Informacje różne z Lublina i regionu

   

„Ucieczka z Sobiboru” – projekcja filmu oraz dyskusja
17 października 2018 r.


Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 17 października na projekcję filmu pt. „Ucieczka z Sobiboru” – dramatu wojennego z 1987 roku, w którym główne role grają Rutger Hauer, Joanna Pacuła i Alan Arkin. Wydarzenie towarzyszące 75. rocznicy wybuchu powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze odbędzie się w Chatce Żaka w Lublinie. Początek o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Po projekcji będzie czas na dyskusję.

Film „Ucieczka z Sobiboru” w reżyserii Jacka Golda to brytyjska produkcja, która powstała na zamówienie telewizji CBS i tam też po raz pierwszy została pokazana. Obraz zdobył Złotego Globa dla najlepszej produkcji telewizyjnej roku oraz szereg innych nagród i nominacji, w tym dla Rutgera Hauera jako najlepszego aktora.
Projekcja odbędzie się kilka dni po uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wydarzeń, którym poświęcony jest film. Będzie to okazja nie tylko do przypomnienia o nich, ale również do dyskusji, którą po projekcji poprowadzi Jakub Chmielewski z Działu Naukowego PMM.

Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze był jednym z trzech obozów utworzonych przez III Rzeszę w celu masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie (tzw. Aktion Reinhardt). Jego oficjalna nazwa brzmiała SS-Sonderkommando Sobibor. Obóz funkcjonował od maja 1942 r. do października 1943 r. Zostało w nim zamordowanych 170–180 tys. Żydów – najwięcej z Polski (90 tys.), Holandii (34 tys.) i Słowacji (24 tys.), ale wśród ofiar byli także Żydzi z Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Litwy, Niemiec i Rosji. 14 października 1943 r. więźniowie Sobiboru pod przywództwem Aleksandra Peczerskiego i Lejby Felhendlera zorganizowali powstanie. Z obozu zbiegło około 300 osób, a ponad 50 z nich doczekało końca II wojny światowej.


Serdecznie zapraszamy!