Lato w Bibliotece – zajęcia dla dzieci VII/VIII
![]() | Lato w MBP lipiec- sierpień 2020 r. |
Wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie w tym roku odbędą się przeważnie w przestrzeni wirtualnej.
Jak zawsze nasza oferta kulturalno-edukacyjna będzie zróżnicowana pod względem treści i zadań, ale dostępna na głównej stronie Facebooka MBP oraz stronach poszczególnych filii.
Na co chcielibyśmy zwrócić uwagę dzieci?
- W ofercie będzie można znaleźć publikowane posty związane z literaturą, a skierowane do dzieci i młodzieży.
- Przygotowaliśmy warsztaty literacko-plastyczne na podstawie literatury podróżniczej dla dzieci, prezentacje poszczególnych Regionów Polski, czy wirtualną podróż na pokładzie transatlantyckiego statku polskiego M/S Batory. Efektem końcowym spotkań z historycznym statkiem będzie powstanie rodzinnego albumu podróży. Zajęcia „B jak Batory” będą zorganizowane w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez: niepodlegla.gov.pl
- W czasie innych zajęć literacko-plastycznych zaprosimy do Klubu Detektywów
- z Sherlockiem Holmesem i innymi znanymi detektywami z literatury dziecięcej i młodzieżowej.
- Zaproponujemy własnoręczne stworzenie przez czytelników, interaktywnej książki - lapbooka - (Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat), lub tworzenie książki pt. Bursztynowa biblioteka. Instrukcje wykonania będą podawane w mailu po zgłoszeniu do filii chęci uczestnictwa w zajeciach.
- Na bazie niezwykle bogatej literatury popularnonaukowej znajdującej się w naszych bibliotekach, dzieci będą poznać najbardziej zdumiewające tajemnice nauki. Dzięki eksperymentom poznają świat nauki i poprzez zabawę wzbogacą swoją wiedzę.
- Dwie placówki zaproponują konkursy plastyczne, kolejne dwie przygotowały zagadki i rebusy, quizy i łamigłówki literackie.
- Biblio przygotowało warsztaty plastyczne poświęcone wybranym malarzom polskim i zagranicznym.
- Niektóre spotkania online wprowadzą w ekologiczny styl życia i ochronę środowiska.
- Jedna z placówek proponuje zajęcia „Pasieka w bibliotece” uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy pszczelarza, środowiskiem, w którym pszczoły żyją i pracują.
- Pojawią się kreatywne tutoriale plastyczne
- Udostępnimy linki do krótkometrażowych bajek, ale też zaoponujemy cykl prelekcji filmowych o historii kina, czy stworzenie własnej animacji.
- Biblioteka na poziomie zaprosi w sierpniu do gry terenowej opartej na motywach mitologii słowiańskiej i legendach. W zabawie mogą wziąć udział dzieci w wieku szkolnym, oraz całe rodziny.
- Na stronie internetowej biblioteki mbp.lublin.pl można już znaleźć cały harmonogram zajęć, ze wskazaniem kiedy i o której godzinie są wstawiane posty, a także linki do poszczególnych stron facebookowych.
I ty zostań naukowcem! - zajęcia online dla dzieci
Wakacje w Filii nr 2 przebiegną pod hasłem niezwykłych eksperymentów, które pomogą poznać najbardziej zdumiewające tajemnice nauki. Wybraliśmy te z nich, które mogą stać się okazją do zorganizowania wyjątkowo oryginalnych warsztatów łączących zabawę z edukacją. Któż nie chciałby stworzyć własnego wulkanu czy galaktycznej masy? Inspiracją do przeprowadzanych doświadczeń była niezwykle bogata literatura popularnonaukowa dla dzieci znajdująca się w naszej bibliotece. Dzięki tajemniczym eksperymentom poznamy zdumiewający świat nauki i wzbogacimy naszą wiedzę.
- 08 lipca, godz. 11.00 - Smocze zakładki do książek
- 15 lipca, godz. 11.00 - Super-wybuchowa mikstura plus sekret tańczących rodzynek.
- 22 lipca, godz. 11.00 - Lśniące gwiazdki z kryształów
- 29 lipca, godz. 11.00 - Szklana orkiestra
- 05 sierpnia, godz. 11.00 - Skaczące jajko
- 12 sierpnia, godz. 11.00 - Najstarszy telefon na świecie
- 19 sierpnia, godz. 11.00 - Latający poduszkowiec
- 26 sierpnia, godz. 11.00 - Magiczna masa galaktyczna
Wakacje inne niż wszystkie
W każdy sierpniowy poniedziałek i piątek publikowane będą posty związane z literaturą skierowane do dzieci i młodzieży.
Wakacje z Plastusiem - konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym
Jeśli wakacje to gdzie... - konkurs plastyczny dla dzieci z klas I - III
Cele konkursu:
-rozwijanie wyobraźni, pomysłowości,
-prezentacja twórczości dziecięcej szerszej publiczności,
-kształtowanie wrażliwości estetycznej.
Regulamin konkursu:
Prace będą oceniane w trzech kategoriach: 3-4 lata, 5-6 lat oraz dzieci z klas I-III.
Każda praca może mieć tylko jednego autora i musi być czytelnie podpisana na odwrocie (imię i nazwisko dziecka, wiek, rok urodzenia, nr telefonu).
Prace należy wykonać w technice rysunkowej lub malarskiej (płaskiej).
Format prac: A4
Prace należy dostarczyć do 31 sierpnia 2020r. na adres:
Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
ul. Krańcowa 106
20-320 Lublin
Autorom najciekawszych prac zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy,
Prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w MBP w Lublinie.
Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się we wrześniu, o dokładnej dacie uczestnicy konkursu zostaną poinformowani.
„Podróżuj z nami online” - warsztaty literacko-plastyczne na podstawie literatury podróżniczej dla dzieci.
2, 9, 16, 23, 30 lipca, godz. 10.00 - 10.30
Filia nr 19
Lapbook rodzinny
lipiec - sierpień
Wykorzystując lapbook – interaktywną książkę stwarzaną każdego dnia w domu naszych czytelników - zapraszamy do świetnej zabawy dla wszystkich członków rodziny. Wakacyjnych tematów do stworzenia lapbooka będzie z pewnością bez liku i co się w niej znajdzie zależeć będzie tylko od wyobraźni autora. Mogą to być wspomnienia z wakacji, ilustracje, ulubiona książka lub wydarzenie, które utkwiło nam w pamięci.
Instrukcje wykonania własnego lapbooka można uzyskać pisząc na adres mailowy filia19@mbp.lublin.pl
EKO-logiczne!
Cztery żywioły w pięć tygodni.
2, 9, 16, 23, 30 lipca, godz. 11.00
W lipcu 2020 r. w ramach tegorocznej edycji akcji „Lato w mieście” Filia nr 21 MBP w Lublinie przeprowadzi cykl pięciu spotkań online poświęconych ekologii i ochronie środowiska. W każdy czwartek miesiąca na facebookowej stronie biblioteki będą publikowane materiały edukacyjne promujące ekologiczny styl życia, ukazujące piękno i wartość natury oraz inspirujące do wprowadzania małych, ale znaczących zmian w codziennym życiu. Motywem przewodnim każdego kolejnego tygodnia będzie jeden z czterech żywiołów.
Biblioteczny inkubator kreatywny - zajęcia edukacyjne online
19, 26 sierpnia, godz. 13.00 - 13.15
Zajęcia edukacyjne łączące naukę z dobrą zabawą. Wykonamy też proste eksperymenty naukowe. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat.
W samo południe - wakacyjne działania on-line
29 czerwca, 6, 13, 20, 27 lipca, 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia, godz. 12.00 - Zmalowane poniedziałki (cykl kreatywnych tutoriali plastycznych)
1, 8, 15, 22, 29 lipca, 5, 12, 19, 26 sierpnia, godz. 12.00 - Filmowe środy (bajki krótkometrażowe)
3, 10, 17, 24, 31 lipca, 7, 14,21, 28 sierpnia, godz. 12.00 - Wybuchowe piątki (spotkania z niesamowitymi eksperymentami chemicznymi)
#Wakacyjne podróże po Polsce - on-line
13 lipca - 7 sierpnia - W drogę! z Filią 31 MBP w Lublinie, prezentacje poszczególnych Regionów Polski, charakterystyka miejsca, atrakcje turystyczne dla dorosłych i dla dzieci, wakacyjne zabawy dziecięce, przewodniki dostępne do wypożyczenia w filii.
Edukacja przez sztukę
1, 8, 15 lipca, godz. 12.00 - Zajęcia będą poświęcone wybranym malarzom polskim i zagranicznym. Efektem końcowym warsztatów plastycznych będzie wykonanie Dziecięcej Galerii Malarskiej. Uczestnicy warsztatów spróbują zainspirować się dziełami artystów i namalują za pomocą różnych technik własne obrazki.
Kino w pigułce
Cykl prelekcji filmowych o historii kina i o tym jak zmieniało się ono na przestrzeni lat. W ramach prelekcji zostaną omówione również sztuczki, których używają twórcy kina, by opowiedzieć swoje historie i wywołać u widzów odpowiednie emocje.
- 10 lipca, godz. 12.00 - Początki kina
- 24 lipca, godz. 12.00 - Co zmienił dźwięk w kinie
- 7 sierpnia, godz. 12.00 - Współczesne gatunki filmowe
- 21 sierpnia, godz. 12.00 - Język filmu
Pasieka w Bibliotece
5, 12, 19, 26 sierpnia, godz. 12.00 - Podczas zajęć „Pasieka w bibliotece” uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy pszczelarza, środowiskiem, w którym pszczoły żyją i pracują, czy budową ula. Po zajęciach online na dzieci będzie czekało zadanie do samodzielnego wykonania. Nadesłane przez uczestników prace zostaną zaprezentowane w galerii na profili facebookowym Biblio, po zakończeniu cyklu. O materiałach niezbędnych do wykonania konkretnego zadania uczestnicy będą informowani w poprzedzający warsztaty poniedziałek.
Filia nr 34
„Po nitce do kłębka - wakacyjna przygoda z Sherlockiem Holmesem” - Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 7 - 12 lat. List przesłany drogą mailową do każdego uczestnika zajęć (filia34@mbp.lublin.pl).
7 lipca, godz. 11.00 - Zaproszenie do Klubu Detektywów. Spotkanie z Sherlockiem Holmesem i innymi znanymi detektywami z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Własnoręczne wykonanie czapeczki Holmesa, notatnika detektywa. Warsztat pisania niewidzialnych wiadomości. Ogłoszenie konkursu plastycznego „Mapa poszukiwaczy skarbów biblioteki”.
- 9 lipca, godz. 11.00 - „Śledztwa Sherlocka Holmesa” A.C. Doyle. Zabawa w spostrzegawczość - obserwacja śladów, pobieranie i porównywanie odcisków palców i śladów butów.
- 14 lipca, godz. 11.00 - „Ture Sventon w Sztokholmie” A.Holmberg. Ścieżka treningowa. Warsztat sztuki maskowania się - szpiegowska przebieralnia.
- 16 lipca, godz. 11.00 - „Detektywów para - Jacek i Barbara” D. Rekosz. Warsztat na spostrzegawczość, szyfrowanie wiadomości, sygnały awaryjne.
- 21 lipca, godz. 11.00 - „Detektyw Pozytywka”, „Tajemnicze zniknięcie Detektywa Pozytywki”, „Wielki powrót Detektywa Pozytywki” G. Kasdepke. Zabawa w prawdę czy fałsz? - zdarzenie, świadkowie, alibi, dowody, motywy.
- 23 lipca, godz. 11.00 - „Tajemnicze sprawy to nasza specjalność - Biuro Detektywistyczne nr 2” J.L. Horst. Detektywistyczna kartografia. Własny system alarmowy.
- 28 lipca, godz. 11.00 - „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” , „Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai” M. Widmark. Kartoteka kryminalna - tworzenie portretu pamięciowego podejrzanego z opisu świadka zdarzenia.
- 30 lipca, godz. 11.00 - Prawda czy wyobraźnia według Tosi „Tosia i tajemnica geodety” M. Miecznicka. Wręczenie odznaki detektywa i nagrodzenie laureatów konkursu „Mapa poszukiwaczy skarbów biblioteki”.
Bursztynowa biblioteka
4, 6, 11, 13, 18, 20, 25, 27 sierpnia, godz. 9.00 - 10.00
I część - zagadki i rebusy literackie prezentowane regularnie w sierpniowe wtorki i czwartki na profilu facebookowym.
II część - tworzenie książki pt. Bursztynowa biblioteka i facebookowej galerii ilustracji do treści książki (wskazówki w sierpniowe wtorki i czwartki na profilu facebookowym).
III część - zadaj zagadkę bibliotekarzowi (wakacyjne lektury, wakacyjne miejsca).
Lato online
- 17, 24 sierpnia, godz. 11.00 - 16.00 - Eksperymenty z biblioteką
- 18, 25 sierpnia, godz. 11.00 - 16.00 - Fitness latem
- 19, 26 sierpnia, godaz. 11.00 - 16.00 - Zajęcia artystyczne dla dzieci Być jak...
- 20, 27 sierpnia, godz. 11.00 - 16.00 - Co czytamy w wakacje? Przegląd literatury
- 21, 28 sierpnia, godz. 11.00 - 16.00 - Czar i uroda żywego słowa. Mistrzowskie interpretacje poezji i prozy
Bajkowe podróże
- 29 czerwca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 01 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 03 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 06 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 08 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 10 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 13 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 15 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 17 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 20 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 22 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 24 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 27 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 29 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 31 lipca, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 03 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 05 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 07 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 10 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 12 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 14 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 17 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 19 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 21 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 24 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
- 26 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - tutorial plastyczny
- 28 sierpnia, godz. 11.00 - 12.00 - quizy i łamigłówki literackie
„Odkrywaj, inspiruj się i twórz!” - cykl video tutoriali adresowanych dla dzieci 8+
6 - 11 lipca, godz. 11.00
- Podwodny świat - morskie zakładki DIY
- Domowa filmoterapia - sfilmuj swoje marzenie!
- Trening wyobraźni - eksperymenty z tuszem
- Zrób to sam! Case na telefon.
- Starcie superbohaterów - prosty przepis na własną animację
- Work with app - narysuj swoją grę!
Filia nr 40 (Biblioteka Na Poziomie)
Wakacyjna MITO-mania - gra terenowa
17 - 21 sierpnia
Zapraszamy do udziału w osiedlowej grze terenowej opartej na motywach mitologii słowiańskiej i legendach. W zabawie mogą wziąć udział dzieci w wieku szkolnym, oraz całe rodziny. Na zwycięzców czekają nagrody!!! Udział w grze jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestników i drużyn będą przyjmowane do 17 sierpnia.
B jak Batory. Wirtualny rejs szlakami transatlantyka.
1 - 31 lipca, godz. 10.00
Cykl dziesięciu bezpłatnych zajęć edukacyjnych przybliżających historię transatlantyckiego statku polskiego M/S Batory. Każde ze spotkań zabierze uczestników w wirtualną podróż innym szlakiem, po którym pływał „Lucky Ship”. W programie zajęć znajdą się również zadania do wykonania przez dzieci oraz rekomendacje książek dedykowanych młodym podróżnikom. Efektem końcowym spotkań będzie powstanie rodzinnego albumu podróży.
Zajęcia zorganizowane w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione
przez : niepodlegla.gov.pl ( Projekt „B jak Batory” ).
Tematy spotkań:
- 1 lipca, godz. 10.00 -Zapraszamy na pokład - Narodziny statku
- 3 lipca, godz. 10.00 - Szlak Południa
- 8 lipca, godz. 10.00 - Przez Atlantyk
- 10 lipca, godz. 10.00 - Polskie wycieczki morskie
- 15 lipca, godz. 10.00 - Stolice Bałtyku
- 17 lipca, godz. 10.00 - Do norweskich fiordów
- 22 lipca, godz. 10.00 - W barwach wojennych
- 24 lipca, godz. 10.00 - W tropikach
- 29 lipca, godz. 10.00 - Linia kanadyjska
- 31 lipca, godz. 10.00 - Ostatni rejs