się w ciemności artysty. Nic nie może zmienić biegu wydarzeń... z wyjątkiem widzów.

Spektakl zorganizowany przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International.

Kiedy: 24 lipca, godz. 21.00, 25 lipca, godz. 20.00, godz. 20.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Bilety do kupienia za pośrednictwem aplikacji Going.

Les GüMs „StOïk”

Kraj: Francja
Czas trwania: 60’
Wiek: 5+
Język: bez słów

komedia, duet mimów, akrobatyka

Przedstawiamy Panią i Pana Nikt. On jest wysoki, chudy jak tyczka i ma dobre serce. Ona jest drobna, energiczna i rozgoryczona jednocześnie. Jest też lekko oderwana od świata, wszystko dzieje się gdzieś poza nią. Obydwoje nie posiadają niczego. Wchodzą na scenę prostą, wręcz surową. Zawsze starają się być jak najlepsi, tym bardziej kiedy im się nie udaje. Mieszanka cyrku, klaunady i muzyki tworzy poetycki misz-masz i oczarowuje widownię.

Spektakl zorganizowany przy wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie.

Kiedy: 22 lipca i 23 lipca, godz. 21.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Bilety do kupienia za pośrednictwem aplikacji Going.

 

SPEKTAKLE ULICZNE

Cie des Chaussons Rouges „Nadir”

Kraj: Francja
Czas trwania: 30’

Wiek: 5+
Język: bez słów

chodzenie po linie

Na spektakl składa się seria „kontemplacji” na stalowych linach, z którymi mierzą się bohaterowie. Znajdują się na krawędzi światów, zawieszeni w czasie. Przed nimi rozpościera się horyzont, enigmatyczna linia między niebem a ziemią. Rozwijają skrzydła, szybują ku niebu. Potem znów lądują, ale lądowanie to tylko początek kolejnej podróży. Prowadzi ich wyobraźnia, która nie zna granic.

*Spektakl zorganizowany przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International.
Kiedy: 24 lipca, godz. 16.00, 18.00, 25 lipca, godz. 16.00, 19.00

Gdzie: Plac Litewski

Race Horse Company „Motosikai”

Kraj: Finlandia
Czas trwania: 40’

Wiek: dla wszystkich

Język: bez słów

akrobatyka teeterboard, żonglerka

Motosikai z niepohamowaną energią realizują wymagające niezwykłych umiejętności, przepełnione absurdem i humorem sceny akcji. Trzej fińscy akrobaci szybują w przestworzach niczym superbohaterowie, podczas gdy widzowie z zapartym tchem obserwują ich wyczyny i… modlą się o bezpieczne lądowanie. Spektakl zawiera wiele charakterystycznych dla Race Horse Company elementów, takich jak akrobatyka na teeterboard i piłkach gimnastycznych. Pokręcony humor, niekończące się sztuczki akrobatyczne i czysta energia.

Kiedy: 23 lipca (piątek), godz. 19.00, 24 lipca (sobota), godz. 20.00

Gdzie: Plac Litewski

MansterVille & Blackout Paradox „The Propane Punk Show”

Kraj: Czechy
Czas trwania: 40’
Język: bez słów
Wiek: 5+
nowy cyrk, akrobatyka, trapezy, taniec ognia

MansterVille to ognisty, punkowy park rozrywki „na petardzie”. Przed Wami niezwykle spektakularny, widowiskowy pokaz akrobatyczno-ogniowy. Szykujcie się na zapierające dech w piersiach ewolucje i efekty pirotechniczne na 5 metrowym diabelskim kole. To pełne energii i nieoczekiwanych zwrotów akcji widowisko sprawi, że zapragniecie przyłączyć się do punkowej rebelii! W ciągu dnia artyści zapraszają do odwiedzenia swojego ognistego miasteczka, w którym czeka mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.

Kiedy: 24 lipca, godz. 22.00, 25 lipca, godz. 21.00

Gdzie: Tereny zielone Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15 w Lublinie

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN i Fundacja Sztukmistrze „Przyjaciele Sztukmistrza”

Kraj: Polska
Czas trwania: 60’
Wiek: bez ograniczeń
Język: polski

akrobatyka, żonglerka, manipulacja przedmiotami

Spektakl inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. W cyrkowej konwencji snuta jest opowieść o bohaterach Singerowskich opowiadań i o tym co bezpowrotnie zniknęło w „Wielkiej Katastrofie”. Nieprzypadkowa jest oprawa muzyczna widowiska bazująca na twórczości artystów, którzy mając świadomość swoich korzeni, inspirowali się dziedzictwem żydowskim lub buntowali przeciwko niemu. Muzyków, Jaszę Mazura i artystów spektaklu łączy bycie „sztukmistrzem”, ze wszystkimi dobrodziejstwami i przekleństwami tego zawodu.
Kiedy: 22 lipca, godz. 20.00
Gdzie: Plac Litewski

Matteo Galbusera „THE LOSER”

Kraj: Włochy

Czas trwania: 45’
Wiek: 6+
Język: bez słów

Klaunada

Światowej klasy aktor i artysta nowocyrkowy, który od lat prezentuje na całym świecie spektakle łączące absurd i komedię uliczną. Do Lublina przywiezie show pełne klaunady i absurdalnego poczucia humoru. Spotkamy samotnego i sfrustrowanego pracownika poczty, który w każdą niedzielę oddaje się swojemu hobby – wędkarstwu. Zajęcie to przywraca mu wewnętrzną równowagę i pozwala odnaleźć sens istnienia. A pod wpływem radia, które towarzyszy mu w jego wędkarskich przygodach, przekształca się w odnoszącego sukcesy tenisistę lub odgrywa inne wesołe role.
Kiedy: 22-23 lipca, godz. 17.00, 19.30, 25-26 lipca, godz. 16.00, 18.30

Gdzie: plac przed Centrum Kultury

Rolando Rondinelli „Tip Tap Poum”

Kraj: Argentyna
Czas trwania: 35’
Wiek: bez ograniczeń
Język: bez słów

klaunada, teatr gestu
Tip Tap Poum to spektakl muzyczny bez słów, za to z elementami teatru fizycznego oraz stepowania. Poznamy ekscentryczną postać, która zarazi nas entuzjazmem poprzez taniec i spontaniczny koncert wykonany przy użyciu garnków, łyżek, spodków i innych przedmiotów, z których jest w stanie wydobyć radosne, intensywne dźwięki. Temu oryginalnemu, innowacyjnemu i interaktywnemu przedstawieniu nie sposób się oprzeć – widzowie, zarówno duzi, jak i mali zostaną wkręceni w karuzelę śmiechu! Szaleństwo i wesoła zabawa nie będą miały końca!
Kiedy: 23-24 lipca, godz. 17.00, 19.00, 25 lipca, godz. 16.00, 18.00.

Gdzie: Plac Łokietka

Juriy Longhi „Bubble Street Cirkus”

Kraj: Włochy
Czas trwania: 30’
Wiek: bez ograniczeń

Język: angielski

żonglerka, chodzenie na linie

„Bubble Street Cirkus” to połączenie specjalizacji w żonglerce i balanserce z ciągłymi eksperymentami na żywo, przy udziale publiczności. W tym pełnym energii pokazie spontaniczność i żywiołowość mieszają się z pewnością siebie i mistrzostwem wynikającym z wieloletniego doświadczenia. Gra oparta na aktywnym udziale publiczności i empatycznym budowaniu relacji oraz poszukiwanie technicznej wirtuozerii w dyscyplinach cyrkowych to główne składniki tego żywiołowego i dynamicznego spektaklu. Nietuzinkowe przedstawienie zaangażuje, zadziwi i rozbawi do łez widzów w każdym wieku.
Kiedy: 22-23 lipca, godz. 18.00, 20.30, 24-25 lipca, godz. 17.00, 19.30.
Gdzie: plac przed Centrum Kultury

Che Cirque & Theater “Help-me”
Kraj: Belgia
Czas trwania: 45’
Wiek: bez ograniczeń
Język: bez słów

rower, klaunada, teatr lalki

Spektakl z dużą dawką humoru i czułości, inspirowany rzeczywistością. To nienachalna historia spotkania dwóch wyrzutków. Chociaż życie na ulicy jest trudne, oni zachowują radość życia, błysk w oku, miłość do innych i nadzieję, że ich los się odmieni.
Kiedy: 23 lipca, godz. 18.00, 24 lipca, godz. 16.00, 18.00, 25 lipca, godz. 17.00, 19.00

Gdzie: Plac Łokietka

SCENA POLSKA – KONKURS BUSKERSKI


Pan Ząbek „Król Cyrku”

Kraj: Polska
Czas trwania: 30’
Wiek: bez ograniczeń
Język: polski

klaunada i iluzja

Spektakl nawiązuje do znanej wszystkim bajki „Król Lew”. W przedstawieniu poznajemy alternatywną historię bohatera, którego los potoczył się zupełnie inaczej i jako małe lwiątko trafił do cyrku. Później, już jako dorosły lew, staje się Królem Cyrku i gwiazdą areny. Pan Ząbek wciela się w dyrektora cyrku, którego celem jest przygotować i wyszkolić naszego bohatera na artystę i władcę estrady. Do odegrania postaci Króla Cyrku zapraszane są natomiast osoby z publiczności.

Kiedy: 22.07, godz. 20.00, 23.07, godz. 19.00, 24.07 godz. 18.00, 25.07 godz. 16.00
Gdzie: Plac po Farze

Mr & Mrs Frantic

Kraj: Polska
Czas trwania: 30 min
Wiek: bez ograniczeń

Język: bez słów

Klaunada, hula hoop, muzyka na żywo

Bajkowa opowieść o przyjaźni cyrkowej lalki z osobliwym klaunem. Ich spotkanie rozpoczyna się niefortunnymi próbami komunikacji i prowadzi do odkrycia niezwykłych talentów, takich jak manipulacja kryształową kulą, taniec z hula-hop, akrobatyczna gibkość czy poskramianie ognia. Wszystko to przeplata się z humorystycznymi skeczami. Zapraszamy Cię do niezwykłego świata na granicy realności, w którym logika nie zawsze ma sens i w którym przedmioty mogą ożywać… Do świata, w którym klaun i lalka mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi.
Kiedy: 22 lipca, godz. 19.00, 23 lipca godz. 18,00, 24 lipca godz.17.00, 25.07 godz. 19.00
Gdzie: Plac po Farze

Krzysztof Kostera

Kraj: Polska
Czas trwania: 25’
Wiek: bez ograniczeń
Język: bez słów

Żonglerka, akrobatyka na drabinie

Krzysztof Kostera, absolwent Szkoły Cyrkowej w Julinku, zabiera nas w pełen dramaturgii świat cyrkowych umiejętności. Napięcie podczas spektaklu narasta wprost proporcjonalnie do trudności prezentowanych przez artystę sztuczek. Żonglerka piłkami i maczugami (do pięciu sztuk!) poprzedza coraz trudniejsze i efektowniejsze rzeczy jak żyrafa (wysoki monocykl) i żonglerkę na niej. W finale podziwiać będziemy artystę żonglującego trzema płonącymi toporami na szczycie wolnej drabiny ekwilibrystycznej. Przed nami cyrkowe umiejętności na najwyższym poziomie!

Kiedy: 22 lipca, godz. 18.00, 23 lipca, godz. 17.00, 24 lipca godz. 20.00, 25 lipca godz. 18.00
Gdzie: Plac po Farze

Marcin Ex Styczyński „Plucie ogniem”

Kraj: Polska
Czas trwania: 30’
Wiek: bez ograniczeń
Język: polski

Plucie ogniem, fireshow

Odważny bohater w pomarańczowym stroju dzieli się sekretami najbardziej niebezpiecznej i tajemniczej formy sztuki – plucia ogniem. Podczas przedstawienia można podziwiać żonglowanie, triki polegające na kręceniu ogromnymi podpalonymi linami, połykanie ognia oraz konkurs nadmuchiwania balonów, mający pokazać, jak artyści cyrkowi mogą doskonalić swojego umiejętności. Całość zwieńczy popis specjalny Marcina Styczyńskiego oraz ulubiona część publiczności – plucie ogniem.
Kiedy: 22-25 lipca, godz. 21.00
Gdzie: Plac po Farze

Człowiek Siano „Siano Show”

Kraj: Polska
Czas trwania: 25’
Wiek: bez ograniczeń
Język: polski

Iluzja, breakdance

Familijny pokaz iluzji komediowej, w trakcie którego normą jest NIEMOŻLIWE! W interaktywnym przedstawieniu improwizacji taneczno-komediowej, zawierającym elementy akrobatyki, ukryta jest także zabawna historia. Pokaz przeznaczony dla publiczności z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Kiedy: 22 lipca godz.17.00, 23 lipca, godz. 20.00, 24 lipca godz. 19.00, 25 lipca, godz. 17.00
Gdzie: Plac po Farze

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Urban Highline Festival

Urban Highline Festival to najstarszy festiwal highlinerów w Europie i największy oficjalny festiwal highline świata w przestrzeni miejskiej. To międzynarodowe święto odbywa się w Lublinie od 2009 roku i od tego czasu miasto odwiedziły tysiące highlinerów z 56 krajów świata. Widzowie obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich śmiałków, jednak dla uczestników z całego świata festiwal jest czymś dużo większym. Jesteśmy dumni, że wydarzenie o takiej skali odbywa się w Lublinie.
Kiedy: 22 lipca, godz.12.00-21.00, 23-24 lipca, godz. 10.30-21.00, 25 lipca, godz.10.00-20.00
Gdzie: Trybunał Koronny - Brama Krakowska, Centrum Spotkania Kultur - Lubelskie Centrum Konferencyjne

Spotkania AeriaLove

Dyscypliny aerialowe takie jak taniec na szarfach, akrobacje na kole cyrkowym, sztrabatach (pasy), linie czy trapezie to jedne z najbardziej zachwycających oblicz sztuki cyrkowej. Frunący nad głowami widzów akrobaci zawsze wywołują niezwykłe emocje i niezapomniane doznania estetyczne. Stworzona w ramach Carnavalu przestrzeń aerialowa to miejsce doskonalenia warsztatu dla artystów zajmujących się tańcem i akrobatyka powietrzną. Zwieńczeniem spotkań będzie pokaz umiejętności otwarty dla publiczności, którego uczestnicy zaprezentują popisy akrobatyki i tańca w powietrzu.

Kiedy:
22 lipca, godz. 16.00-20.00, 23-24 lipca, godz. 11.00-18.00, 25 lipca, godz.11.00-14.00
24 lipca, godz. 20.00 - pokaz Aerial Jam
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Strefa Food Truck

Przed spektaklem lub po spektaklu zapraszamy do strefy chilloutu na Błonia pod Zamkiem. To niezobowiązująca przestrzeń relaksu, w której będzie można odpocząć i posmakować specjałów, którymi raczyć nam będą wesołe ekipy z food trucków. Niektóre busy to zupełna nowość, inne – wasi ulubieńcy z poprzednich lat. Coś smacznego na ząb znajdą dla siebie weganie, jak i miłośnicy klasycznych burgerów, nie zabraknie też słodkich przekąsek.
Kiedy: 22 lipca, godz. 16.00-2.00, 23-25 lipca, godz.11.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Klub festiwalowy

Klub festiwalowy pod banderą sławnego baru „Żongler”, zaprosi was na strawę artystyczną.

Gdy po spektaklach wciąż będzie wam mało cyrku i zabawy – tu znajdziecie dokładkę. Oprócz After Party możecie liczyć na spontaniczne pokazy artystów festiwalu. Bar Żongler to obwoźny stragan z dobrą zabawą. Stworzony z potrzeby dawania radości, jest miejscem przyjaznym dla każdego, kto je odwiedza. Tu za dnia odpoczniesz przed eksplorowaniem kolejnych atrakcji festiwalu, a wieczorem zaznasz tanecznych figli i barowej ekwilibrystyki.
Kiedy: 22 lipca, godz.16.00-2.00, 23-25 lipca, godz. 11.00-2.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Wystawa „Cyrk i dziewczyna”
„Cyrk i dziewczyna” to cykl prac malarskich z ostatnich 3 lat.
Artystka rozwijała w tym czasie zainteresowanie sztuką portretową i sposobami przedstawiania twarzy na przestrzeni różnych epok i stylów. Twarz traktowana realistycznie, symbolicznie, jako komunikat o niematerialnej stronie człowieczeństwa, obiekt sam w sobie – każdy z tych sposobów reprezentacji ludzkiego oblicza wniósł coś ważnego do jej postrzegania portretu. Ale dopiero ich połączenie, nierozerwalność fizyczności i emocji, jest czymś, co chciała uchwycić. Wszystko to – a nawet więcej – odnalazła w cyrku.
Wernisaż wystawy „Cyrk i dziewczyna” Honoraty Drążyk
Kiedy: 22.lipca, godz. 17.00
Gdzie: Arche Hotel Lublin, ul. Zamojska 30