Informacje różne z Lublina i regionu

 

 

Jeszcze tylko parę dni pozostało do nadsyłania prac na konkurs „Nakręć się” organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Do 31 stycznia czekamy na młodzieżowe prace odnoszące się do pakietu „Filmoteka Szkolna” – etiudy filmowe i recenzje. Nagrody – sprzęt filmowy, filmy, książki oraz udział w Festiwalu Filmoteki Szkolnej przypadną tym z autorów, którzy nawiążą odważny dialog z polskimi twórcami i przekonają nas do swojej wizji. Liczy się pomysł, zaangażowanie i intrygująca forma.

To już 9 edycja konkursu. W poprzednich pojawiły się prace niezwykłe i pod względem swojej formy artystycznej i pod względem przekazu, który niejednokrotnie podejmował ważne kwestie. Twórcy tych prac, pokazali, że bliskie jest im myślenie polskich filmowców, sięgających po kamerę nie tylko dla autoekspresji, ale także, by dokumentować istotne dla nich sprawy i angażować się w życie społeczności. Wśród dotychczas nagrodzonych prac znalazły się poruszające fabuły:

Arbiterium z 1. Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie w reżyserii Kuby Józefowicza

ciekawe formalnie animacje:
Ojciec z Liceum Plastycznego w Supraślu w reżyserii Karoliny Wicher

i wyjątkowe dokumenty:
Krótki film o Małgosi z Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku w reżyserii Agnieszki i Zofii Tucholskich


Liczymy na to, że i w tym roku pojawią się w konkursie intrygujące filmy, które zapadają w pamięć widzów i będą wielkim przeżyciem dla wszystkich zaangażowanych w nie osób. W poprzednich latach pojawiały się następujące głosy:

Jestem bardzo zadowolona z podejścia moich kolegów/koleżanek do kręcenia naszego filmu. Trzech największych 'łobuzów' z mojej klasy pokazało swoją powagę i cóż… drugie oblicze! Ten film pozwolił mi na zintegrowanie się z klasą i jestem im naprawdę wdzięczna za pomoc.


Jesteśmy dumne ze wszystkiego. Ten film jest wynikiem naszej ciężkiej pracy, dlatego cieszymy się, że pomimo trudności wygląda tak dobrze.


Największą przyjemność sprawiło nam bycie ekipą filmową. Miło nam było, jak inni nam się przyglądali i wspierali nas życzliwym słowem. Szczególnie dumne jesteśmy z tego, że film był kręcony na terenie naszej miejscowości i opowiada o jej życiu.


Kto może wystartować? –
Uczniowie i uczennice szkół podstawowych (od klasy VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Do kiedy można zgłaszać swoje prace? – Czekamy do 31 stycznia. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych, które znaleźć można na stronie projektu


Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat konkursu, jego regulaminu, zasad uczestnictwa, nagród, a także materiałów, które pomogą Wam w przygotowaniu własnych prac?- Zapraszamy na stronę www.filmotekaszkolna.pl/akcja, gdzie znajdziecie pełen pakiet informacji koniecznych, by wystartować w naszym konkursie. Do dzieła!