Bee Home – Załóż domek dla pszczół

grafika przedstawiająca pszczołę unoszącą się nad stołem, na którym leżą drewniane elementy służące do budowy uli. Pośrodku grafiki widnieje napis BEEHOME. Tło jest jasne.Bee Home – Załóż domek dla pszczół

Ochrona owadów zapylających jest niezwykle ważnym wyzwaniem współczesności. Szacuje się, że życie na ziemi bez pszczół i innych owadów przetrwa maksymalnie przez kilka lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o owadzich przyjaciół. Teraz, dzięki wsparciu Warsztatów Kultury w Lublinie, możesz pomóc pszczołom i ustawić dla nich domek własnego projektu.

Pszczołom grozi wyginięcie

Nasze życie – i Ziemia jako całość – byłyby zupełnie inne, gdyby nie istniały pszczoły. W rzeczywistości jedna trzecia tego, co jemy zależy od tych zajętych, brzęczących owadów i innych zapylaczy. Jednak z powodu negatywnego wpływu niektórych działań człowieka pszczołom grozi wyginięcie. Nieświadomie zniszczyliśmy ich domy i naturalne siedliska, budując własne domy, miasta i projektując nasze ogrody. Wprowadzając pestycydy, chemikalia i monokulturę w rolnictwie, spowodowaliśmy gwałtowne zanikanie łąk dzikich kwiatów na całej planecie. Możemy z tym walczyć, budując domki dla pszczół!

Zaproś pszczoły do swojego ogródka

Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy ani znać się na projektowaniu, czy być złotą rączką. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Bee Home – to domek dla pszczoły, który został zaprojektowany przez SPACE10 – laboratorium badawcze i projektowe z Kopenhagi we współpracy ze studiem projektowym Bakken&Bæck z Oslo i projektantką Tanitą Klein, przy wsparciu firmy IKEA. Domek stworzony został z myślą o tak zwanych pszczołach samotnicach.

Ciekawostka! Samotnice – są znane jako świetne zapylacze. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe, pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach, ani w złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.

Uczestnicy projektu za pośrednictwem strony www.beehome.design/ zaprojektują własne domki, które w swoim zakładzie makerspace wykona Marcin Pendel. Po wycięciu przez Marcina elementów domku uczestnicy będą mieli szansę sami je złożyć (a w opcji pandemicznej złożą je pracownicy Warsztatów Kultury i przekażą uczestnikom już gotowe). Po otrzymaniu gotowych domków ich opiekunowie będą proszeni o regularne przysyłanie fotografii, dokumentujących życie domku i jego mieszkańców.

Co zrobić, żeby dostać od nas domek?

KROK 1. Pomyśl o przyszłej lokalizacji domku i zrób max. 5 zdjęć tego miejsca.

KROK 2. Zaprojektuj swój domek za pośrednictwem strony internetowej www.beehome.design/design
KROK 3. Wypełnij formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

KROK 4. Czekaj na odpowiedź. Spośród nadesłanych zgłoszeń Warsztaty Kultury w Lublinie do realizacji wybiorą 9 projektów.

Harmonogram:

do 31 marca – można przesyłać zgłoszenia

do 7 kwietnia – organizatorzy podejmą decyzję, kto zostanie włączony do projektu

do 30 września co 2 tygodnie opiekunowie pszczelich domków będą mieli za zadanie przesyłać fotograficzne raporty, dokumentujące życie domku i jego mieszkańców

Zapisy: udział w projekcie jest bezpłatny, udział mogą wziąć osoby pełnoletnie, zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl.

Więcej informacji o projekcie: www.space10.com i www.beehome.design