minuta-dla-skory

Aplikacja na smartfony może powstrzymać „epidemię” czerniaka w Polsce

Trzysta procent – o tyle w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba zachorowań na czerniaka w Polsce. Najgroźniejszy typ nowotworu skóry zbiera nad Wisłą śmiertelne żniwo, wyraźnie przekraczające średnią europejską. Zagrożenie dla zdrowia i życia minimalizuje jak najwcześniejsze wykrycie zmian skórnych — stąd wielkie nadzieje ekspertów związane z aplikacją SkinVision, udostępnioną przez PZU w ramach programu „Minuta dla skóry”.

Podstawą walki z nowotworami, także tymi występującymi na skórze jak czerniak, jest świadomość na temat zagrożeń i właściwa profilaktyka. Największe znaczenie w jej kontekście mają czynniki związane ze stylem życia: odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz regularne samobadanie tego największego, ludzkiego narządu.

Zdecydowana większość przypadków raka skóry zauważana jest samodzielnie, w domu. Jego wczesne wykrycie pozytywnie wpływa na proces leczenia i rokowania dla pacjenta” – wyjaśnia Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie S.A.

Regularne badanie skóry i nieignorowanie niepokojących zmian staje się cywilizacyjną koniecznością. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tempo przyrostu zachorowalności na czerniaka cały czas rośnie — obecnie każdego roku diagnozowanych jest około 3,5 tys. nowych przypadków. Eksperci szacują, że niebawem w Polsce co druga osoba po 60. roku życia zachoruje na nowotwór skóry.

Źródło informacji: PAP MediaRoom