Informacje różne z Lublina i regionu

   

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Majdanku

26-27 stycznia 2018 r.


Muzeum na Majdanku po raz kolejny dołącza do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 26 i 27 stycznia w Muzeum odbędą się wydarzenia przypominające o losach żydowskich więźniów KL Lublin.

26 stycznia o godzinie 10.00 rozpoczną się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. – Zajęcia odbędą się w oparciu o wystawę „Więźniowie Majdanka”. Chcemy w ich ramach zapoznać młodzież z eksponatami należącymi do Żydów deportowanych do KL Lublin, a także pokazać im teren byłego obozu, kładąc szczególny nacisk na miejsca związane z losami żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci – mówi Agnieszka Mierzwa, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. Następnie o godzinie 11.00 nastąpi złożenie zniczy pod Pomnikiem-Bramą.

Zaś w sobotę 27 stycznia Muzeum zaprasza na wykład i prezentację „Opowieści ukryte w przedmiotach” dotyczącą historii rzeczy należących do Żydów przywiezionych do obozu, a które dziś można oglądać na ekspozycjach muzealnych. Spotkanie rozpocznie się o 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM. Po nim odbędzie się spacer tematyczny z przewodnikiem po terenie byłego obozu na Majdanku. Chęć udziału w sobotnim oprowadzaniu należy zgłosić telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.