jazz_festiwal

13. Lublin Jazz Festiwal

11 17 lipca 2022

Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

Podczas tygodniowego święta muzyki w Wirydarzu Centrum Kultury usłyszymy uznanych artystów z Polski i zagranicy. Przed lubelską publicznością wystąpią m.in. wyjątkowy kwartet Stanisława Sojki, wschodzące gwiazdy polskiego jazzu w projekcie Jazz Forum Talents, jeden z najbardziej uznanych amerykańskich saksofonistów i twórca ruchu M-Base w kultowym projekcie Steve Coleman And Five Elements oraz mistrzowie jazzu improwizowanego: William Parker, Hamid Drake, John Dikeman czy Luís Vicente. Ponadto sprawdzimy co ciekawego dzieje się na lokalnym podwórku, dzięki prezentacjom w ramach cyklu koncertów Lubelskie premiery, a także dowiemy się kto zostanie zwycięzcą tegorocznego konkursu młodych talentów JAZZiNSPIRACJE. Przy tej okazji odbędzie się również premiera płyty Agi Gruczek Trio Awakening zeszłorocznej laureatki konkursu, w którym nagrodą jest właśnie wydanie pierwszego albumu.

Koncertom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia m.in. jam session, wystawy oraz muzyczno-gastronomiczne spotkania. Tegoroczny plakat zaprojektowany został przez uznanego artystę młodego pokolenia Dawida Ryskiego.

BILETY I KARNETY:

bilety: 0-80 zł

karnety: całodniowy 15.07 – 70/90 zł /całodniowy 16.07 – 80/100zł / całodniowy 17.07 – 70/90 zł / na cały festiwal: ulgowy – 250 zł / normalny 320 zł

dostępne w kasie CK (ul. Peowiaków 12); online: cklublin.bilety24.pl

PROGRAM, SZCZEGÓŁY:

ck.lublin.pl / lublinjazz.pl

presspack do pobrania: foto.ck.lublin.pl

PROGRAM:

 > 11 lipca / poniedziałek
godz. 20:00 – Testudo (PL) / lubelska premiera / Wirydarz / wstęp wolny

 > 12 lipca / wtorek
godz. 20:00 – Ronnie N (PL) / lubelska premiera / Wirydarz / wstęp wolny

 > 13 lipca / środa
godz. 19:00 – JAZZiNSPIRACJE KONKURS / Wirydarz / wstęp wolny

 > 14 lipca / czwartek
godz. 19:00 – Aga Gruczek Trio (PL) / premiera płyty / Wirydarz / wstęp wolny
godz. 20:00 – Stanisław Soyka Kwartet (PL) / Wirydarz / 70/80 zł

 > 15 lipca / piątek
godz. 19:00 – Jazz Forum Talents (PL) / Wirydarz / 40/50 zł
godz. 20:30 – DZ’OB (UA) / Wirydarz / 40/50 zł
godz. 22:00 – Jam session / Wirydarz / wstęp wolny

 > 16 lipca / sobota
godz. 11:00-13:00 – Jazz dobry! – muzyczny brunch na świeżym powietrzu / Wirydarz / wstęp wolny
godz. 19:00 – Moon Hoax (PL) / Wirydarz / 30/40 zł
godz. 20:30 – Steve Coleman and Five Elements (US) / Wirydarz / 60/70 zł
godz. 22:00 – Niedźwiedź w lesie / Wirydarz / wstęp wolny

 > 17 lipca / niedziela
godz. 11:00-13:00 – Jazz dobry! – muzyczny brunch na świeżym powietrzu / Wirydarz / wstęp wolny
godz. 19:00 – William Parker / Hamid Drake / John Dikeman / Luís Vicente (US/PT) / premiera / Wirydarz / 50/60 zł
godz. 20:30 – SimsaFünf (AT) / Wirydarz / 30/40 zł

OPISY WYDARZEŃ:

LUBELSKIE PREMIERY:

11 lipca / poniedziałek / godz. 20:00

Testudo (PL) | premiera | wstęp wolny

Zespół założony w 2020 roku w Lublinie. Jego twórczość opiera się głównie na free-jazzie, folklorze i muzyce elektronicznej. Artyści poszukują współbrzmień pozwalających na wejście w muzyczny trans i złapanie oddechu od przytłaczającej codzienności. Poprzez improwizację oraz łączenie licznych styli i technik muzycznych próbują w efektowny sposób kreować artystyczną przestrzeń.

Jan Michalec – trumpet, electronics / Karol Gadzało – double bass / Krzysztof Redas – drums

12 lipca / wtorek / godz. 20:00

Ronnie N (PL) | premiera | wstęp wolny

Zespół trzech dobrych znajomych, lubiących punk, disco oraz impro jazz. Tadek, Paweł i Jacek współpracowali ze sobą w ramach różnych projektów i zespołów, grając razem koncerty i nagrywając płyty, jak m.in. „DCMS” czy „Mikroelementy”. Ronnie N gra własne oraz cudze utwory, jednak nie sposób przewidzieć tego, co wydarzy się na scenie podczas jego występu. Może być głośno i intensywnie, może być cicho i subtelnie, jednak z pewnością ciekawie.

Tadeusz Cieślak – tenor sax, flute / Jacek Steinbrich – double bass, bass guitar, keys / Paweł „Sindi” Stryczniewicz – drums

13 lipca / środa / godz. 19:00

JAZZiNSPIRACJE KONKURS | wstęp wolny

Celami Konkursu są promocja wartościowych projektów muzycznych oraz muzyków inspirujących się w swojej twórczości jazzem, a także umożliwienie im wydania debiutanckiego albumu.

godz. 19:00 finalista konkursu JAZZiNSPIRACJE

godz. 20:00 finalista konkursu JAZZiNSPIRACJE

godz. 21:00 finalista konkursu JAZZiNSPIRACJE

PROGRAM GŁÓWNY:

  • 14 lipca /czwartek

godz. 19:00

Aga Gruczek Trio (PL)| premiera płyty | wstęp wolny

Trio jest laureatem Grand Prix konkursu JAZZiNSPIRACJE w ramach 12. Lublin Jazz Festiwalu, co zaowocowało wydaniem pierwszej płyty zespołu pt. „Awakening”. Muzyka grupy w większości opiera się na autorskich kompozycjach liderki – Agi Gruczek – pianistki, keyboardzistki, absolwentki Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Artystka obecnie kończy Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie Witolda Janiaka. Ponadto Aga Gruczek jest stypendystką rektora i finalistką ogólnopolskich konkursów oraz koncertuje w kraju i za granicą w różnego rodzaju projektach. Oprócz tria współtworzy również zespół Magdy Ruty, często współpracuje też z wokalistami. Jej pianistykę określić można jako wypadkową klasycznego backgroundu oraz inspiracji melodyjnym skandynawskim jazzem oraz popem.

Aga Gruczek – piano / Michał Aftyka – double bass / Kacper Majewski – drums

godz. 20:00

Stanisław Soyka Kwartet (PL) | bilet: 80 zł normalny / 70 zł ulgowy

Stanisław Soyka – wokalista, instrumentalista i kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości bądź jej braku oraz utwory o tęsknocie i spełnieniu, nie uciekając przy tym od poważnych problemów współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło nawet status multiplatynowych. Artysta nigdy nie poddawał się dominującym trendom – wypracował własny język muzyczny. Należy do grona muzyków, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo jego repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Soyka w czasie swojej wieloletniej pracy artystycznej stworzył dziesiątki autorskich pieśni, choć skomponował też muzykę do wielu wierszy polskich i zagranicznych poetów.

Kwartet stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę osobowości muzycznych. Jazzowe temperamenty oraz kompetencje jego członków wyzwalają w czasie nagrań i podczas koncertów unikalną moc improwizacji.


Stanisław Soyka – piano, voice / Przemek Greger – guitar / Kuba Sojka – drums, voice / Zbyszek Brysiak – percussion

  •   15 lipca / piątek

bilet całodzienny: 90 zł normalny / 70 zł ulgowy

godz. 19:00

Jazz Forum Talents (PL) | bilet: 50 zł normalny / 40 zł ulgowy

Zespół największych talentów młodej generacji polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy w 2019 roku brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz. Każdy z artystów wspaniałej siódemki ma już ugruntowaną pozycję na rodzimej scenie. Posiadają oni na swoim koncie nagrody i wyróżnienia zdobyte na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Mogą poszczycić się m.in. wysokimi notowaniami, a także zwycięstwami w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – zarówno indywidualnie, jak i z macierzystymi zespołami.

Jazz Forum Talents regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych, a w 2021 roku zaprezentowało się na koreańskim Jarasum Jazz Festival oraz Polish Jazz Festival in Tel Aviv w Izraelu. Co istotne, 18 lutego 2022 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się płyta live z ich autorską muzyką, będącą jednocześnie inauguracją wydawniczego cyklu JAZZ.PL, organizowanego przez Program Drugi Polskiego Radia.

Kasia Pietrzko – piano / Maciej Kądziela – alto saxophone / Jakub Mizeracki – guitar / Tomasz Chyła – violin / Kacper Smoliński – harmonica / Roman Chraniuk – double bass / Adam Zagórski – drums

godz. 20:30
DZ’OB (UA)
| bilet: 50 zł normalny / 40 zł ulgowy
Najbardziej eklektyczny zespół w tegorocznym lineupie Festiwalu. DZ’OB to zespół elektroakustyczny z Dniepru w Ukrainie, który stara się łączyć tradycję muzyki klasycznej ze współczesną elektroniką. DZ’OB syntetyzuje takie gatunki jak klasyka, jazz, IDM, techno czy dubstep, tworząc unikalne brzmienie. Ensemble zaczyna się od wymyślenia na nowo utworów najbardziej ekscentrycznych kompozytorów elektronicznych jak Aphex Twin i Squarepusher oraz zmiksowania ich z Szostakowiczem i Haydnem. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się utwory skomponowane przez jego członków oraz w ramach kolaboracji tworzonych ze współczesnymi kompozytorami. W ukraińskich mediach DZ’OB jest często utożsamiany z „niekwestionowanym liderem lokalnej sceny awangardowej”. Ich rozpoznawalne brzmienie, które zespół określa jako „elektroakustyczny IDM”, jest wyjątkowe już nie tylko na scenie ukraińskiej, ale także europejskiej. W ciągu zaledwie kilku lat DZ’OB zagrał na wielu największych, ukraińskich festiwalach, tj. Koktebel Jazz Festival i Hedonism Festival, Plan B, Am I Jazz oraz Respublica FEST, Jazz nad Dnieprem czy Docudays.

Oleksii Badin – cello / Vasyl Starshynov – oboe / Andrii Yarovyi – drums / Iryna Li – violin / Oleksii Starshynov – bassoon

godz. 22:00

Jam session | wstęp wolny

Sesja improwizowana artystów z Polski i z zagranicy to doskonała okazja do nawiązania i zacieśnienia więzi nie tylko muzycznych. Jazz, jako środek wyrazu, daje duże pole do improwizacji, z której mogą narodzić się nadzwyczajne utwory oraz projekty muzyczne. W Jam session, oprócz muzyków występujących danego dnia w programie festiwalu, udział wezmą również muzycy z Lublina.

  • 16 lipca / sobota

bilet całodzienny: 100 zł normalny / 80 zł ulgowy

godz. 19:00

Moon Hoax (PL) | bilet: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

Wybuchowa mieszanka osobowości doświadczonych i okrzepłych na międzynarodowych scenach w szeregach takich zespołów jak: Robotobibok, Jazz Band Młynarski – Masecki, 100nka, Abradab, Kaliber 44 czy Ziemia Planeta Ludzi. Muzyka Moon Hoax to przestrzeń, w której liryczna narracja przeplata się z elementami free jazzu, a elektroniczne brzmienia przenoszą nas w nowy wymiar. Jazzowa tradycja przenika się tam z dzikością post-rocka, a wszystko zaklęte jest w zorganizowanych, prawie architektonicznych strukturach dźwiękowych. Jeśli zastanawialiście się, jak mogłoby zabrzmieć połączenie Soft Machine z muzyką Komedy i tria Medeski, Martin & Wood to powinniście posłuchać formacji Moon Hoax. Zespół powstał w 2013 roku, kiedy to ukazał się debiutancki album pod tytułem „Moon Hoax”. Nazwa nawiązuje do opinii, że lądowania na księżycu nie było, a materiały fotograficzne i wideo wyemitowane w telewizji zostały przygotowane w studiu telewizyjnym. Ma ona prowokować do refleksji nad wszystkim, co w naszej rzeczywistości stałe i powszechnie przyjęte za prawdę.

Michał Karbowski – guitar, compositions / Jędrzej Łaciak – bass / Przemysław Borowiecki – drums / Filip Owczarski – vibraphone / Klaudiusz Kłosek – trumpet / Jarosław Bothur – sax

godz. 20:30

Steve Coleman and Five Elements (US) | bilet: 70 zł normalny / 60 zł ulgowy

Steve Coleman to amerykański saksofonista, kompozytor oraz wizjoner współczesnej muzyki improwizowanej. Określa się go także jako wielkiego duchem filozofa rytmu i czarnej kultury. Coleman jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków swojego pokolenia i jednego z najważniejszych saksofonistów w amerykańskim jazzie ostatnich trzydziestu lat. Przesiąknięty muzyką Charliego Parkera, Johna Coltrane’a czy Ornette Colemana stał się jednym z najbardziej niezwykłych głosów saksofonu jazzowego oraz piewcą improwizujących Afroamerykanów, powracających do źródeł własnej kultury. Warto wspomnieć o tym, że w połowie lat 80. został współzałożycielem ruchu M-BASE, w którym to inteligencja oraz duchowość wykreowały nową koncepcję harmonii i współpracy muzyków w zespole. Najważniejszy zespół artysty to Steve Coleman and Five Elements, działający już od ponad trzech dekad. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie amerykańskiej, wielkomiejskiej muzyki z elementami muzyki afrykańskiej diaspory. Aktualna dyskografia saksofonisty liczy ponad 30 płyt.

Anthony Tidd – bass guitar / Sean Rickman – drums / Jonathan Finlayson – trumpet / Steve Coleman – sax / Kokayi – wordsmith

godz. 22:00

Niedźwiedź w lesie | wstęp wolny

Sound system, który od 2005 roku pojawia się na najlepszych imprezach w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest rozpiętość stylistyczna, kompletna nieprzewidywalność i wybuchowa energia wynikająca ze sporej dozy improwizacji i reakcji na klimat pod sceną. Lepiej przyjdźcie w wygodnych butach i z rozgrzanymi biodrami.

Envee – turntables / Dominik Trębski – trumpet / Łukasz Moskal – drums

  • 17 lipca / niedziela

bilet całodzienny: 90 zł normalny / 70 zł ulgowy

godz. 19:00

William Parker / Hamid Drake / John Dikeman / Luís Vicente (US/PT)| premiera | bilet: 60 zł normalny / 50 zł ulgowy

Hamid Drake i William Parker to według wielu miłośników free jazzu jeden z najlepszych duetów perkusyjno-basowych naszych czasów. Osobno również są uznanymi postaciami sceny jazzowej –zapisują się na kartach jej historii licznymi zasługami, a także uznaniem mediów, krytyków i słuchaczy na całym świecie. Współpraca muzyków rozpoczęła się prawie trzy dekady temu w kwartecie „Die Like A Dog” Petera Brötzmanna. Po wielu kolaboracjach muzycznych, m.in. z Jemeelem Moondocem, Frode Gjerstad, Joe Morrisem czy Danielem Carterem, połączyli się też z amerykańskim saksofonistą tenorowym – Johnem Dikemanem, kontynuując współpracę. Dopełnienie kwartetu stanowi Luís Vicente – portugalski trębacz, który pracował wcześniej z wieloma uznanymi jazzmanami w Europie, m.in. z rezydującym w Holandii Dikemanem, jednak bez udziału dwóch pozostałych muzyków. Już podczas pierwszego spotkania artystów nawiązały się więź i porozumienie, które zaowocowały wydaniem w 2021 roku w czasie pandemii krążka „Goes Without Saying, But It’s Got To Be Said”, swoją drogą bardzo pozytywnie ocenionego przez krytyków na całym świecie.

William Parker – double bass / Hamid Drake – drums i percussions / John Dikeman – sax / Luís Vicente – trumpet

godz. 20:30

SimsaFünf (AT) | bilet: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

Zespół założony przez Sebastiana Simsę, wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej. Młodzi i utalentowani muzycy, wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odbierać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych. O oryginalności tej grupy świadczą nietuzinkowe instrumentarium, bogactwo odniesień stylistycznych i niecodzienne brzmienie. Ponadto wyróżniają się pomysłowością objawiającą się intrygującymi kompozycjami perkusisty. Koncert jest realizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Andrej Prozorov – soprano sax / Florian Sighartner – violin / Carles Muñoz Camarero – cello / Heimo Trixner – guitar / Sebastian Simsa – drums

 

Imprezy Towarzyszące:

16, 17 lipca / sobota, niedziela / godz. 11:00-13:00 | Wirydarz CK | wstęp wolny

Jazz dobry!

Nowe, muzyczno-gastronomiczne przedsięwzięcie w przestrzeni Wirydarza Centrum Kultury, którego ideą jest połączenie świata dobrej muzyki jazzowej z dobrą kuchnią po to, by dobrze zacząć dzień. W tym czasie zapraszamy na okołopołudniowy brunch na świeżym powietrzu, złożony z ekologicznych dań i przekąsek, a wszystko to w akompaniamencie relaksującej muzyki na żywo w wykonaniu muzyków z Polski i Ukrainy.

11-17 lipca | Korytarz Oratorium | parter | wstęp wolny

Wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwalu

Organizator: Impresariat Centrum Kultury w Lublinie

Kontakt: impresariat@ck.lublin.pl | tel. 81 466 61 09

Klub Festiwalowy: Wirydarz CK i Kawiarnia Centralna

lublinjazz.pl / ck.lublin.pl / fb.com/lublinjazz