Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

   

 Fiedorczuk na dwulecie cyklu „W stronę” w Domu Słów
W stronę powieści: Spotkanie z Natalią Fiedorczuk

18 października 2018 r., godz. 18:00
Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)


Prowadzenie: Magdalena Krasuska, Maciej Tuora

Drugie urodziny cyklu spotkań literackich „W stronę” Dom Słów będzie świętował spotkaniem z laureatką Paszportu Polityki - Natalią Fiedorczuk.

„W stronę” to cykl spotkań literackich promujących najnowszą literaturę. Dotychczas odbyły się m. in. spotkania z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, Ziemowitem Szczerkiem, Wojciechem Orlińskim, Joanną Czeczot czy Agatą Tuszyńską.

Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk „Jak pokochać centra handlowe” była objawieniem literackim, „Ulga” będzie wstrząsem – pisze wydawca o nowej książce laureatki Paszportu Polityki.

Autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Normalsi, karierowicze, młode i mniej młode mamuśki – to dystansujące etykiety, to nie o nas, to na pewno nie o mnie. Ale i my, prędzej lub później zakochujemy się, zdradzamy, robimy zakupy w hipermarkecie, zawozimy dzieci do szkoły i odwiedzamy teściów.

Z opisu książki: Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie.

Świat opisany przez Fiedorczuk to gra kontrastów: tu miłość miesza się z seksem i przemocą, szczęście idzie w parze z depresją, a cierpienie przynosi ulgę. Rzeczywistość tej mocnej, dojrzałej i pięknej prozy to także lęki i koszmary kryjące się za cienkimi ścianami nowego budownictwa mieszkaniowego. To świat cielesny, somatyczny, dotkliwy, dlatego tak mocno czujemy każde przeczytane słowo. Powieść pochłania czytelnika, a Ulga zaciska się na szyi i chwyta za gardło.

Natalia Fiedorczuk
– ur. 1984 r. Z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, internecie, estetyce i mieszkalnictwie. Laureatka Paszportu „Polityki” za debiut Jak pokochać centra handlowe (2016).


Opis książki pochodzi ze strony wydawnictwa Wielka Litera

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.