Dożynki dworskie w Skansenie -23.VIII.

dozynki-K -Wasilczyk fot. K. WasilczykDożynki dworskie w Skansenie

23 sierpnia 2020 r.,od godz. 14:00

Bilety: 18 zł/normalny, 9 zł/ulgowy

Dziękczynna Msza święta z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak przemierzający lubelski skansen oraz inscenizacja dożynek dworskich będąca próbą ożywienia archiwalnej fotografii już w najbliższą niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W niedzielę 23 sierpnia 2020 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się Dożynki dworskie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 od uroczystej Mszy świętej w zabytkowym kościele z Matczyna. Tradycyjnie w loży kolatorskiej zasiądzie rodzina dziedzica, a w osi nawy staną żniwiarze z wieńcami dożynkowymi. Po Mszy, do dworu z Żyrzyna wyruszy barwny korowód prowadzony przez przodownice. Tak jak dawniej, także i w nadchodzącą niedzielę najważniejszym momentem uroczystości będzie wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi. Obrzęd, który zostanie przedstawiony w Muzeum był kultywowany w latach trzydziestych XX w. w majątku pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce.

Wydarzenie Dożynki dworskie jest wspaniałą okazją do poznania dawnych tradycji związanych z zakończeniem żniw, które były pielęgnowane przed wiekiem.

Bilety: 18 zł/normalny, 9 zł/ulgowy