Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

 

 


W stronę reportażu: Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

 18 stycznia 2018 rr, godz. 19:00

Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)


Prowadzenie: Agnieszka KrawiecDotychczas odwiedziliśmy m. in. jeziora Białorusi czy Petersburg. Teraz nadszedł czas na wędrowanie po Polsce. W Domu Słów kolejne spotkanie z cyklu „W stronę reportażu”. Tym razem wokół książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” Adama Robińskiego.

"Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda." /źródło: Wydawnictwo Czarne/


Adam Robiński (ur. 1982) –
dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy.


Spotkanie realizowane jest pod patronatem Wydawnictwa Czarnego w ramach cyklu "W stronę” - serii spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.