Finał Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2020 Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła” 26.VIII.

PlakatCzuby Finał Festiwalu Organowego Lublin - Czuby 2020
Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła”
26 sierpnia 2020 r.
Muzyczny hołd na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, oparte na poezji Karola Wojtyły zakończy tegoroczny XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. Przez dwa miesiące odbywały się koncerty, recitale organowe i fortepianowe, spektakle słowno – muzyczne. Poprzez sztukę zakorzenioną w wartościach chrześcijańskich artyści uczcili pamięć papieża – Polaka, w wydarzeniach, które odbyły się w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia „2020. Rok Św. Jana Pawła II - Zrozumieć Niepodległą”. Finałowy koncert odbędzie w środę 26 sierpnia o 19.00.

W Lublinie w parafii św. Rodziny na Czubach wystąpiła plejada znanych aktorów, śpiewaków i muzyków, m. in. Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Maciej Miecznikowski – wokal, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Jerzy Zelnik – aktor, Grażyna Barszczewska – aktorka, Konstanty Andrzej Kulka – światowej sławy skrzypek. Na finał zaplanowano słowno – muzyczny hołd złożony św. Janowi Pawłowi II przez artystów ziemi lubelskiej. Muzykę do Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła” napisał Marcin Obuchowski. Usłyszymy go także podczas wykonania dzieła w utworach wokalnych. Wystąpią wraz nim także Alicja Karpiuk – wokal, kwartet smyczkowy „Kwartemia”, Kamil Turczyn – piano. Teksty utworów wokalnych w większości zostały zaczerpnięte z poezji Karola Wojtyły ale są też inne utwory, inspirowane twórczością i nauczaniem papieskim.

Tegoroczny festiwal był podziękowaniem za życie, twórczość i nauczanie św. Jana Pawła II. Szczególne znaczenie miał w parafii Św. Rodziny na Czubach, w miejscu gdzie tłumy mieszkańców Lubelszczyzny witały go i modliły się w czasie celebrowanej przez niego mszy św.

Kiedy rozmawiam z artystami czy naszymi słuchaczami po koncertach, zwykle wspominamy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Pieśni „Barka” czy „Abba Ojcze” przywołują tamte odczucia wspólnoty, jedności i łza kręci się w oku. Także dla mnie te pielgrzymki to bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Jednak – raz jeszcze przywołam – wydarzenie nieco wcześniejsze. Rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wtedy Jego słowa zapadły głęboko w pamięć i miały decydujący wpływ na moją twórczość i wybory artystyczne. Cieszę się, że należę do pokolenia JP II – przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu i twórca projektu „2020. Rok św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą ”.

Dodaje, że życie i nauczanie papieża – Polaka to także wiedza o tym, jak kroczyć wybraną drogą mimo przeciwności. To przesłanie stało się niezwykle aktualne w czasach pandemii. Koncerty odbywały się zarówno w kościołach jak i internecie. – Nie wolno nam rezygnować z uczczenia stulecia narodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Jednak w duchu odpowiedzialności za drugiego człowieka i solidarności – o czym nam wielokrotnie przypominał – dołożyliśmy wszelkich starań dla bezpieczeństwa sanitarnego zarówno artystów i organizatorów jak i publiczności. Mam wielkie wyrazy uznania dla tych wszystkich, którzy przychodzili by wysłuchać koncertów, ale właśnie w duchu tej odpowiedzialności, zachowywali zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Dziękuję im za tę obecność – dodaje Robert Grudzień.

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii Wojtyłów. Narodziny dziecka miały miejsce w momencie przełomowym dla historii. W tym czasie na wschodnich kresach trwały ciężkie walki o granice Polski, która niedawno odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 18 maja w Warszawie uroczyście
witano marszałka Piłsudskiego, trzy miesiące później doszło do bitwy o stolicę, która nie zatrzymała armie bolszewickie ale odrzuciła je daleko na wschód. Bitwa warszawska przeszła do historii jako 18. bitwa, która zaważyła na losach Europy i świata, gdyż nie dopuściła do rozprzestrzenienia się komunizmu w całej Europie. Dla Karola Wojtyły jako kapłana, biskupa, kardynała czy papieża Jana Pawła II, zrozumienie i wyciągnięcie wniosków z przeszłości było ważnym elementem nauczania. W uchwale jaką podjął Sejm RP uznając 2020 rokiem św. Jana Pawła II, czytamy: „ W nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu.”

Sejm RP - ogłaszając rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II - nazwał go najważniejszym z Ojców niepodległości Polski.

ZAPRASZAJĄ
ks. prałat Tadeusz Pajurek, proboszcz parafi pw. św. Rodziny w Lublinie
Robert Grudzień - dyrektor festiwalu

2020. Rok Św.Jana Pawła II