Informacje różne z Lublina i regionu

  MOJA UCIECZKA -
pokaz filmu dot. tematu uchodźców 


25 stycznia 2018 r, g. 19:00

Centrum Kultury w Lublinie
(sala kinowa)

wstęp wolny


 powiększ

Zaprasza Polski Czerwony Krzyż, Lubelski Oddział Okręgowy


Film przedstawia dramatyczne losy uchodźców z Afganistanu, Syrii i Erytrei. Wielu uchodźców przynajmniej część trasy pokonuje pieszo.


W 2015 roku do Europy dotarła ogromna fala uchodźców. Wielu miało przy sobie telefony komórkowe i niektórzy przy ich pomocy udokumentowali swoją drogę. Elke Sasse dociera do takich właśnie osób i umieszcza w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Dzięki temu świadectwu możemy zobaczyć, jak wyglądała ich droga do Europy, z czym musieli się zmagać, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane są ich nielegalne przeprawy przez granice we współpracy z przemytnikami. Szlaki ucieczek, które znaliśmy dotąd tylko z mediów, staną się realnymi obrazami, a zza statystyk wyłonią się konkretne twarze, także dziecięce. Historie te mogą pozwolić lepiej zrozumieć motywację, która stoi za podjęciem trudnej decyzji o ucieczce.

W #mojaucieczka widzimy historie tylko kilku osób, które szczęśliwie dotarły do Niemiec. Nigdy nie zobaczymy nagrań z telefonów tych, którzy mieli mniej szczęścia.


Film pochodzi z repertuaru 15. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, którego głównym organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Trailer: https://vimeo.com/178963870

Strona www Filmu: https://pl-pl.facebook.com/MyEscapeFilm/Człowiek w Centrum

To nowy cykl filmowy, którym chcemy zwrócić uwagę na znaczenie niesienia pomocy i ochrony ludzkiej godności na całym świecie. Co miesiąc zobaczymy film, który uwrażliwia na niesprawiedliwość społeczną, ukazuje emocje i inspiruje do pomagania innym. Pokażemy, że nawet niewielkie działania mogą tworzyć lepszą rzeczywistość w różnych częściach świata. Zgodnie z naszą misją, poruszymy tematy zapobiegania i łagodzenia skutków ludzkich cierpień; ochrony godności, dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych czy etnicznych.


Na cykl pokazów filmowych dotyczących humanitaryzmu oraz pomocy potrzebującym „Człowiek w centrum” zaprasza Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża